pt barbati: cand va respectati sotia?

pt barbati: cand va respectati sotia? | Autor: klavier

Link direct la acest mesaj

sunt curioasa, dragi barbati, cand va inspira partenera mai mult respect si sentimente frumoase:

A. veniti acasa, totul e curat, aranjat, o mancare buna pe masa, sotia disponibila pentru toate alea (dar nu va preseaza, alegerea e doar a voastra daca va infruptati sau nu), copilul e hranit, ingrijit, plimbat, spalat, primiti un masaj si sunteti ascultati in problemele de peste zi.
chestia asta se intampla des sau in fiecare zi, eventual cu mici variatii in ceea ce priveste oboseala sau starea de spirit a sotiei, dar lucrurile de baza raman: curatenie, mancare si copil ingrijit.

B. veniti acasa, sotia e la calculator compunandu-si o scrisoare de prezentare pentru o noua firma/angajare/contract/proiect, in jur e dezordine, mancare nu e decat rece in frigider, hainele nu sunt aranjate in dulapuri, copilul doarme ingrijit, dar haosul facut de el nu a fost reparat (culori, carti, pampersi etc).
sotia e vesela pentru ca are o noua sansa d.p.d.v. profesional/se pregateste pt un examen si a lasat toata treaba ca sa se poata concentra la asta.
chestia se intampla aproape zilnic, cu mici variatii - din cand in cand se gateste si se aranjeaza, dar nu in detaliu si nu temeinic.

ei?
ce credeti? cum o respectati mai mult?
cum va comportati in A. sau in B.?
cum o rasplatiti/certati?
sunt foarte curioasa, pentru ca am experimentat ambele situatii pe pielea mea si a sotului si am tras unele concluzii.

bineinteles ca pot raspunde si doamnele cu experientele lor.

va multumesc mult!
Adriana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela spune:

Lasind deoparte ca nici varianta A si nici B-ul nu mi se par situatii de durata (mai degraba alterneaza si de obicei lucrurile stau pe undeva pe la mijloc) - nu vad ce are mancarea din frigider sau curatenia din casa cu RESPECTUL!

Eu am pretentia ca sunt respectata pentru lucruri mult mai importante in viata decat calitatile mele de gospodina si sotie gen..chiar, ce gen e asta din varianta A?

Dar poate nu am inteles eu bine! Sau nu ai fost tu prea clara?



Numai bine la mamici si la bebici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

Cred ca varianta A. este din filmele S.F., cel putin in zilele noastre. Iar varianta B. din filmele de groaza.

Adevarul este pe undeva pe la mijloc, important este ca toata lume sa fie multumita. Cred ca situatia trebuie deplasata undeva intre punctele A. si B. incat sa se stabileasca un echilibru intre voi.
Banuiesc ca in situatia A nu ai fi tu multumita si atunci, indiferent cat de roz ar parea situatia, nici sotul nu poate fi fericit (cel putin asa cred eu).
In situatia B. sigur sotul nu ar fi multumit, dar cred ca nici sotia.
Asa incat ar trebui sa puna mana amandoi si impreuna sa faca putina ordine, doar pentru asta este 1 cuplu si nu 2 persoane.
Cam suna a matematica cu A si B, dar cred ca ideea este inteligibila.

dan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

quote:
Originally posted by danv

Cred ca varianta A. este din filmele S.F., cel putin in zilele noastre. Iar varianta B. din filmele de groaza.

dan




ei, uite ca nu inteleg.

in primul rand, varianta A. nu e de loc SF, daca sotia are timp, sta acasa si casa+bebele mai maricel sunt singurele ei ocupatii (nu vorbesc de primul an de viata in care nu poti face absolut nimic pt ca bebe ori urla, ori rascoleste tot).

dar ceea ce ma intriga foarte tare e: DE CE ar fi a doua varianta din filmele de groaza???!
ok, inteleg ca dezordinea nu e ceva placut, dar e departe de a fi din filmele de groaza, mai ales cand, cum spui tu, exista un cuplu cu patru maini care poate pune mana impreuna.
dar in cazul asta sotia avea o sansa profesionala care o facea fericita - de ce ar fi asta horror??
si am notat ca bebe doarme ingrijit - ceea ce inseamna ca sotia si-a indeplinit "norma" de munca cu brio la copil si, in loc sa se apuce sa frece wc-ul, incearca sa isi puna putina ordine in viata profesionala, asteptand ca sotul sa o inteleaga.
ce e horror aici?

bineinteles ca nu exista nici o familie (cel putin, eu nu cunosc) in care sa domneasca o singura stare de spirit, si ca lucrurile sunt mereu pe la mijloc.
dar pot sa va asigur ca reactia cel mai des intalnita la dragii nostri barbati, cand se intampla situatia A., e sa li se para normal, iar la B. sa inceapa o cearta pe orice motiv, din cauza "atmosferei" de emancipare care nu le convine.

sunt eu prea feminista??

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

De groaza ma refeream la faptul ca este dezastru in casa, nu ca este sotia fericita .

Si ca sa fiu mai explicit, este de groaza daca este dezastru prin casa, pentru ca eu cred ca armonia din planul material si din planul sufletesc merg impreuna. De exemplu sotia mea nu poate sa se simta bine daca nu este curat si ordine in casa (si cred ca nici eu . Si ordinea din casa nu trebuie sa fie doar rezultatul efortului ei, contribui si eu la asta, poate mai mult decat ea .

Si da, esti cam "feminista".

Apropo de asta, am ascultat un reportaj interesant de la BBC, cum s-au apucat femeile de fumat, este super ca exemplu de manipulare.

Inainte de al II-lea razboi mondial, femeile nu fumau, era considerata o atitudine prea indrazneata.
Atunci presedintele asociatiei americane a producatorilor de tigarete s-a intalnit cu un psihiatru, era trecut numele in articol dar l-am uitat. Persoana se ocupase in timpul razboiului cu convingerea populatiei din statele aliate ca razboiul este necesar, trebuie facut orice efort pentru a-l sustine.
Oricum presedintele i-a spus "din cauza ideilor preconcepute despre fumatul la femei pierdem jumatate din piata consumatorilor de tigari". Asa incat intreprizatorul (nepotul lui Freud, real) a stabilit un plan de bataie: in primul rand a angajat cateva personalitati feminine sa apara la evenimente mondene cu tigari, atragand atentia mass-mediei. Timpul 2, s-a organizat un mars al feministelor la care participantele fumau, acreditand ideea ca fumatul reprezinta o fronda, un semn de emancipare. Rezultatul, dupa un an jumatate din femeile din America fumau, fara sa stie ca de fapt feminismul lor a fost doar o pargie in mana unor oameni care l-au folosit impotriva lor.

Eu sunt impotriva feminismului ca miscare sociala, nu cred ca a adus mare avantaj femeilor. Cred ca a trecut de la a sustine ca femeile au aceleasi drepturi cu barbatul (aici sunt de acord) la a sustine ca femeile sunt la fel cu barbatul (si aici nu mai sunt de acord). Cred ca au obtinut anumite drepturi pentru femei, dar le-au lipsit de feminitate, le-a masculinizat.

Acum chiar mi-am aprins paie in cap .


dan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

1. de fumat nu fumez, nu am fumat, nu voi fuma. e o diferenta intre a brava stricandu-ti sanatatea si a sustine dreptul femeii de a avea o cariera la fel de sustinuta ca barbatul.

2. si mie imi place nemaipomenit ordinea din jurul meu. asta nu inseamna ca ziua are mai mult de 24 ore ca sa iti mai incapa inca ceva pe langa facutul ordinii asa cum imi place mie.

3. voi aveti deja copii? ( a se vedea reducerea timpului dedicat profesiei la femeile cu copii - care nu vor sa isi lase odrasla pe maini straine macar cat e mica)

4. cum va descurcati voi cu cariera sotiei - ca a ta e luata foarte in serios din moment ce lucrezi si la sfarsit de saptamana - si cum va impartiti treburile menajere?

acum mi-am aprins eu paie in cap?

klavier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

1. Chestia cu fumatul nu am priceput-o, ceea ce am spus era referitor la manipulare nu la fumat propriu-zis; cat despre cariera sustinuta, cred ca este important ca atat femeia cat si barbatul (amandoi adica)sa realizeze un echilibru intre viata profesionala si cea familiala.

2. Am o zi foarte ocupata (cel putin dupa standardele mele), totusi imi ramane timp si sa fac treaba prin casa cand ma intorc de la servici.

3. Bebe-ul este pe drum, dar stii cum se intampla, primele luni sotia nu putea sa vada bucatarie, o zi ar fi mancat numai iaurt, cumparam un bax, a doua zi nu putea sa-l mai vada si il mancam eu pe tot. Acum nu poate sa faca efort, oboseste repede, suntem singuri in oras asa ca aproape toata treaba o fac eu .

4. Isi ia cariera foarte in serios, chiar daca va intra in concediu se pregateste in continuare, iar cand isi va termina concediul isi va relua profesia.

dan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Cred ca la majoritatea barbatilor le-ar conveni varianta A, chiar daca unii nu vor sa recunoasca. Eu am stat doi ani cu copilul acasa, iar al treilea mai mult acasa decat la servici, asa ca vorbesc din proprie experienta. In prima luna m-a ajutat mult pentru ca ma simteam rau, dar apoi a avut grija sa recupereze. Dragul meu sot se invatase cu totul de-a gata. Apoi a urmat socul: am schimbat serviciul(pentru un salariu mai mare) si plecam dimineata si ajungeam seara. Evident ca nu mai erau toate la locul lor si de multe ori jucariile micutului erau insirate prin toata casa! Nu prea ii convenea si de multe ori facea reprosuri. Acum s-a mai obisnuit, dar cred ca ar prefera o sotie la cratita, care sa stea acasa si sa aiba grija de copil.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina6 spune:

Bine zis va felicit fetelor......si eu pun aceeasi intrebare.......???

Daca nu e buna la nimic cum spun unii de ce va mai incurcati cu ele???

Si ............ ar fi o mie de intrebari dar nu prea au rostul ....poate nu aici!!!!!

Marina6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmariusel spune:

Hm de ce oare femeile se gandesc ca neaparat A este optziunea ideeala. Eu cred ca un sotz modern ishi doreshte in primul rand nu MASA CURATZENIE ci poate LINISHTE, IUBIRE, AFECTZIUNE. Cred ca el va raspunde la lucrurile astea intr-un mod extrem de receptiv odata ce le va primi. Eu acuma vorbesc ca un talamb shi din perspectiva la ceea ce ash vrea sa am parte de acu incolo.

Oricum m-am considerat intodeauna un sotz modern shi nu am cautat sa vad in sotzia mea o CASNICA ci o partenera de viatza. Meseria nea facut pe amnadoi sa avem un conatct puternic cu calculatorul deci faptul ca eram eu sau ea la PC nu era o nouatate atunci cand celalalt se intorcea acasa.

Mergi la inceput