Despre gradinarit (12)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

hei, hei, tocmai a sunat postasul...o sa ziceti ca am luat-o razna...Postasul mi-a adus 4 lampi de gradina....abia astept sa vina seara caci sunt din alea care se incarca de la soare si cica stau 8 ore aprinse. Am sa pun poze sa va arat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Salut gradinareselor!

Ce harnice ati fost la scris! Eu de-abia va citesc azi, ca mi-a fost un rau azi-noapte...am crezut ca ajung la spital. O indigestie de toata "splendoarea". N-am inchis un ochi.
Azi sunt pe planeta "Marte", slabita, mi-am luat zi libera...ca ce sa fac, de-abia imi tin capul in sus.
Sunteti dragute cu semintele de passiflora (flamingo) si cele de petunii (pis).
Seminte de passiflora inca mai am, sper sa reusesc, daca nu acum, poate in primavara cand pun runda a doua la ghiveci.
Petuniile ma tenteaza, dar tot asa, pentru la primavara. Daca reusesti Pis sa strangi cateva, ar fi super. (Dar pentru la primavara). Mai vorbim pana atunci. Merci.
Va doresc numai bine si ne mai auzim...

Simina
album foto1 si album foto2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!
Ce mai fac gradinaresele??
Eu reusesc sa va mai citesc din cand in cand dar de scrie imi este mai greu, mai ales ca gradina mea este cam napadita de buruieni datorita speculantului mic si rasfatat din posesie!

Am nevoie de ajutorul vostru!!!
Am un liliac tare frumos in curte, este altoit, deci este un copacel nu o tufa, si tare rau este asezat, in spatele unui atelier, nu prea are lumina, se tot lungeste bietul de el si mai nou am vazut ca sa aplecat in fata, cumva sa iasa de dupa atelier sa aiba mai multa lumina....Acolo a fost pus probabil inainte sa fie facut atelierul...
Noi am vrea acum sa il mutam mai la lumina, in cotul gradinii, nici sa nu ne incurce, acum practit e chiar in mijloc....
INTREBARE: Stiti cumva cum as putea proceda?Copacelul este destul de mare, destul de batran.A mai incercat cineva asa ceva?Nu as vrea sa-l taiem pentru ca face niste flori de un mov ffff inchis, si sunt tare frumoase!!
Va multumesc!!

Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Ana a ma bucur ca ni te-ai alaturat. Eu nu am experienta cu, copaceii, dar din cate stiu toate opratiunile trebuie facute primavara. Trebuie sa ei ceva pamant cu tot cu radacini cand il muti... Nu are si alti pui...pe care sa incerci sa-i muti? Ar fi mai sigur ca se prinde... Cat de groasa este tulpina copacului? Tu de unde stii ca-i altoit? Poti sa faci copac si din unul nealtioit. Alegi creanga cea mai sanatoasa, o indrepti cu un arac...si in cativa ani ai un copacel...mai tunzi coroana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna fetele gradinaresele.
Flamingo, nu am reusit sa pun frunze de gloxinia pentru ca sunt destul de chele ale mamei mele simi-a fost mila (nici ea nu imi dadea de fapt). Saptamana trecuta in piata avea o doamna o gloxinie de vanzare la 150.000 super. Era mov si avea 4 flori plus inca vreo 4-5 boboci. Nu am avut bani la mine dar nici nu prea aveam cum sa o iau. Noi cu mutatul la casa avem cam multe datorii si ne concentram spre achitarea lor. De aceea nici nu prea am facut investitii in ceea ce priveste gradina. La anul sper sa am si eu ceva flori prin curte. Oricum nici experienta nu am dar vad ca sunteti dragute si dati lectii asa ca voi profita de asta. V-am admirat florile. SUPER

Poze cu mandrutele
carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004)
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Carmen imi pare rau sa aud ca nu ai facut rost inca de o gloxinie...daca as putea ti-as trimite eu. Ma gandeam sa recoltez ceva seminte de la ale mele...caci am vazut ca sunt si alti doritori..dar eu nu vad semintele..., au inflorit...mult, dar in urma florilor nu vad sa ramana ceva.... Oricum parerea mea este sa nu eziti sa " jumulesti o frunza" de la mama ta. Nu are rost sa dai banii pe o floare daca poti sa o ei gratis. Faza e ca gloxiniile mamei tale cred ca intra in hibernare daca zici ca nu au asa multe frunze, deci oricum le va pierde si pe restul. Este bine sa li se dea o pauza de cateva luni...mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Fetele eu am intrat sa va spus ca maine dimineata plecam la Munchen 4 zile, asa ca are sa ne "auzim" marti.
Eu va doresc week-end placut, sa va relaxati, dar sa ingrijiti si de .
Flamingo sunt inarmata cu informatiiile tale despre orhidee, asa ca sigur vin cu una la purtator. Sper sa gasesc si fel de fel de "bulbuti".

Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

flamingo, multumesc tare mult...binenteles ca primavara vom face mutarea, daca va fi posibil.Liliacul e destul de mare, are tulpina groasa, e copacel in toata regula, poate o sa pun poze sa vezi, cat despre altoit...ei bine...unchiul sotului, fratele bunicilor care au stat in casa asta (in care stam noi acum) ne-a spus ca e altoit si din aceasta cauza nu are pui deloc pe langa el.
Sper ca am fost coerenta...pic jos de somn.....


Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Ana , ai grija cand scoti liliacul sa sapi muuuult in jos ca are o rada cina adaanca, si mult lateral. Cam cat este coroana, atat se intind lateral si radacinile. Sotu care e paralel cu gradina a scos un copacel liliac alb batut parfumat o splendoare, si pentru ca a sapat langa tulpina, l-a distrus. Inca imi pare rau dupa el, ca trebuia sa-l lase la locul lui.

Fetelor ce stiti de clematite? AM avut una batrana(30 de ani!!!), mov, din care mai ramasese doar o coaja groasa, fara miez, dar mai inflorea saraca. Facand padocul catelului, au taiat-o pana sa vad eu. Am ingropat resturi de radacini sa vedem daca s-o mai prinde.
Se intindea asa frumos ca o bolta la intrarea in casa...
Multumesc.
Ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Conchita, Flamingo va multumesc pentru raspunsuri, mi-ati dat informatii utile si cred ca o sa va tot solicit cand incep sa pun rasaduri. Inteleg ca momentul asta va fi prin februarie. Pana atunci ce as putea sa fac? cum sa pregatesc pamantul? Vechii proprietari stiau ca pleaca si l-au lasat in paragina, n-au plantat nimic anul asta, nu l-au udat si l-au lasat sa se umple de buruieni.
Ca sa nu folosesc ingrasaminte chimice ce as putea sa pun? Ma refer la resturi menajere (sper sa nu fi avansat vreo enormitate, dupa mintea mea ar trebui sa se poata folosi ceva). Cand si cum se pregateste pamantul?
O sa trebuiasca sa-mi cumpar scule de gradinarit! De-abia astept!
Maggda, pe mine ma intereseaza rosiile, mai da-mi amanunte, ca astea le pun neaparart, am vazut ca are si vecinul si sunt pline plantele de rosii. Zici sa pregatesc deja semintele?

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput