Despre gradinarit (12)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Revin cu o precizare: nu toate florile pe care le-am pozat sunt ale mele.
Cam 85% din flori imi apartin, restul sunt flori ale cunoscutilor mei.

Petuniile mov cu margine alba nu sunt ale mele, as fi vrut sa am si eu anul asta petunii, dar nu s-a potrivit.
Muscata mov (englezeasca) am cumparat-o prin martie-aprilie 2005. E primul am cand am o astfel de floare, deci nu stiu exact cum se inmulteste.
Crinul roz e floare "taiata" cum te-ai exprimat tu, flamingo, am primit-o in 2004 de ziua mea.
Am pus deja 3 seminte de passiflora in pamant. Nu stiu cat de des sa ud ghiveciul...
Mai am 7 seminte de Passiflora pentru incercarea din primavara. Pe aia ma bazez.
Flamingo, ziceai ca passiflora e o floare de curte, eu am vazut-o in ghiveci acu o luna jumatate la Metro si avea boboci si flori deschise...de atunci mi-am dorit si eu o astfel de floare, numai ca pretul ei era destul de ridicat si am recurs la seminte. De fapt si cu semintele am avut noroc de la cineva din Constanta, care mi le-a trimis, caci aici n-am gasit. Mai am eu de asteptat macar 2 ani pana sa vad eu floarea asta inflorind, dar cu perseverenta si multa...rabdare voi reusi.



Simina
album foto1 si album foto2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Flamingo, invata-ma cum se face cu crengutele de trandafiri, te rog!
Pis, multumesc de bunavointa, in carti zice ca sa le reduci ingrasamantul si sa-i muti mai la umbra, dar vad ca la ai mei n-a avut nici un efect.

Crini, pot sa iti zic cum am facut eu cu legumele. am cumparat seminte si le-am sadit in niste sere micute pe care le-am tinut inauntru, la lumina indirecta. cand plantutele au dat mai mult de 4 frunzulite, le-am rarit si le-am mutat in ghivece pe care le-am scos progresiv afara ziua. apoi am transplantat plantutele direct in gradina in pamant deja pregatit: adica scos buruieni, amestecat pamant fertil si acoperit cu mulch. la inceput le-am udat in fiecare zi, pana in vara cand aici ploua zilnic deobicei si n-a mai fost nevoie. vezi ca rosiile sunt foarte invazive, mi-au crescut cat casa si mi-au acoperit mare parte din gradina de legume. pot sa iti mai zic ce greseli sa nu repeti tu, asa ca mine :-) in primul rand, ai grija sa lasi spatiu suficient intre plante si sa le grupezi dupa inaltime si dupa nevoia de lumina. de exemplu, poti pune rosiile in spate si printre ele salata. daca pui dovlecei, ai grija ca si aia se intind peste tot si-ti acopera alte plante. ceapa verde la mine a fost okay, lasa loc cam de-o palma intre rasaduri, ca asta creste manunchi. foloseste suport pentru rosii, ardei si vinete. conopida, varza si broccoli atrag daunatori. daca e umiditate mare in zona in care stai tu, o sa fie mai greut sa cultivi organic, adica fara sa folosesti chimicale...succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Crini asa cum a spus si Conchita trebuie sa faci rasaduri in primavara. Cred ca tre sa le semeni prin februarie, sa rasara pana in martie, le raresti si apoi cand a trecut pericolul frigului (daca se pune problema asta acolo unde esti tu) le rasadesti afara, in pamant. Pamantul tre sa fie de calitate, prasit, faramitat, daca nu este negru e bine sa adaugi ceva ingrasamant de toamna sau in primavara..(in functie de tip). Rasadurile le plantezi mai rare, cam 30 de cm intre ele...asa cum zice Conchitia, la rosii trebuie sa pui bete sa le sustii. Cred ca cel mai fain este sa incerci sa pui si zarzavaturi, patrunjel, marar...astea cres mai repede si toata vara culegi din ele...Poti incerca sa semeni partunjel acum si sa stea afara peste iarna, este rezistent la frig si in primavara iese mai sanatos...Eu aici mi-am pus leustean intr-un ghiveci si deja am cules ceva din el...Cred ca e bine sa cumperi seminte de acolo...ai mai multa garantie a soiului...Oricum vara trebuie sa uzi zarzavaturile...Poti sa-ti semeni ceapa, usturoi , din usturoiul pe care-l gasesti de cumparat. Ei o capatana si o desfaci...din fiecare catel va iesi un pui. Usturoiul poti sa-l pui acum...caci trece peste iarna...Nu Cred ca se merita sa pui varza sau conopida...caci tre sa astepti tot anul...pana se face o capatana din aia...dar depinde cat de mare iti este gradina si dorinta...Dovleceii au nevoie de muuulttt spatiu, fac frunze mari...dar poti sa-i semeni mai langa un gard..ceva si sa se catere pe el...or sa infloreasca toata vara si or sa faca si dovlecei. Deci stiu ca doar la rosii, ardei, vinete tre sa faci rasad..restul le semeni direct in pamant si uzi mai des cat sunt plantele mici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Simina te inteleg cand zici ca iti doresti PAsiflora...arata foarte interesant floarea...si cu cat e mai rara cu atat e mai dorita o planta. Aici sta afara caci iarna nu sunt mai mult de -5 grade si asta doar uneori, iarba sta verde toata iarna...ca sa intelegi. DAr la noi nu ar rezista iarna. Prin urmare cred ca cel mai bine ar merge sa scoti ghiveciul afara toata vara la soare. Sper sa-ti rasara plantutele, daca nu, poate incerc sa-ti trimit de aici, daca recoltez seminte...am vazut ca au facut fructe galbene, ca niste prune mai mari...nici nu stiu cum arata inauntru...dar am sa rup una...Am mai citit ca poti sa pui crengute mici direct in pamant...mai vorbim...oricum sa ne scrii cum merge...
Conchitia eu aici nu am pus trandafiri, dar acasa sunt o mica vrajitoare...in august am pus in mai multi ani trandafiri. Am luat crengi groase de jumate de cm aproape...cu vre-o 4 noduri pe ele. Asta inseamna ca nu sunt mai lungi de 30 de cm. Le-am bagat in pamant, cam cate 4- 5 crengute si am lasat cam 5 cm afara. Crengutele le tai exact de la nod. Sa inceapa cu un nod si sa se termine cu un nod. Primul nod ce vine in pamant va face radacini, si primul din varf de afara va face frunze. Peste crengute am pus borcane din alea de 800g sa le protejez. CAm o data la sapt. am udat borcanele astea, fara sa scot borcanu. In primavara o sa vezi ca vor fi borcane cu toate crengutele prinse si unele cu doar una sau nici una. Oricum dupa un an poti sa-i muti acolo unde doresti sa-i ai. Cam in 2 ani ajung sa infloreasca. Depinde mult si de soi cred si de cum este toamna. Am obs. ca in toamnele lungi, nesecetoase s-au prins foarte bine. Aici nu am facut asa deoarece am cumparat trandafiri, sunt mai ieftini ca nu se mai merita...si am vazut la magazinele de specialitate niste soiuri albastre-mov, cataratori...care-mi fac cu ochiul.
Ti-am scris in unu din mesaje depre levantica, nu ma asteptam sa o pun in frigider

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Buna gradinereselor!Demult nu am mai intrat pe aici ca lucrez tot de noapte si ziua in casa la finisaje asa ca sunt tare ocupata.Saptamana asta o sa fotografiez begonia curgatoare careia acum ii merge tare bine.Am descoperit ca nu-i place apa decat in farfurie ca si la cea fixa.Si leandrul e super.Trandafirul japonez galben e plin de boboci , cand o sa infloreasca o sa-l fotografiez.
Una din fete vorbea despre cultivatul legumelor.Dintr-o revista am invatat sa prind seminte de rosii.Daca iti place un soi de rosie, ii scoti semintele, le pui intr-un borcan fara sa le speli si le tii acolo 3 zile(cu capac).Apoi le speli si le pui pe o farfurioara la uscat.Sigur vor iesi plantutze din seminte.Am incercat si eu.Rosiile trebuie copilite neaparat.Despre rosii daca intereseaza pe cineva voi mai scrie ca ma pricep.
pupici la toate

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Flamingo te-am intrebat de trandafiri pentru ca uite, eu am mai pierdut inca unul, sau is pe cale sa il pierd, nu stiu inca...e aproape uscat, mai are cateva crengute asa anemice. aici e extrem de cald si poate ca trandafirii nu-s chiar asa rezistenti la caldura excesiva, nu stiu ce sa zic. din 12 am ramas cu 8...poate reusesc cu crengutele, cum zici tu, multumesc inca o data!

Maggda, ce-ti mai fac petuniile?

Ardit, nu te-am mai vazut demult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Mi-a inflorit (o singura) floarea soarelui (singura care a scapat dezerbantului pus de vecin ). Ia uitati-o aici:
http://community.webshots.com/photo/425152822/425227741iWuWhe
http://community.webshots.com/photo/425228223/425228223uQiakm

Si am si citeva "pois de senteurs" agatate pe gard linga ea, si ele scapate ca prin urechile acului de la campania de otravire (din cite am cautat in latina ii spune lathyrus odoratus iar pe romāneste latirus sau sīngele voinicului):
http://community.webshots.com/photo/425228584/425228584rJIcAg

Am si niste rosii-cirese foaaaarte gustoase. Conchita, tu parca ne-ai dat un secret mai demult despre cum putem face rosiile mai dulci?... Care era?...

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Conchitia eu stiu ca trandafirilor le place caldura...dar tre sa-i mai uzi, in caz ca nu ploua si sunt tineri doar de 1-2 ani. Dar prin alte gradini sau parcuri au trandafiri acolo? sa stii ca se poate sa nu le priiasca ceva, poate au un daunator, frunzele sunt verzi? fara pete? purici?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Simina poate iti dau si tie cunoscutii tai cateva semincioare de petunii mov cu margine alba, sunt superbe...
Otilia si eu am floarea-soarelui ornamentala , dar a mea este mai micuta si are mai multe flori pe tulpina , dar mai mici ca dimensiune fata de a ta...O fi alt soi...

Eu in week-end plec la Munchen si cum vremea este destul de urata acolo, poate am timp sa-mi cumpar si eu bulbi pentru primavara. Si poate si o orhidee , m-a ambitionat Flamingo ce mai...

frumoase sa aveti.

Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Otilia am admirat floarea soarelui, pacat ca e numai una. Aici am vazut unu care si-a pus ca un fel de gardut din floarea soarelui. Am vazut multe soiuri de floarea soarelui, unele asa de interesante, au petalele rosii...Cand am vazut si florile alea rosii, mi-am zis: aaa uite are si maci, ca apoi sa vad ca ai scris ca se cheama sangele voinicului...
Pis daca pleci in Germania, pai sigur o sa gasesti acolo flori. pe aici in toate mag. au bagat bulbi de flori de primavara, lalele, branduse, narcise...poti sa-ti cumperi crini din aia cum am eu. Sunt unele dintre cele mai faine flori...garantat o sa ii admire toata lumea. Se numesc Asiatic Lilly. Orhideaa sa aiba frunze tari fara spoturi pe ea (puncte) si sa aiba cateva frunze (4 sau 6). floarea sa fie un pic desfacuta restul boboci. Nu te ingrijora daca au radacinile pe afara caci asa trebuie. Cele mai comune si mai usor de tinut in apartamente sunt Phalaenopsis. Da o cautare pe net, poate gasesti adresele unor magazine cu flori din Munchen, sa stii sigur unde sa te duci si sa petreci cat mai mult timp pe acolo, nu pe strazi cautatnd magazine. Sunt asa incantata ca te duci, abia astept sa ne spui cum a fost si ce ai vazut.
halaenopsis

Mergi la inceput