Despre gradinarit (12)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Flamingo multumesc ca mi-ai admirat florile. pentru tine .
Ce sa fac, peste iarna este destul de greu, pentru ca nu am o sera unde sa le tin ( este in proiect, dar mereu se gaseste la casa altceva mai important de facut...). Iarna le impart in doua camere, una este camara unde sunt in jur de 5 grade ( acolo "cazez" cactusi, agava, muscate, trifoiul etc) si o alta camera este biroul casei foarte luminos (si acolo "cazez" ficusii, violetele de parma, filodendronul etc).
Bradutul acela este Araucaria (sau pin canadian), in conditii normale atinge 5-6 m, in "captivitate" 1-1,5 m.
Despre agava, asa este , traieste 100 de ani, face floare si apoi moare, dar la fel in conditii de captivitate nu traieste mai mult de 50 de ani si nici nu infloreste. Anul acesta am fost la Barcelona si agavele astea pe acolo sunt la buruienile salbatice la noi, erau foarte multe pe marginea drumurilor si am vazut si inflorite, floarea are vreo 2-3 m inaltime. Le-am pozat si daca vrei pot sa pun o poza cu ele sa vezi cum arata.
In canita este o floare mai trecuta de hortensie,"draga" de Impuls s-a asezat cu funduletul pe ea si a rupt-o. Era ultima floare...
Ghivecele cu buxus stau iarna afara pe terasa, imbrac numai ghivecele cu saci de panza. Este rezistent la ger.

Hai ca am scris...

frumoase la toate fetele.

Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Pis abia astept sa pui poze cu agava inflorita. Bradut din ala am vazut pe aici in gradini, asa este creste mare...Buxusul poti sa-l pui direct in pamant si sa mai scapi de o munca toamna, dar asta la primavara viitoare ...Cred ca a fost foarte interesant in Barcelona...si eu cand am ajuns prima data aici...si am vazut atatea florii si specii. M-a impresionat foarte mult faptul ca flori pe care in tara puneam mare pret aici cresc salbatice sau in cantitati uriase. Orhidei sunt prin toate magazinele, iar daca vrei sa-ti cumperi nu e o problema...trebuie sa te gandesti doar de care nu ai acasa...sau care-i mai frumoasa...nicidecum cum sa faci rost de un puiut...Mie mi-a inflorit azi crinul (mai multe flori), am sa-l pozez...mi-a mai inflorit si o orhidee...pe care am crescut-o eu de pui, sunt foarte incantata de ea....(cu toate ca nu se compara cu alea care le cumperi direct...dar am mandria creatorului...). Hortensie zici, da asa este daca ma uit mai bine...am sa-ti povestesc daca vrei de hortensiile de aici...sunt si acum inflorite si am vazut si albastre...am sa pozez una sa o vezi...daca vrei...
Ardit multumim de urare, te asteptam cu povesti de la Bran.
Simina mi-au placut mult florile tale. In special muscatele aleamov. Sunt usor de crescut? Eu am vazut ca dupa cativa ani cresc inalte si se lemnifica...raman fara frunze...cum le inmultesti ca eu am incercat de vre-o cateva ori sa pun puiuti in apa...dar . Aici am vazut muscate din alea...dar de marimi mici - mici si cu multe flori. A mai vazut diverse nuante de mov, grena, roscat...Crinii aia roz, frumos mirositori,ii ai in ghiveci sau sunt doar flori taiate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Poze cu crinii http://community.webshots.com/user/flaminggo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Uau...ce crin fumos ai Flamingo!!! Este din bulb de mai multi ani???

Despre hortensie pot sa spun ca este una din florile mele preferate, dar destul de curand descoperita... asa ca orice informatii despre seminte, cultivare, crestere sunt binevenite...In iarna asta vreau sa ma documentez mai bine referitor la cresterea lor si la primavara sa incep sa-mi fac o mica colectie...

Orhideele pentru conditiile din Romania sunt deja prea mult, adica daca nu ai o sera nu cred ca reusesti cu ele. Asa ca daca ai crescut o orhidee felicitari!

Pentru toate fetele cat mai frumoase si somn usor

Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Pis si Alinuche, v-am vazut si eu albumele, aveti flori superbe, felicitari! cel putin florile de cactusi mi-au placut la nebunie. Flamingo, foarte frumosi crinii, acum ti-au inflorit? tu spuneai, oare, ceva despre trandafiri si borcan sau am retinut gresit? ca mi-a pus in minte sa intreb despre ce e vorba, dar am tot uitat, iar acum cand mi-am amintit, nu mai stiu cine a zis. :-)

apelez la voi cu o intrebare, daca stiti, de la ce se ingalbenesc palmierii sego? alor mei li s-au si chircit nitel tepii si nush ce sa le mai fac. i-am mutat din plin soare la semi-umbra, asta mai acum vreo luna jumate. le-am redus ingrasamantul si tot degeaba. multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Fetelor multumesc ca mi-ati admirat crinii. Ce pot sa spun este ca atunci cand a inflorit prima floare nu-mi venea sa cred. Sunt doar 2 bulbi pe care i-am cumparat in primavara. Sunt ca aia care se gasesc in tara la florarii...roz si miros si tin mult. Se numesc Asiatic Lilly. Conchita eu spuneam ca daca vreti sa va puneti trandafii (din crengute luete de la altii acum este momentul). Cat despre palmieri nu stiu ce sa zic..(eu care zveam mereu ceva de comentta de flori) am sa ma uit in cartile mele sa vad daca gasesc ceva...daca pot sa ajut. Mai spuneam ca am adunat seminte de levantica- pt. prima data- am citi, pe net, ca trebuie puse la germinat timp de 2 saptamani, apoi 2 saptamani in frigider, si apoi iar in casa la caldura...am sa experimentez...si va tin la curent.
Pis pe aici sunt multeee hortensii. Sunt uriase inalte cam de 2 metrii (cele mai mari) si lungi...tufe foarte mari oricum, unele sunt crescute precum gardurile vii de la noi. Cele mai multe sunt roz-moviu cum este a ta. DAr am vazut albastre si unele putin mai roz-alb. Aici infloresc toata primavara -vara. Si acum sunt pline de flori. Cred ca in tara ar merge un loc cu un pic de umbra...caci aici soarele nu are intensitatea celui din tara...si ele sunt pline de flori. Am citit ca se inmultesc prin butasi. In tara am vazut prima data la cineva in Piatra Neamt. Iarna le pune cu saci de polietilena si cu mult fan in jur...pe care le leaga...
Am sa fac cateva poze ...sa vezi cam cum sunt pe aici. Orihideea eu am crescut-o...oarecum, caci era un pui mic...si acum vad ca a facut flori. In tara singura problema ar fi gerul iarnii, dar intr-o casa unde cresc violete de parma sau plante exotice cresc bine si orhideele. Caci eu le tin in geam cu anturium, gloxinia, violetele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Buna,
Noi ne pregatim sa ne mutam de la bloc intr-o casa cu gradina si as vrea sa plantez cate ceva pentru anul viitor, dar nu ma pricep deloc.
Ma gandeam la rosii, dovlecei, castraveti, ardei... legume in general.
Poate ma initiati si pe mine, cum se face, de unde sa incep, cand se planteaza si ce mai credeti voi ca e necesar sa stiu la inceput, dat fiind ca nu m-am ocupat niciodata cu asa ceva si n-am cea mai vaga idee de cum trebuie sa fac.
Va multumesc mult.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Conchita din pacate "piata" palmierilor in Romania este destul de saracuta si eu nu am chiar nici un fel de experienta in ale palmierilor...Doar sa citesc prin carti...
Crini si tu m-ai prins descoperita, cu legumele chiar ca sunt ...stiu ca soacra-mea pune rasaduri primavara de rosii, ardei, castraveti, etc... pe brazde de pamant... Eu o singura data am crescut in ghiveci o rosie, cu rosii mici ca ciresele...dar era mai mult pentru decor nu pentru papica...Tu vrei sa-ti cultivi legumele tale ca sa fii sigura ca sunt ecologice?
Flamingo cand ai sa ai timp poate faci o poza la gardutul de hortensie, oricum nu am vazut niciodata, si banuiesc ca aici in Romania nu au cum sa creasca atat de mari din cauza iernilor geroase.

Fetele va doresc cat mai frumoase.

Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

E si asta un motiv, siguranta ca sunt ecologice, dar imi si place ideea de a manca ceva crescut de noi. Flori sunt in curte, dar avem si o bucata pentru gradinaritul cu scop alimentar.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

buna fetele, nu va retin mult, vreau sa va spun ca pastaia de la una din mimose cred ca o sa rupa in curand tulpina, asa mare e(!) si mi-a inflorit un cactus (!!) nu ceva spectacyulos dar este primul cactus care imi infloreste in gradina proprie, nu mai am decat 2-3, am avut multi foarte multi cactusi colectie ce mai, am renuntat la toti cand mama a inceput sa nu mai vada deloc si se intepa in ei, va povestesc sapt viitoare ca nu am timp acum si deabea astept sa va vaz floricicile, pupe mama pe voi

Mergi la inceput