Tia are nevoie de ajutor! (2)

Tia are nevoie de ajutor! (2) | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35838" target="_blank">partea intai

quote:
Initial creeata de mmag

Tia este o fetita de 5 ani, care si-a vazut mama naturala doar de cateva ori, din centrul de plasament a fost data in grija unui asistent maternal, care a indragit-o dar care a fost nevoita, probabil din motive financiare, sa plece in Italia. Micuta Tia s-a reintors in centrul de plasament, dar nu pentru mult timp. Acum ea se afla in casa prietenei mele Daniela, care ii are in grija si pe cei doi copii ai sai naturali. Si-a dorit tare mult sa poata lua in ingrijire un copilas, mereu imi povestea cand mergea la cursuri.
Ceea ce nu a prevazut ea, a fost faptul ca va ramane singura, fara sprijinul si afectiunea sotului, fara un venit acoperitor.
In plus, micuta Tia sufera de o boala numita CELIACHIE, care nu-i permite sa manince orice, mai exact nu are voie sa manance paine, fainoase, cereale sau produse care contin gluten.
Cand Daniela imi povestea ca Tia nu are voie gluten, mi-am amintit ca ii dadeam fetitei mele, de la 4 la 6 luni, cereale fara gluten de la Hero, dar erau destul de scumpe,intre 80-100.000lei, si se terminau cam repede. Am inteles ca nu se pot cumpara compensat.
NEVOIA este: - de alimente fara gluten;
- hainute pentru fetita de 5 ani (are cca.1m inaltime) - copiii nostrii sunt mult mai mari si am tot dat hainutele mici.
Daniela ar putea oricand sa o trimita pe Tia inapoi la centru, dar s-au indragit reciproc, fetita se simte bine impreuna cu ei, este foarte isteata, ii spune Danielei "mami" si se tine dupa ea oriunde s-ar duce.
M-am gandit la comunitatea DC ca fiind sansa lor de a ramane impreuna.
Cu dragoste si incredere,
Magda



Oana_B

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Am intrat pe ascest forum,din dorinta de a gasi cateva informatii,bebelusul meu a avut cateva zile mai grele sa zic asa,a varsat foarte mult,ceea ce m-a ingrijorat....si am inceput sa caut posibile cauze,dar am dat si de acest forum.....FELICITARI sunteti extraordinare!!!!!!!!!De cand am intrat pe acest forum citesc cu sufletul la gura si cu ochii innecati in lacrimi...ufffffffff asa ma doare cand aud de un copil de 6 luni care face citostatice,transplant,inimioara bolnava....doamne ce-o fii in sufletul parintilor.....
Magda,am reusit azi sa mai dau o tura si am gasit produse mai variate,am cumparat:faina pentru praji,paste,musli cu alune,biscuiti,ciocolata,biscuiti de porumb,napolitane de orez si de porumb,si inainte sa vin in tara ii voi mai cumpara painici,care au facut-o 'bogata'.....intrebarea mea este daca mai are faina pentru paine?

Dantje & Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Dragele mele,

Am primit masurile pt copilasii Danielei, "fratii", Tiei ca sa zic asa.
Ii multumesc Magdei si voua ca sunteti asa de saritoare si gata sa ajutati.
Daniela, mama copillor este o femeie extraordinara, care efectiv nu stie ce sa mai faca sa le poata asigura copiilor traiul zilnic. Au avut un standard decent inainte a pleca tatal copiilor si acum se straduieste sa nu resimta ei nimic, dar din cate am inteles tatal nu ii mai ajuta deloc, a ramas cu ceva datorii la scoala copiilor, se straduieste sa-i asigura si Tiei ceea ce ii este necesar, a inchiriat una din camere sa aiba ceva bani si acum a mai vandut carti din biblioteca, caci efectiv nu stie de unde sa ia sa mai acopere gaurile.
Imi cer scuze ca am scris toate acestea, dar vreau sa intelegeti mai bine situatia. Daniela va multumeste din suflet de mii de ori ca o ajutati atat cu Tia, a spus ca fara ajutorul vostru nu stie cum s-ar descurca, este extraordinar ce faceti pt ea si nu stie cum sa va multumeasca...dar eu zic sa facem un efort sa-i ajutam si pe copilasii ei. Adica in momentul in care luati pt Tia cele necesare, ganditi-va si la ei cu un dulce sau o rechizita sau o hainuta. Ei se comporta cu ea ca o surioara, dar stiti ca in sufletelul lor poate ar vrea si ei sa se simta bagati in seama. Daniela a spus ca nu e nevoie nimic pt ei, sa nu cumparati, dar daca aveti de la copilasii vostri sau...
Hai ca am vorbit prea mult, va scriu aii masurile copilasilor:
Baiatul Danielei: bust 70, talie 65, sold 73, Lpicior 85, Lbrat 47, talpa 36, Lumar-talie 36
Fetita Danielei: Bust 75, talie 63, sold 81, Lpicior 97, Lbrat56, talpa 37, Lumar-talie 40
Tia: Bust 56cm; talie 53cm, sold 65cm,Lpicior 68cm, Lbrat 40cm, talpa 31-31, Lumar-talie 27cm

Va multumesc din nou in numele Danielei si a celor 3 copilasi scumpei. Zic eu ca si niste vitamine si minerale le-ar fi de folos, am inteles ca Asterid are anemia foarte mare si probleme cu ochii, in sensul ca in fiecare an trebuie schimbate dioptriile, acum are minus 5,75 la unul din ochi.
Va pup ,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Dana stai putin ca am pierdut firul, stiu ca au mai cumparat alimente pentru Tia si Anca si Cristina.
Daniela mi-a spus ca faina pe care o are acum ii ajunge cam doua luni. Stiu ca faina pe care o trimite Anca este mai buna decat cea de la Institutul de bioresurse alimentare din Bucuresti. Nu stiu ce termen de valabilitate au produsele acestea, dar ar fi pacat sa le cumparati si sa fie prea multe deodata, mai bine sa existe posibilitatea de a-i asigura lunar necesarul de hrana speciala pentru Tia.
Inca o data multumiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Eu am renuntat la ideea de a-i lua alimente pt ca vad ca acuma necesarul e asigurat. Am sa-i dau cei 50€ de la vikinga si Ancutza06 Gabrielei si ea o sa decida impreuna cu Daniela ce datorii sa mai acopere cu ei. Daca tot am masurile copiilor, eu as vrea sa le iau ceva de imbracat, ca vine scoala acusi si nu cred ca au mare lucru de anul trecut. Sau ceva rechizite, vad eu cand ajung in oras ce gasesc.
Gabriela, mersi de masuri
Ce varste au copiii? Stiu ca Tia are 5 ani, dar ceilalti 2?

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Pt fetele din strainatate care vor sa le ia hainute, inaltimile copiilor sunt: 1,60 - fetita; 1,40 - baiat; Tia- 1,20 . Aici marimile sunt pe inaltimi si ma gandesc ca e mai util sa le stim.

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

scuze ca n-am mai trecut pe aici dar sunt prinsa tare cu pregatirile,pt ca pe 10 plec in Gr pt nunta si botez,cum va spuneam.
am pachetul pt Tia pregatit(alimente si ceva hainute)si sper in 2-3 zile sa-l si expediez.va spuneam ca nu depinde direct d emine pt ca n-am permis si atlassibul e la 30 km.asa ca tre s a-l prind pe sot liber o ora macar sa facem drumul.
cand ajung in Ro,la inceput de septembrie,o sa le trimit ceva banuti prin posta ca sa suplineasca lipsa pachetelului pe septembrie.iar in oct cand ma intorc in Germ sper sa -i iau din nou cate ceva si sa trimit.
pt copii danielei nu am pus nimicde data asta,dar voi incerca data viitoare.
magda,o sa anunt ziua cand pleaca pachetul si eventual va trebui sa sune dana la atlassib in iasi sa vada cand ajunge si sa-l ridice.
pt toate fetele inimoase

vroiam sa stiu si eu mai multe despre tia...de ex,cand dana nu o mai poate tine,sau cand implineste 7 ani trebuie sa se intoarca la centru?ce se va intampla cu ea?mama ei de ce a abandonat-o?

Nicole-mami de pici cu lipici (19.03.2005) http://pg.photos.yahoo.com/ph/nezdravana/my_photos

People see God every day, they just don't recognize him.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Magda,produsele au termen de valabilitate,unele pana anul viitor,deci e vorba de hrana pe sept.cand ajung eu in tara.Ce varste au ceilalti copii?

Dantje & Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

acuma vin de la C&A si am luat cate 2 bluzite la copiii cei mari si un set de sosete. Sunt f dragute, sper sa le placa. Am hotarat cu fetele ca cei 50€ sa ii dam Danielei sa-si mai achite din datorii.

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Maine sper sa ajng la posta, sa pun pachetul pt Daniela. Eu de data asta nu i-am mai luat faina pt paine, ca am inteles ca are, ci i-am luat mix pt tort si mix pt prajituri in schimb. As vrea sa trimit prin mandat postal niste bani pt Daniela, ca alta posibilitate nu vad, insa nu stiu care-s informatile de care am nevoie. Adresa si numele sunt suficiente? Nu am idee cum se face ca nu am mai facut. Daca-mi raspunde cineva pana maine dimineata, ar fi perfect.

Si daca nu ma enervez maine la posta, voi expedia si pachetul. Sper.

Pupici tuturor mamicilor de pe-aici,

Ancuta 10+ & Martijn, (24.10.2003)
Poze cu Martijn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

iti trebuie adresa si numele complet. Mi se pare ca tu apartii la posta Titan, daca da iti urez nervi de otzel.

Freia si Alexa

Mergi la inceput