Visul, oare nu-i o calatorie?

Visul, oare nu-i o calatorie? | Autor: ralu

Link direct la acest mesaj

Mi-am pus aceasta intrebare pentru ca am auzit pe multi oameni care au visat lucruri care li s-au intamplat in viitor. Adica au visat anumite lucruri care li s-au intamplat a doua zi, sau in urmatoarea perioada. Oare nu-i asta o calatorie a sufletului in timp. Ce sunt visele? Cum de visele prevestesc anumite lucruri din viata noastra? Mie mi s-a intamplat sa visez o pasare care a murit, iar a doua zi cineva din familia mea a murit. Credeti in asa ceva sau toate lucrurile astea sunt pure coincidente?


Ralu -mamica Ioanei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

VISELE SINT LEGATE IN MARE PARTE DE PERSONALITATEA NOASTRA SI IN UNELE MOMENTE CRED CA POT FI O CALATORIE A SUFLETULUI IN NECUNOSCUT.SA-TI POVESTESC O INTIMPLARE CIND ERAM COPIL.AM VISAT O INMORMINTARE MARE CU MULTE MASINI CARE FACEAU UN ZGOMOT ASURZITOR,ZGOMOT MACABRU CARE-MI RASUNA IN URECHI IN MOMENTUL TREZIRII LA REALITATE ,COROANE SI LUME MULTA SI TRISTA.CIND VISUL S-A INCHEIAT AM SIMTITI FIORI RECI IN SUFLET SI AM POVESTIT MAMEI MELE,CARE MI-A SPUS CA UNEORI VISELE SINT SIMPLE COINCIDENTE SI SA NU-MI FAC GRIJI.ANII AU TRECUT SI AM DAT UITARII VISUL.VERISOARA MEA S-A IMBOLNAVIT SI DINTRU-N OM SANATOS CARE NU A AVUT NICIODATA O RACEALA ,IN DOUA SAPTAMINI A MURIT SUBIT SI A AVUT ACEEASI INMORMINTARE DIN VISUL MEU DE COPIL .CE PARERE AI?ERA VERISOARA MEA CEA MAI DRAGA SI S-A DUS ATIT DE DEPARTEVA PUIC PE TOATE CATAN SI BAIETELUL MEU NAZDRAVAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina_mircu spune:

Salve

Eu cred in vise si asta pentru ca mi s-a intamplat de mai multe ori.
Sii bunica mea are vise din astea, dar nu sunt cum scrie in carti visezi ceva care are o anumita semnificatie, ci explicit.

Sa va povestesc doar cateva din visele pe care le-am avut in ultimul an (sotul meu mi-a zis ca, daca tot visez sa vises mumerele la loto :)))

- am visat intr-o noapte ca un cuplu avea un copil mic. Si copilul avea ca niste spasme. In urmatoarea noapte am visat ca mama finului nostru era la spital si era ingrijorata.
A treia zi ma intanesc cu mama finutului nostru care mi-a zis ca la copil i-a fost rau toata noaptea si a vomitat (chiar in noaptea in care am visat!!!!!)
Si imi spune ca asta nu este o problema ca i-a trecut, dar este foarte ingrijorata ca atunci cand a venit acasa tatal ei a facut o semipareza.
Drept sa spun mi s-a facut pielea gaina.

- am mai visat odata un copil mic bolnav tot finutul nostru a fost

- in alt vis eram la baie si in toaleta era o mizerie mare de tot si un copil mic pe chiuveta. M-am sculat cu o stare foarte naspa si in plus mi-a fost greata si am vomitat. Si mi-am spus sa nu cumva sa fiu gravida ca nu este un semn prea bun.
In nici o saptamana cumnata mea a fost operata de extrauterina.

- cam in acelasi cand am visat eu ma intreaba bunica ce mai face fratele meu, pentru ca l-a visat cu un buboi foarte mare pe mana si nu mai stiu ce dar tot de rau.

- alata data am visat ca m-a sunta tata si voia sa ne intainim si nu stiu din ce motive nu am putut.
Bineinteles ca sotul meu nu s-a mai mirat cand a doua zi s-a implinit.

Cred in vise, dar nu cred ca toate se implinesc. Multe reflecta temerile noastre, ceva ce ne streseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

si eu visez chiar situatii care mi se intampla, dar nu imediat
sunt convinsa ca e ceva cu visele astea, dar nu stim noi prea bine ce

Daniela si bb Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulian1969g spune:

"Ce sunt visele? Cum de visele prevestesc anumite lucruri din viata noastra?"

Probabil ca visele reflecta in mare masura preocuparile noastre din vremea cand suntem treji.

Dar nu cred ca este intelept sa ne conducem viata dupa momentele cand dormim; viata sa ne-o conducem dupa cum ne dicteaza iubirea curata din noi. Daca inca nu avem in noi iubire curata, atunci sa ne straduim s-o primim in inima noastra, s-o inmultim si s-o luam drept singur sfatuitor in deciziile noastre.

Voi ce parere aveti?


Giuliano

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miry spune:

Si eu am visat multe si marunte si cand te trezeai incepeai sa faci asociere ba cu surori,frati,cumnati...ba cu matusi, vecini si alte cunostinte pana ceva se asemana.Viata asa e facuta cu bune si rele cu necazuri si bucurii astfel incat tu poti sa asociezi intotdeauna visele cu ceva.Poate au si ele o semnificatie,...sau poate e frica noastra pentru moarte,sau grija si teama pe care o avem noi in sufletele noastre.
Daca visezi ceva frumos(culegand flori)zici ca maine o sa mi se intample ceva frumos si culmea bb tau spune mama sau tata sau merge in picioruse etc..oare chiar visul ne-a vestit acest lucru??
Eu incerc sa privesc totul ca pe niste lucruri normale ,Dumnezeu e sus si ne ocroteste doar el poate face minuni
.....si mama mea imi spunea cand eram mica...draga mamei doar Maica Sfanta a avut un vis adevarat
Multi pupici..Mirela si Brian

Mirela Nicu
Aalborg
Denmark
mirelasibrian@yahoo.com

Mergi la inceput