greutatea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

alexaaaaaaaaaaaa!!!


vin dupa tine sa te bat.



te rog frumos, intra la pozele mele si uita-te cu maaaaare atentie la Sofia.


La 8 luni avea 7200, la un an 8100...acu la aproape 3 ani are vreo 14 kile pe putin!!!! E chiar prea grasuta!!!

uite, lasa copilu linistit.Da-i sa manance ce mancati si voi, la 8 luni e deja mare.
De la un an poti sa-i dai sa bea ceai cu miere, Sofiei i-a facut f bine.

Cura cu oua de prepelita a fost iar fantastica, pe la un an si 2 luni am facut-o, poate merge si mai devreme.Ii dadeam cate 2 galbenusuri crude (atentie, fierte sunt vax albina)si o distra la nebunie, ca era ou mic etc etc.

ai incercat sa-i dai sa roada singurel?un covrig eventual.Il va mai imprieteni cu mancarea.Ia-l langa tine in bucatarie sa vada cum faci mancarea.sa il intereseze subiectu.Fii vesela ,disperarea o simt imediat copii...si te speculeaza ca sa ii dai atentie.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Si eu sunt fana oua de prepelita! Din pacate pediatra noastra ne-a recomandat sa-i dam numai oua fierte tari. Si nu-mi asum riscul sa-i dau oua crude. Asa sunt eu, mai fricoasa.

Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anella spune:

Fetelor,acum dau eu in extrema cealalta.Teodor are 1,1 ani si are 12 kg si in jur de 77 cm,E oare prea gras?As vrea sa-l feresc de viitoare probleme cu greutatea.Voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Sabina, cum sa-i dea la 8 luni ce mananca si ei??? Poate la 1 an, dar la 8 luni, nu cred ca e cazul. Asa, poate niste friptura, niste mici, cartofi prajiti, ba chiar si o bere ar merge, ca doar e considerata aliment, mai nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klaus29 spune:

problema este ca a scazut 150gr intr-o luni in loc sa ramana constanta greutatea sau sa o ia in sus.
andrei la 8luni avea vreo 7900, adica nu mai luase in greutate de vreo 2-3luni; la inceput nu ne-am alarmat, am zis lasa ca recupereaza luna viitoare, dar a trecut o luna, 2, 3 si andrei nu mai recupera nimik; doctorul zicea la fel ca noi, iar cand i-am facut analizele avea infectie urinara cu ecoli;
nu vreau sa te sperii, dar nu mi se pare normal sa scada in greutate...
mai vorbeste cu doctorul... el ce zice???

Claudia si bebe Andrei (13martie2004)
http://community.webshots.com/user/klaus29100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Ne inscriem si noi: la nastere 2550, la 8 luni avea 7300 si acum, la un an, are 8600. Dar n-a fost deloc bolnava si chiar de vreo doua luni mananca multumitor (dupa luni de cosmar), e vesela si de gasca.
Pediatrele cu care am vb spun ca totul e foarte bine. E miniona, finuta, dar foarte bine proportionata, nu e nici slaba nici grasa si imi place la nebunie cum arata.
Chiar refuz sa-mi fac griji, atata timp cat este pe o curba constanta de crestere si e sanatoasa si vesela.
In parc ma intalnesc cu mame care au obsesia kilogramelor si aproape ma compatimesc ca am copilul atat de slab, dar cand incep sa povesteasca ce probleme au avut si ce internari si ce mai vomita si ce mai racesc... zau daca stiu ce e si cu kilele astea.
Discutie in parc: o mamica ma intreaba: mananca? eu zic da. Cat? Pai 170-180 la masa de pranz de ex. A... al meu mananca 300 la o masa. Dar acuma nu mai mananca decat lapte ca de 2 saptamani vomita tot ce mananca, doar laptele il accepta.
Ce sa mai zici?
Sa ne traiasca slabanogii !!!

Mergi la inceput