Ingineri, fosti, viitori..:)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns linusa spune:

quote:
Originally posted by KUKI

Eu fiind din Galati, unde 3/4 din oras lucreaza in metalurgie...ce alta soarta as fi putut avea?


Am o matusa care a locuit multi ani in Galati si lucra in industria alimentara (daca nu ma inseala memoria, a terminat chimie alimentara la Galati). Intr-adevar, era impresionant combinatul si lumea aia multa care mergea dimineata la lucru.. mama.. si toti in aceesi directie! Am auzit ca inca mai exista combinatul. Functioneaza cumva intr-o forma mai restransa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Bine v-am gasit "injinerilor"!!!

Eu mi-s ing.chimist, am terminat tehnologia produselor farmaceutice, dar lucrez in industria de lacuri si vopsele...ma rog, tot in ind. chimica...cum am ales meseria? Ehehe...pe vremea mea cei care faceam chimie aveam un "viitor de aur"...intre timp a venit revolutia si viitorul s-a preschimbat in ...tinichea...al naibii alchimia asta, nu?
Momentan, sunt de profesie mamica ...
...da' sa stiti ca mie-mi place meseria mea, de inginer, vreau sa zic...mi-au placut stiintele exacte, chiar daca prin liceu eram o infocata "literata"...si ma bucur ca n-am ajuns sa-mi "tin" propria toneta in piata si diploma sa zaca pe undeva printr-un sertar...
la "injinere" si "injineri" si...haideti la o barfa...inginereasca...
Kuki....eu is galateanca prin nastere...combinatu' ma papa si pe mine, daca ai mei nu plecau din oras...

mami de vladut(15 nov.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

quote:
Originally posted by linusa

quote:
Originally posted by KUKI

Eu fiind din Galati, unde 3/4 din oras lucreaza in metalurgie...ce alta soarta as fi putut avea?


Am o matusa care a locuit multi ani in Galati si lucra in industria alimentara (daca nu ma inseala memoria, a terminat chimie alimentara la Galati). Intr-adevar, era impresionant combinatul si lumea aia multa care mergea dimineata la lucru.. mama.. si toti in aceesi directie! Am auzit ca inca mai exista combinatul. Functioneaza cumva intr-o forma mai restransa?




Combinatul exista si paradoxal, dupa ce l-au cumparat indienii de la Mittal Steel, nici nu mai e "gaura neagra " a economiei romanesti, ba chiar are sute de milioane de euro profit pe an. L-au mai carpit pe ici pe colo, s-au prefacut ca modernizeaza cate ceva, ca asa suna contractul de privatizare, au disponibilizat vreo 15.000 de oameni si merge...Si polueaza parca mai mult ca niciodata. In fiecare dimineata cand ma apropii de el ma ingrozesc cat fum si praf produce pe care le inghitim noi. Si da...imaginea cu armatele de oameni mergand toti cenusii si posomorati in aceeasi directie dimineata.....asta a ramas neschimbata. Doar ca totusi ei sunt printre fericitii care au serviciu, Galatiul avand una dintre cele mai mari rate a somajului din tara.
Na, ca v-am povestit tot ce e mai rau sa nu cumva sa vi se faca dor de Galati !

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

AH :) SA va spun despre mine, dar inainte ma bucur ca se gasesc pe aici..:) injineri!

eu: viitor "inginer cu caltatea": sunt studenta in 4 la ingineria si managementul calitatzii.

despre alegere: pai dupa vo 4 ani de uman, la fiecare sfarsit de an speram sa pot sa ma transfer la real, am zis in fac ..: GATA! EU trebuie sa ajung in cele din urma ...sa fac o simbioza mult visata cu stiintzele exacte, nu stiu daca a fost cea mai buna alegere, dar acum dupa atata amar de ani sunt OK cu alegerea mea..! a fost destul de naspa prin anul 2.. ca nici kef de invatzat nu am avut si mai erau si materii aiurea ..ACUM INSA IMI PLACE CU ADEVARAT!..

so..: "care este" din aceeasi lume ...injinereasca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

eu am facut fac.la Cluj. Cand mergeam sa ma inscriu la facultate (am vrut la chimie-fizica) tata saracu ma zapacea la cap sa trec prima optiune ingineria, ca totusi la repartitie sigur voi ajunge la oras si nu intr-un sat mic... Vorba lui, nu aveam sanse reale sa reusesc la ingineri, eventual la chim-fiz.
surpriza: am intrat a 4-a pe lista la tehn.subst.organice. Deci asa am ajuns inginera

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betilina spune:

Buna seara tuturor!
Si eu mi's inginera! Si sotul la fel. Suntem o familie de ingineri si sunt tare curioasa sa vad ce va alege Mariuca noastra sa devina, dar la 6 luni jumate s-a agatat de cateva ori de surubelnite si e tare pasionata de calculator!
Noi doi am facut fac de transporturi din Bucuresti, specializare Electronica si telecomenzi, dar fiecare am ajuns sa lucram in alt domeniu. El este IT manager la o firma in dom. auto, iar eu lucrez intr-un birou al unei firme tot din dom. auto, facand mai mult treaba de organizare si relatii cu publicul decat inginerie. Dar a ajuns sa-mi placa ce fac. Amandoi ne-am dorit sa devenim ingineri, dar nu am fi crezut niciodata ca vom lucra in domeniile in care lucram zi!
Danna2002 in cadrul carei facultati este specializarea ta? Eu sunt angajata in cadrul dep. calitate al institutiei mele si la un moment dat ma batea un gand sa mai studiez ceva in dom calitatii. La momentul respectiv nu am gasit decat un masterat la ASE pe tema asta, dar nu era ce-mi trebuia. Te rog da-mi si mie ceva amanunte despre sectia ta si daca aveti ceva masterat acolo.

Betilina si Mariuca (27 feb 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

salutare inginerilor!!!!!!!
asta da idee buna, sa mai auzim unii de altii.
si eu sunt din categoria asta, inginer chimist, lucrez in sanatate
al meu sot se pregateste sa devina inginer piscicol si mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

quote:
Originally posted by betilina

Buna seara tuturor!
Si eu mi's inginera! Si sotul la fel. Suntem o familie de ingineri si sunt tare curioasa sa vad ce va alege Mariuca noastra sa devina, dar la 6 luni jumate s-a agatat de cateva ori de surubelnite si e tare pasionata de calculator!
Noi doi am facut fac de transporturi din Bucuresti, specializare Electronica si telecomenzi, dar fiecare am ajuns sa lucram in alt domeniu. El este IT manager la o firma in dom. auto, iar eu lucrez intr-un birou al unei firme tot din dom. auto, facand mai mult treaba de organizare si relatii cu publicul decat inginerie. Dar a ajuns sa-mi placa ce fac. Amandoi ne-am dorit sa devenim ingineri, dar nu am fi crezut niciodata ca vom lucra in domeniile in care lucram zi!
Danna2002 in cadrul carei facultati este specializarea ta? Eu sunt angajata in cadrul dep. calitate al institutiei mele si la un moment dat ma batea un gand sa mai studiez ceva in dom calitatii. La momentul respectiv nu am gasit decat un masterat la ASE pe tema asta, dar nu era ce-mi trebuia. Te rog da-mi si mie ceva amanunte despre sectia ta si daca aveti ceva masterat acolo.

Betilina si Mariuca (27 feb 2005)



eu fac Ingineria si Managemetul Sistemelor Tehnologice, fostul TCM.

INFORMATZII despre fac mea:

http://www.imst.pub.ro/

informatzii despre catedra de tehnologia materialelor, sudare si despre un master, eventual in ingineria calitatii:

http://www.camis.pub.ro/

..sus exista o bara si accesezi sectziunea master.
pentru master se organizeaza concurs, au specializare, ingineria calitatii si cred ca daca te apuci un pic si citesti nu ar fi o problema sa fi admisa la master, m am uitat pe programa, nu e PREA Dificil.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linusa spune:

quote:
Originally posted by danna2002
eu fac Ingineria si Managemetul Sistemelor Tehnologice, fostul TCM.


No bun ca m-am lamirit si eu. Sper ca au schimbat putin si materiile, nu numai denumirea Suna interesant!

katik, chestia cu inginer piscicol m-a dat gata. Are de-a face cu constructia bazinelor de pesti, oxigenarea apei sau ce anume?.. De ce faculta apartine? e in directia facultatea de silvicultura? padurile si pestii parca se potrivesc. sau ma insel amarnic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Ma bag si eu in vorba. Singura facultate de piscicultura, din cate stiu eu e la Galati, nu-i asa ? Ciudat, nu cunosc pe nimeni care sa fi terminat piscicultura. Se mai cauta meseria asta la noi, unde comunismul a secat atatea balti ca sa faca agricultura ?

Iulia

Mergi la inceput