Un copil lovit de soarta

Un copil lovit de soarta | Autor: singeap

Link direct la acest mesaj

Povestea lui Mihaita
Baiat cuminte si frumos, Mihaita era in 2003 in clasa a noua, un copil ca oricare altul, atunci cand o usoara durere la soldul stang a devenit suspicioasa.
Oameni iubitori si responsabili, parintii lui Mihaita, simpli dar atenti si receptivi la nevoile unicului lor fiu, l-au dus pe acesta la un control medical.
Primul medic care l-a examinat pe Mihaita i-a pus un diagnostic usor si i-a prescris un tratament medicamentos de scurta durata.
Ingrijorata de faptul ca acest tratament nu dadea rezultate, din contra, durerea se acutiza, mama baiatului l-a dus la alt medic, pentru o noua expertiza. De aceasta data rezultatul a fost unul dur, neiertator pentru cei mai multi dintre cei atinsi de el: CANCER.
Va rog, vizitati http://helpmihaita.port5.com orice sfat este binevenit, va multumesc !


Dati o sansa la viata unui copil, vizitati
http://helpmihaita.port5.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Oameni buni, putem sa-l ajutam pe Mihaita !!!!

Am citit printre randuri cazul lui. Au nevoie de ajutor, dar cred ca le lipseste foarte mult informatia. De pe site-ul lui nu reiese f clar care este cea mai urgenta problema.

Cine ne poate spune exact despre ce fel de medicamente au nevoie, daca operatia va costa si cat anume etc. Imi pare rau ca momentan nu pot face mult. As vrea sa ajut. Mi-am dorit dintotdeauna sa ma implic si in cazurile de pe DC. Pacat ca nu pot ajuta financiar, dar sper ca experienta castigata sa le deschida usile care trebuie. Poate nu se afla in locul potrivit ... Nu stiu, nu sunt suficiente informatiile.

Despre calculatorul de care au nevoie, poate reusim sa convingem o firma de profil sa le doneze un PC care sa ii ajute.

Nu stiu ce m-a determinat sa scriu. Poate pentru ca il cheama tot Mihaita, poate pentru ca este tot din Iasi, nu stiu. Dar cu siguranta nu ma voi opri aici.

Cu drag,
Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bosioc spune:

Buna Mihaita,
Ma numesc Silviu si am 16 ani. Am citit despre durerea si suferinta ta si am plins.Vreau sa te ajut si eu putin, imediat dupa ce rezolv cu scoala voi veni la tine impreuna cu mamica mea sa-ti aducem mici daruri.Iti dorim multa sanatate si incredere in Bunul Dumnezeu ca te v-a ajuta sa-ti revii.Sf. Nectarie Taumaturgul este mare tamaduitor de cancer si o sa-ti aduc Acatistul lui sa-l citesti de cite ori simti si o sa vezi ca te v-a ajuta.
O sa donez si alocatia mea pe luna august.
Silviu si mamica

tedy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:



Deci plang intr una...ce frumos copil a lovit si bala asta...
Daca nu este prea tarziu, pe 15-20 august, donez eu un calculator...nu ultima moda, dar bun de lucrat ceva pe el, jocuri, internet si ma mai interesez...
Mi-l da varul meu daca i-l cer ca el nu il mai foloseste...
Ce parere aveti? Mihaitza,suflete, nu te lasa batut, trebuie sa iesi invingator...of Doamne...te sarut..

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ieri am reusit sa vb putin cu Florin, cel care a facut site-ul si a postat aici despre Mihaita.
Din pacate nu stie nici el exact multe lucruri dar sper sa ma ajute sa aflam.
Am aflat ca Mihaita face citostatice de vreo 2 ani dar a mai si intrerupt intre timp deoarece parintii au refuzat sa accepte ca singura solutie pierderea piciorului si au incercat si tratament naturist dupa care s-au intors la citostatice..
De aceea doctorii nu dau ca sigura o eventuala operatie.

In familie munceste doar tatl pe un salariu de 5 milioane pt ca mama sta cu Mihaita care are nevoie permanent de cineva langa el.

Asadar ar avea nevoie de orice fel de ajutor, haine, mancare...chiar si numai o vorba buna.

Pashosha, ar fi extraordinar daca i-ai putea oferi baiatul un calculator, esti ca de obicei o minune. Te rog sa iei tu legatura cu familia si sa le dai de stire.

Florin, sunt pe YM cum am promis si astept sa apari.

Haideti sa ajutam!



--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei

Are 6 luni de zile dar lupta sa traiasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

pai sa scrie o scrisoare la adresa emapitesti2002@yahoo.com
la subiect sa scrie "doamnei Mihaela Barata, din partea Andreei Demirgian"
sa ataseze toate documentele pe care le are.
si sa se duca frumos la teledon la OTV.
E un prim pas.
Succes.





Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Ma-mi-ma-mu-ma-me-mamaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Pashosha, ar fi extraordinar sa aiba un calculator. Eu stiu ce mult inseamna ca sunt dependenta de el. El cu atat mai mult cu cat este tinut in pat mai tot timpul si mai are si varsta adolescentei cand are energie slava domnului.

Witchie, ma bucur ca se pot adresa OTV-ului. Ar putea fi ajutati daca le-ar acepta cazul. Stii daca le-au scris deja?

Motanik, intr-adevar este important sa aflam mai multe informatii despre medicamentele pe care le ia, daca are bani pentru ele, daca nu sa incercam o sponsorizare de la o firma de profil, daca se poate salva piciorul de la amputare cu alt tratament etc. Am si eu multe intrebari la fel ca si voi cred. Nu poate cineva apropiat de familie sa scrie noutati despre Mihai?

Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bosioc spune:

Daca reusesc sa aflu adresa lui Mihaita o sa va tin eu la curent cu situatia lui, dar va rog sa-mi trimita cineva adresa lui si nr de tel pe pm pt ca nu pot deschide pagina cu povestea lui. As putea merge spre seara la el cind e mai racoare putin. Am pregatit cite ceva pt el.
Silviu si mamica

tedy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns singeap spune:

Se pare ca momentan este picat serverul pe care este postat site-ul lui Mihaita, speram sa se rezolve aceasta situatie astazi.
Donatii in bani:

Transfer bancar IBAN (International Bank Account Number):
Romanian Bank for Development
Groupe Societe Generale 1-7, Ion Mihalache street, sector 1, 011171, Bucharest, Romania
Swift code: BRDEROBU
EURO: RO13BRDE240SV42467272400
USD: RO85BRDE240SV42466802400
LEI: RO53BRDE240SV42466472400
Contact direct cu mama lui Mihaita:

(0232) 22 78 38
0747 69 97 41
Pentru oricefel de informatii, sfaturi, incurajari, donatii, va rugam sa sunati oricand la aceste numere!

Adresa lui Mihaita:

Chirila Mihaita
str. Orientului nr. 1A, bl. 850, sc. C, et. 2, ap. 8, cod 700657
Iasi, jud. Iasi

Dati o sansa la viata unui copil, vizitati
http://helpmihaita.port5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns singeap spune:

Va multumesc tuturor pentru solidaritate si raspunsuri, sunteti foarte amabili si intelegatori cu totii.
I-am transmis si lui Mihaita ca sunt oameni care se gandesc la el si incearca sa faca ceva.
Cat despre noutati, nu stiu cu exactitate ce medicamentatie ia el, in special medicamente care atenueaza efectele negative ale citostaticelor, iar de curand ia calmante pentru dureri.
Costurile acestor medicamente nu ar fi extraordinar de mare, dar familia sta foarte prost financiar. Mai sunt drumurile de acasa la spital cu taxiul, si sunt dificultati si cu acoperirea cheltuielilor cotidiene legate de regimul alimentar al lui Mihaita.



Dati o sansa la viata unui copil, vizitati
http://helpmihaita.port5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns singeap spune:

Adresa sitului lui Mihaita a fost reactualizata:
http://helpmihaita.cjb.cc/index_ro.html
Va multumesc !!

Mergi la inceput