Clasa 1 la 6 ani

Clasa 1 la 6 ani | Autor: korinna

Link direct la acest mesaj

Ce parere aveti voi de chestia asta nou introdusa???toti copii de la 6 ani...tb sa mearga la scoala??!!!
Al meu macar face 7 ani in septembrie..nu-i o problema...problema va fi alta:o sa fie 2 generatii in acelasi an scolar..de aici buluceala la scoli la clasa 1 la inscrire..vreau sa zic..ca deja s-au cam terminat inscrierile in clasa 1...(al meu este inscris deja)..apoi buluceala la clasa a 8...la liceu..si tot asa
Nu stiu...eu cred ca oamenii astia de la Guvern nu-s normali..stiti cum arata un copil de 6 ani sculat la 7 dimineata??numai sa nu-l duci sa scrie si sa adune nu-i bun...eu stiu ca aveam 6 ani si 2 luni cand am mers la scoala si in clasa cu mine erau si copii de 7 ani care era clar mai bine pt ei...eu abea de ma trezeam..imi facea mama cozi....si mergeam in reluare la scoala

Mare noroc pe al meu ca o sa aiba 7 ani exact in septembrie!!!


KORINA & BB STEFAN

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Korina, nici eu nu sunt pentru, e o mare prostie. Dar ei nu se gandesc, bine se duc copii la 6 ani si vor termina facultatea la 23 sau in cel mai bun caz la 24 de ani si ce ii asteapta ????
De la varsta aia in campia muncii sau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Uite, in Jap. scoala e de la sase ani, obligatoriu. Anul scolar incepe in aprilie, si toti copiii care fac sase ani inainte de 1 aprilie intra automat la scoala.

Io aveam retineri mari si as fi vrut ca Matei sa intre de la 7 ani (el face 6 ani pe 26 martie si va fi cel mai mic, ca varsta, din seria lui - 90 si ceva de copii la scoala unde va merge), dar pana la urma am vazut programa, invatatorii, profesorii si m-am mai linistit. Pe de alta parte, unde-i lege, nu-i tocmeala - aici, cel putin...

Si la urma-urmelor, daca nu face fata, nu au decat sa il lase repetent, vorba maica-mi, numai ca aicisha repetentie nu exista, dupa cum nu exista corigenta, iar pana in clasa a sasea, cred, nu exista nici note, ci calificative: cerc (f bine), triunghi (nu prea...) si cruce (deloc bine), care cruce am inteles ca nu se prea da... ca sa nu se descurajeze copiii...

Acu', una-i Japonia, alta-i Romania, a carei programa de invatamant a suferit atatea transformari si revolutii, incat nu stiu daca se potriveste cu varsta de 6 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Korina daca ai urmarit acest subiect, Ordinul cu privire la scoala de la 6 ani contravine Legii invatamintului, asadar in acest moment nu se poate pune in aplicare acest Ordin.

Sa fim fericite
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=224&cid=229

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiVa spune:

Ma bag si eu in seama, chiar daca nu ar fi cazul (n-am copii)...
Parerea mea este ca va exista in cazul acesta o generatie de sacrificiu, ca de obicei (ma refer aici la chestia cu suprapunerea celor de 6 cu cei de 7 pe primul an), si "aglomeratia" aceasta nu va fi un lucru tocmai placut... dar in rest nu mi se pare deloc deplasata ideea, avand in vedere faptul ca si eu si toate cunostintele si prietenii mei am fost la scoala de la 6 ani, si nu s-a intamplat absolut nimic deosebit. Ba chiar din contra, copii astia care merg la scoala de la 7 ani, imi par un pic cam plictisiti si obositzi (probabil de la atat gradinitza sau de la prea multe jocuri pe calculator...), si asta va spun din cate am vazut eu la nepotzelul meu & colegii lui de clasa.
Deci cam asta e parerea mea, nu va suparati pe mine, luati-o ca pe o imagine prezentata din "exterior"...
angiVa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

De la caz la caz. Mama mea este invatatoare si la scoala unde este vor sa-i separe in clasa pregatitoare-0 ( ca la gradinita) si clasa 1. Totul depinde de ordinele de la minister. Au termen o luna ca sa vina cu propuneri pentru programa scolara a acestei generatii. E mare balamuc. Dar totul depinde si de copii si de parinti. Sunt copii care au fost dati la gradinita de mici, supusi la diverse cursuri ( engleza, pian etc ) deci oarecum obisnuiti cu un program, si asta pentru ca au vrut parintii si nu i-a obligat nimeni. Unii se adapteaza altii nu. A avut intr-o serie doi frati ( diferenta intre ei de un an ). Cel mare era activ, cel mic dormea in banca inca o ora sau de multe ori nu puteau sa-l aduca ca nu se trezea. In final au terminat amindoi, reusind sa se adapteze si cel mic. Ma gindesc ca si al meu cind va fi sa merga va avea 6 ani si o luna. Asa ca...
Anul trecut mai erau si alte propuneri pe la minister, gen gradinita de la 2 ani si obligatoriu de la 3 ani, arondate pe lunga scoli, ca in alte state. Oare?!
Tranzitia in invatamint continua...
Petruta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Pai cu BOBITA contravine legii invatamantului daca astia o pun deja in aplicare si lumea isi inscrie copii de 6 ani la scoala????Toata lumea cauta sa vadacum sa faca sa se invarteasca de scutiri pentru amanrea scolii....!!!
Nu stiu ce sa zic..e obositor mai pt ei..eu una am fost f obosita cand eram in clasa 1..e adevarat ca am recuperat dupa aia..ca am terminat scoala...ca am facut liceu si facultate..dar pb e ca prea-s mici..si ca prea multe le cer la varsta lor..volum mare de informatii..nefolositoare sa zicem

KORINA & BB STEFAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Eu nu inteleg de ce ne cramponam atata de varsta la care incep copiii scoala! In alte tari merg si mai devreme de 6 ani si nu se mai plange nimeni!
Din punctul meu de vedere problema e PROGRAMA SCOLARA care trebuie adaptata varstei! Nu sa adaptam varsta la programa ca daca am face asta unii ar incepe scoala numa la adolescenta.
Deci daca e sa ne plangem de ceva, atunci eu zic ca programa scolara e problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

si eu sunt de aceeasi parere cu Camelia: programa scolara e cea care ma sperie si, mai ales, cei care o aplica, adica aceeasi invatatori care sunt pe sistemul de a reproduce ce zice invatatoarea si orice incercare de idee noua e catalogata ca "obraznicie". Eu stiu ca sunt multe tari in care se incepe scoala la 6 ani, dar nu stiu daca guvernantii nostri sunt de acord sa preia si programa lor de invatamint si, mai ales, sa-i convinga pe invatatori ca batutul cu nuiaua nu e intotdeauna cea mai buna solutie pentru a invata o poezie pe care o va uita peste o saptamina. Chiar acum 2 seri a aratat la Tv cum o invatatoare isi batea elevii ("i-am dat cu rigla de lemn peste palma") si ma gindesc ca e traumatizant pentru un copil de 6 ani sa dea piept cu viata, asa cum e ea!

Mergi la inceput