Pregatirea sanilor pentru alaptare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Eu mi-am pregatit sanii de alaptare si cred ca deaceea nici nu am facut ragade.
Mandy,eu de prin luna a-5-a am inceput sa-mi fac masaj cu o manusa de baie.
uite citeste aici:
Ingrijirea sanilor
Unii doctori recomanda masajul regulat al mameloanelor in ultima luna de sarcina, pentru a le ajuta sa devina mai ferme. Dupa nasterea copilului si dupa ce acesta incepe sa suga la san, de obicei nu este nevoie de o ingrijire speciala a mameloanelor si nici de utilizarea locala a unor unguente sau tamponamente (multe dintre femeile care au alaptat la san prefera anumite unguente). Este insa de preferat ca mama sa se spele pe maini cu sapun inainte de a atinge mameloanele cu degetele pentru a le mulge sau pentru a le examina, deoarece sanii pot deveni sediul unor infectii propagate pe calea canalelor galactofore de la nivelul mameloanelor, iar sugarii pot face cu usurinta afte (margaritarel), o infectie micotica a cavitatii bucale. Spalatul pe maini nu este necesar inaintea alaptarii obisnuite la san.

Unele dintre mamele cu experienta sunt convinse ca cea mai eficienta metoda de a vindeca iritatiile mamelonare si de a mentine mameloanele sanatoase este de a le lasa sa se usuce la aer timp de 10-15 minute inainte de a inchide cupele sutienelor speciale pentru alaptare sau de a lasa aceste cupe deschise si intre supturi. Mameloanele vor ramane, de asemenea, mai uscate si mai sanatoase daca nu purtati sutiene captusite cu material impermeabil.

Orice preparat care provoaca deshidratarea si fisurarea mameloanelor, cum sunt sapunurile sau lotiunile pe baza de alcool, trebuie evitat.

Daca incepe sa apara o iritatie a mameloanelor, primele lucruri care trebuie verificate sunt modul in care copilul prinde sanul in gura si pozitia in care se face alaptarea. Trebuie crescuta frecventa supturilor pentru a favoriza golirea sanilor si pentru a evita ca sugarul sa devina prea flamand. Este folositoare si schimbarea pozitiei la alaptare, astfel incat presiunea exercitata de gingiile bebelusului sa se distribuie in alte zone ale areolei.
sursa:http://www.reclamamascataatentie/index.php?s=2_1&p=4&id=37

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Eu am folosit Garmastan in ultima luna, si nu am avut NICI O rana la sani sau alte probleme...

Mami-Mada si minunea Sofia Maria,12/08/2004

POZE SOFIA, DE LA NASTERE PANA IN PREZENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Nu i-am pregatit deloc inainte de nastere,dar am avut Garmastsnul in spital si m-am dat cu el dupa prima alaptare-la nci o ora dupa nastere!Si apoi l-am folosit dupa fiecare alaptare, si nu m-am iritat deloc.Aveti grija,colostru nu vine mult-dar e f nutritiv,un gram este echivalentul a 28 gr de formula,plus anticorpii aferenti.Incercati sa nu ii suplimentati hrana cu formula si perseverati,punti-l la san cat mai des(zi/noapte) chiar daca sunteti obosite.Si daca nu vrea sa suga,lasati-l cu capusorul gol,scoateti-i manusile-bb tind sa adoarma daca le e f cald,ciupiti-l usor de talpi,masati capusorul.Asa ca sa nu vi se para ca nu are suficient laptic!Oricum bb are rezeve de gasime pt primele zile pana cand vine laptele.Si poate scade la iesirea din spital cu pana la 10% din greutatea cu care s-a nascut.
Nici eu nu ii dau Oanei decat san,nici suzeta macar si a cresut f bine la aproape 4 sapt(28/07/05) avea 4.100kg si s-a nascut de 3.220kg.Cred ca pe data de 2 cand face o luna calendaristic va avea cu un kg mai mult,exact cum scrie pe acest site ca ar tebui sa ia un bb e o luna

mamica scumpei Bibi-02/07/05
http://pg.photos.yahoo.com/ph/anca76nitu/my_photos

Mergi la inceput