traiam o minune!... dar...s-a rupt vraja!!!!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Alyssa, bine ca ai fost tare obiectiva!!!!
Curaj si putere...mereu exista cineva acolo mai bun...in curand il vei gasi...daca cauti indeajuns de mult si nu faci compromisuri!!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
La Brasov

La marea Neagra

Parada modei


Voineasa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Brrrrrr
Alyssa - nu ai pierdut nimic!
Uita-l!

Doamne fereste, bine ca ai vazut acum, cine stie ce le putea face la fete in lipsa ta!!

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Asa e, ai dreptate!Numai pt faptul ca incepea cu bautura din zori e o mare problema...Iara faza cu avorturile, dezgustator.
Si totusi...erai indragostita la modul absolut de el.Ce te-a determinat sa te indragostesti de el?

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Alyssa.Ai de la mine nota 10 cu stelute.
Ma bucur ca nu ti-a murit sufletul si mai mult ma bucur ca tu iti dai valoarea ce o meriti.
Stai linistita nu esti cusurgioaica.
Pur si simplu ai inteles ca omul de langa tine nu trebuie sa fie bun doar cu tine(ca asta tine doar o vreme si apoi se schimba placa) ci de felul lui trebuie sa fie bun inclusiv si cu lumea din jurul lui,indiferent ca e vorba de casa,de caine sau de femeile din trecutul lui.
Imi pare rau ca n-a fost sa fie dar nu dipseara.mai bine sa astepti oleaca decat in companie de proasta calitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Alissa nu esti cusurgioaica ci numai adulta si teribil de desteapta. Mi-e mila de bietul ciine. Nu poti sa-l reclami la associatia de protectie a animalelor sa-l ia cineva care sa aiba grija de el? Bravo tie. Lasa ca gasesti tu pe altcineva. Crede-ma ca am intilnit si eu din astia o gramada dar mai exista si oameni buni.cruise:http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Alyssa,vin si eu cu povestea mea ca sa vezi ca soarele vine pe fiecare strada.
Dupa ce m-am desparit de sotul meu am renuntat sa mai vreau pe cineva in viata mea si m-am luptat sa-mi castig fata.Credeam ca o sa raman singura toata viata si mi-am canalizat toata atentia catre ea.Stiam ca ea e tot ce am.Pana intro zi cand tot ea m-a tras de maneca si m-a intrebat de ce nu cumparam un tatic.Nu am bagat-o in seama pana cand a inceput sa-mi analizeze colegii de servici si sa-si dea cu parere care ar fi bun pt. mine.Amuzant era ca intai le face o verificare amanuntita la starea financiara(avea doar 7 ani).Cand i-am spus ca nu pot sa ma duc la unul si la altul sa-i spun direct ce vreau mi-a spus sa-i dau nr lor de tel ca vorbeste ea si aranjeaza tot.Iti dai seama ca am ramas fara grai,un copil de 7 ani incerca sa-mi arate ca trebuie sa-mi traiesc viata.In timp am incercat diverse relatii dar nici una nu a mers....ce crezi? Tot ea m-a sustinut.
Din fiecare esec am invatat cate ceva iar la momentul asta am langa mine un om extraordinar si un adevarat tata pt. fata mea.I-am impus din start sa-mi respecte fata si sa-si asume responsabilitati daca vrea sa stea cu mine.
Nu fii dezamagita,incearca din nou si ai sa vezi ca viata bate filmul.Important e ca ai un "nas fin" si asta te poate scuti de multe neplaceri.Ai incredere in instictul tau si fruntea sus.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Asa este Alyssa. Si eu credeam ca o sa ramin singura pina la sfirsitul vietii, ba ma si vedeam o doamna in virsta inconjurata de o multime de pisici. Eu am cautat pe cineva pe match.com si am gasit nu unul ca cel descris de tine ci mult mai multi. Ba chiar imi casunase pe un fost prieten din liceu care era si el divortat si era cit pe ce sa fac greseala. Noroc ca mi-am dat seama la timp ca si tine ca tipul era alcoolic si am anulat totul. Iti dai seama facusem si verighetele! Dupa asta iar m-am intors la net si am gasit "ciudati" pina cind intr-adevar l-am gasit pe actualul prieten cu care sint impreuna de 3 ani si ne vom casatori...Mult curaj... Si vorbesc serios cu ciinele ala. Reclama-l draga pe stapin. Ah, si inca ceva. Am primit odata un mesaj de la o fata de 18 ani care cauta nevasta pt. taica-su fara ca el sa stie. Fata cauta pt. ea si daca era acolo i-a pus profil si lui taica-su. Am vorbit cu ea la tel, mai mult mirata decit interesata. Stii ce infipta era? M-a puricat de parca era un job interviu nu altceva... Pina la urma din ce-mi spunea ea taica-su nu se potrivea cu mine oricum dar asta e alta poveste...cruise:http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Alyssa-imi pare rau dar iti vei gasi perechea pana la urma...sunt multi barbati cumsecade pe lumea asta...
e bine ca ti-ai dat seama din timp de caracterul omului, alcoolic , iresponsabil, abuziv...nu se cheama ca ai fost carcotasa-doar cu capul pe umeri, si asa e si bine...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-23
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Alyssa

Toulouse, la ville rose


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Daaa.... M-am tot autoanalizat sa vad de fapt ce m-a determinat sa ma comport asa, sa ma indragostesc asa de repede, sa ma las dusa de val ca o pustoaica de liceu... De iubit l-am iubit dar a fost o dragoste ca cea de artificii, frumoasa dar care s-a consumat repede. Nu am nici un fel de regret, privesc la saptaminile alea in urma si zimbesc... Nu pentru ca asi fi vreo depravata care mai pune inca o prada la numar, ci pentru ca imi dau seama ca m-am trezit la viata ca femeie!!!

Au fost luni foarte grele astea care au trecut. Iunie, Iulie, August... Aveam in cap o mie de intrebari fara raspunsuri, viata mi se parea ca un adversar smecher care imi juca feste mereu si se distra pe seama mea cu cele mai aiurea situatii... Ok, sa recapitulez... Casatoriti de zece ani, cu doua fetite mici si frumoase, cu tot ce ne trebuie facut pe munca noastra, al meu fost sot se apuca sa ia cocaina. Nu imi dau seama de adicita lui, dar ii vad schimbarile in comportament, nu imi dau seama de ce... Devine superabuziv si obsedat ca am amanti, imi face viata calvar... Dupa un an de astfel de viata imi dau seama de adictia lui, il confrunt, neaga la inceput, apoi mi se confeseaza ca ia din Oct 2002, mergem la doctor, la dezintoxicare, nimic... Dupa un an de chin ma hotarasc sa il las, luindu-mi copiii si incepind-o de la zero! Adictia lui a distrus totul, absolut totul... Vind casa, ii platesc datoriile lui, nu ramin cu nimic dupa atitia ani de munca decit cu un credit exemplar care conteaza aici... Tai linie si o iau de la capat... Mi-a fost greu la inceput, foarte greu dar m-am descurcat si cu ajutorul lui Dumnezeu ma voi descurca si in continuare.

Buuunnn... In tot timpul asta de cind am vindut casa si ne-am separat pina in iunie anul asta nu a dat un semn de viata, nu a platit nimic pentru fete, nici macar o ciocolata nu le-a trimis de ziua lor de nastere sau de Craciun... Bag actele de separare, el este de negasit, figura ca adresa nestiuta... In sfirsit, ii servesc actele, nu se arata la judecata, cistig tutela, urmeaza divortul, iar se ascundea sa fie servit cu hirtiile... Merg la avocata si ii spun ca vreau divortul cu sau fara acordul lui... Deja trecusera 365 de zile de cind traiam separat si practic trebuia pusa o cerere in fata judecatorului si divortul se pronunta imediat cu sau fara el...

Pe 14 Iunie primesc un telefon de la soacra spunindu-mi ca a murit... Ma cutremura vestea pina in maduva!!!... Nu imi vine sa cred... Omul pe care l-am iubit si cu care m-am casatorit murise demult, de cind incepuse adictia... Il posesa un monstru, devenise un monstru, avea ochii goi si rai, nu era omul pe care il iubeam... Ceea ce murise acum fizic nu era sotul meu, Alin pe care l-am iubit ca pe ochii din cap, era rezultatul autodistrugerii lui. Soacra de fapt ma sunase sa ma intrebe daca am polita de asigurare pe viata pentru el... M-am mirat de nesimtirea ei! Pai eu sint separata de mai bine de un an, ma descurc singura cu doi copii mici si mai vrea sa ii tin si politele de asigurare??... Apoi mi se jeluieste ca nu are bani e inmormintare, ca eu de fapt sint nevasta lui si ca ar trebui sa il inmormintez... A murit marti...I-am spus tot ce am avut pe suflet soacrei... I-am spus ca ar trebui sa le fie rusine sa vina la mine dupa ce un an nu mi-au dat telefon sa ma intrebe ce fac fetele, cum ma descurc singura cu ele. I-am spus sa faca ce vrea cu inmormintarea, nu e de datoria mea deloc... Turbam de furie! Pe viata, pe el, pe parintii lui... Mi se parea nedrept tot ce s-a intimplat, crud de nedrept!!!... Aveam un nod in git, mi-era ciuda pe viata asta nenorocita care a aranjat in asa fel de a distrus o familie reusita si fericita!!!... Au trecut asa patru zile de tormentare, de furie, de plins, de nesomn... A venit vinerea, am mers la munca nimic deosebit... Alin tot la morga era, nu aveau bani sa il scoata... Am iesit la lunch afara, m-am plimbat o ora sa imi aerisesc creierul... Eram o zombie... Ma intorc la munca, nu am stare. Inchid computerul, imi incui dosarele imi iau poseta si ii spun sefei in fuga ca trebuie sa plec. Ma intreaba unde ma duc si ii spun ca plec sa imi inmormintez barbatul... Scot din linia de credit zece mii de dolari si ii duc la casa mortuara de linga mama lui si le spun sa il scoata din morga imediat, sa il sele si sa il pregateasca pentru inmormintare. Vin acasa epuizata si o sun pe soacra sa o intreb ce a rezolvat. Umbla sa faca cerere la guvern sa il immorminteze ei. Nu facuse nimic. Mi-a spus ca il va inmorminta cind va vrea Dumnezeu, avea atita durere in voce. Atunci ii spun ca am dus banii la casa mortuara si le-am spus sa il pregateasca de inmormintare... A ramas fara cuvinte... I-am spus ca a doua zi, simbata aveam ora de intilnire cu reprezentanta de la cimitir pentru a-i alege locul de veci si ca asi vrea sa fie si ea acolo ca sa aleaga ea, apoi trebuia sa ne intoarcem la casa mortuara pentru a-i alege cosciugul, aranjamentele florale, orele de vizita (priveghi) si ora de inmormintare, convoiul de masini in ziua inmormintarii, etc... Mi-era greu, teribil de greu...

I-am ales locul de veci, impreuna cu soacra si am luat-o si pe Maya, fata cea mica cu mine... Ma uitam la ea cit de senina si nevinovata era, se juca linistita si nici nu stia ca in acea zi ii alegeam groapa tatalui ei... I-am ales locul dupa cum a spus soacra, l-a ales linga un pom sa aiba umbra, la un loc ferit, aproape de intrare. Alti bani, cinci mii de dolari... Ii platesc cu mastercardul. La alegerea locului soacra intreaba daca exista posibilitatea ca si ea sa fie inmormintata in aceeasi groapa. Raspunsul a fost ca da, chiar daca este o groapa ingusta, se poate ca el sa fie bagat mai adinc si fiind in cavou, sa se lase loc si pentru a doua persoana... Intreb cit costa, mi se raspunde o mie de dolari... Ok, faceti asa atunci, lasati loc si pentru ea... Aleg piatra mortuara... Maya alege granit roz, zimbesc trist si aprob... Ne intoarcem la casa mortuara... Ne intilnim cu reprezentanta de acolo, foarte profesionala... Vorbim de una de alta, de cum ma simt, daca am vreo nelamurire... Buunnn... Trecem la alegeri... Imi aduce catalogul cu aranjamentele florale... Cu banii pe care i-am platit mi-a spus ca pot alege orice aranjament, va fi lucrat in pret... Aleg o coroana ca o jerba care vine deasupra cosciugului din parte mea... Ma intreaba ce sa scrie pe panglica... Sint blocata... Chiar, ce sa scrie???... Ii spun sincer ca nu stiu, orice ar suna ipocrit, nu stiam de fapt cine sint,ce pozitie am si ce drept am, nu stiam ce trebuie sa simt, ce sa fac sau ce sa spun... Aiurea tare!!! M-a intrebat daca vreau trandafirii rosii... Nu, i-am spus... Vreau trandafiri albi, ca l-am iertat... Aleg din parte afetelor in buchet ca o coronita tot din trandafiri albi pe cardul carora sa scrie "I love you, daddy", sarah & maya... Apoi deschide un paravan pliant si zice ca e timpus sa alegem cosciugul... Mi s-au taiat picioarele!!!... Vai ce zi blestemata... Era mult, prea mult pentru mine... Trebuia sa ii aleg cosciugul... M-au lasat picioarele si m-am apecat in pozitie de fat, nici macar nu poteam plinge, gemeam asa incet ca un animal ranit... M-au lasat sa imi revin singura... Am baut apa, m-am indreptat si mi-am cerut scuze, si am continuat...

A doua zi era priveghiul... Am ajuns acolo cu o ora inainte ca sa nu vad pe nimeni, ca sa am un moment pentru mine. Nu il vazusem de un an si ceva si acum il vedeam in cosciug... Am intrat, am intrebat masterul de inmormintare daca este totul gata, mi-a spus ca da... Mi-a spus care este camera de primire unde se afla el... M-am asezat pe un scaun la intrarea ei... Nu imi venea sa intru. Am stat asa o jumatate de ora, impietrita... Apoi mi-am facut curaj si am intrat... Parca totul mi se intimpla mie dar parca totusi peiveam de undeva din afara, ca un film... M-am apropiat de el, era neschimbat, m-au izbit amintiri, frinturi de amintiri... Iubire si parere de rau, durere si usurare in acelasi timp, ura pentru adictia lui, pentru el ca nu a fost in stare sa isi revina... atita contradictie in mine... imi venea sa il imbratisez ca o nebuna si in acelasi timp sa il iau la palme... Nu am facut nici una nici alta... I-am mingiiat mina cu virful degetelor... Era ca de cauciuc... aceeasi mina care o mingiiasem de atitea ori, care ma mingiiase de atitea ori, care imi tinuse copiii le nastere, care muncise pentru noi... Am cazut in genunchi si nu am fost in stare decit sa spun la nesfirsit "alin, alin..." Asta a fost momentul meu...

Apoi a urmat show'ul... Ca show de prost gust a fost acela... Au venit amantele lui... au venit cei care ii vindeau droguri, cei cu care vindea droguri... stiam tot si nu puteam spune nimic, trebuia sa fiu pina la capat sotia demna... A intrat in sala Emma, amanta lui "on and off"... O tipa care l-a urmat din Romania si a venit aici cu viza de dansatoare... La 34 de ani era o dansatoare obosita, cu cearcane, cam ramolita dar plina de tupeu... Ma imbratiseaza si imi plinge pe umar si imi spune cit de mult l-a iubit ea pe Alin... Ii aduce un urs mare plusat si il pune in cosciug sa nu fie singur... O las in pace sa isi faca dambaua... Si trandafiri rosii pe care ii presara peste el... Il plinge, il mingiie, il imbratiseaza... Stau deoparte pe fotoliu si nu zic nimic... O tolerez asa patru ore jumate! Apoi incepe sa isi faca poze cu el in fata cosciugului. Le spun celorlalte dansatoare sa lase aparatul de fotografiat, ca nu e muzeu... Se uita la mine dispretuitor si chiar aud pe una ca sint nebuna... Contiunua pozele, se alatura si soacra la poze... Imi vine rau, nu alta... Apoi incepe Emma si soacra sa se imbratiseze... Emma incepe cu boceala cu glas tare :" vai ce dor o sa imi fie de ochii tai verzi, de imbratisarile tale si cum imi spuneai tu Bubulina".... Ma apropii de ea si ii spun in coltul gurii : auzi draga, cred ca este vremea sa pleci ca te dai prea mult in spectacol... Cu ce drapt ma dai tu afara incepe ea si striga... Cu dreptul sotiei care deja a inghitit cam multe!... Pai tu l-ai bagat in pamint imi stiga ea mie... Ii spun sa iasa afara imediat ca nu ma mai pot stapini... Si ce ai sa faci? nu plec, ca a fost si este dragostea vietii mele... Poc! Poc! Ii dau doua palme cu dosul si cu tata puterea mea... Liniste mare in sala... O dau la o parte si ies afara... Fumez o tigara cu unchiul meu afara pe trotuar... Intru inapoi, il chem pe masterul de inmormintare si ii spun sa anuleze priveghiul pentru a doua zi ca nu mai pot trece prin asta, sa nu il scoata de la frigider pentru nimeni, nici macar pentru mama-sa... Ma asez pe fotoliu, cer un pahar de apa si apoi nu mai stiu nimic... Ma trezesc la spital!... Lesinasem. Am stat la spital o zi jumate, in calmante... A doua zi m-am trezit si am cerut sa mi se aduca un telefon. Am telefonat la cimitir si am anulat locul pentru soacra in groapa si piatra funerara... Nu era datoria mea! Hotarasc impreuna cu psihiatrul de garda ca nu e bine sa merg la inmormintare si asta e, mi se da druml acasa sub indrumarea sa nu ma enervez sau sa ma agravez... Sarcina mea se terminase, si o dusesem la capat cu toata puterea mea, nu avea de ce sa imi para rau sau sa ma simt vinovata cu nimic, niciodata...

Mergi la inceput