Copilasi de martie-aprilie2004 (63)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Malina, cred ca ti-e foarte greu cu atatea alergii ale lui Danutz. Si ce faceti? De ex cu laptele: de care ii dai, sau nu ii dai? Iar cu fructele: nu manca deloc? Tare dificil trebuie sa fie.

Si Stefan ajunge la clante si le deschide. Si stie ca usa de la intrere se deschide cu cheia. Ieri, a avut un mare progres. A bagat cheia in usa si a descuiat-o! Am ramas trasnita cand l-am vazut!

Nimeni nu a servit cafeaua in dimineata asta?!?!?! Pe unde umblii Laura?



Mariana, Stefan (20.04.2004) si (34 sapt.)

pozicile noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">O poveste de suflet

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Cred ca e cazul sa ne inscriem si noi pe lista cu boroboate cu Wc-ul: astazi a reusit ( habar n-am cum ) sa scoata sulul de hartie igienica de pe suport ( si are filet ) si l-a aruncat in el. Am prins-o cand lasa capacul, ca de' suntem fetite educate.

In sfarsit dupa o lunga perioada neagra au inceput sa se rezolve din probleme. Slava Domnului ! Scap si de bilanturi, era sa zic ca gata vin zile mai libere, dar mi-am dat seama ca iubitul meu coleg contabil ( si sef pe deasupra ) pleaca in concediu ( in Italia ) cel putin 2 saptamani- o luna, deci pana prin septembrie sunt pe baricade. Bine ca am loc de munca si pentru cine munci , nu ?

Clau, drum bun si sa va distrati !
Ela, ma bucur ca-i prieste Cristinucai Odobestiul, sper sa-i treaca si diareea repede. Sa aveti pofta de mancare !
Neda,Kata ce bine de voi si bebei ca inca mai alaptati. Pentru copii e super !
Mickyyy, Mariana nu stiu cum o sa rezolvati problema, vad ca daca ai si al doilea copil probleme se inmultesc, dar si satisfactiile , nu ?
Malina, si eu incerc din rasputeri sa elimin toate chimicalele din comert, nu-mi reuseste suta la suta dar stam bine. Daca iti poti inchipui, am vazut mamici in parc care au pus copilului ( care parea mai mica decat Daria) cola in biberon "ca sa nu pofteasca" Mie mi se pare pur si simplu crima acest lucru!
Veve , doar atat ? Nu ne povestesti cum petreceti in Romania ?


bebelusa DARIA si mamica LAURA
Album MARTIE-APRILIE 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Mariana, am plecat de la 8 de acsa dar abia am ajuns la firma. Stii tu, banci, camera de munca, banci.....drumuri, cozi....
Acum ma duc si eu la cafea ! Cine vine ?


bebelusa DARIA si mamica LAURA
Album MARTIE-APRILIE 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Neata si de la noi.
Tocmai ne-am intors de la plimbarea din parc. Tare frumoasa-i vremea afara, pacat ca-i ora de somn a Malinei, ca parca as mai fi stat.

Am impartit o vreme o bancuta cu-o bunicuta cu nepotelul....doamne ce s-a mai plans femeia aia....ma gandesc cu groaza oare tot asa's si eu?!
Fata ei mai avea o fetita de 2 ani si baietelul de 1 luna, de-o seama cu daria, numai ca era ajutata de ambii parinti, adica bunicii veneau dimineata la ea, cu cumparaturile gata facute si preluau fiecare cate un nepotel in grija, bunica lua baietelul si bunicul fetita. Acum sincer, mie mi se parea un "job" super lejer, cel putin in comparatie cu ce fac eu, care n-am nici pe departe 2 bunici sa ma ajute, nu-mi face nimeni piata, stau ore bune singura cu fetele, si tot asa. Da' pe bune, s-a vaitat bunica aia in continuu, mai ca-mi venea sa-i zic vreo doua, daca ar fi fost mama sau soacra mea cred ca n-o lasam sa aiba grija de nici o fata. Nu zic nu, se comporta foarte frumos cu baietelul, da' sa mi se vaite in halul ala, ca vai ce sacrificii face ea, ca e asa de greu cu 2 copii mici, ca nu inteleg nimic, ca se trezeste noaptea baietelul sa suga din 3 in 3 ore, si tot asa. De parca eu n-aveam tot 2 copii ba chiar si mai mici ca ai ei, si nici pe departe atat ajutor. Si fetele mele se scoala amndoua noaptea sa manance, ar trebui sa zica merci ca baietelul se trezea din 3 in 3 ore (ce-ar vrea, era doar un copil de 1 luna si-o saptamana) si nu mai des, si ca n-avea colici sau alte probleme. Hai ca m-am descarcat aici, ca-n parc am lasat-o pe ea sa se vaite .

maiana, pe Malina am alaptat-o pana pe la 7 luni (de fapt dupa ce-am ramas gravida n-a mai vrut sa suga, m-am mai muls o perioada si-i dadeam laptele meu amestecat cu cereale, ca doar asa il accepta si in final am renuntat, era extenuant), insa n-am avut probleme cu cantitatea de lapte, nici atunci si nici acum. Sunt consumator fidel de tampoane de sani, cea mai meseriasa inventie dupa pampersi...cred ca zilnic arunc zeci de ml de lapte (de curiozitate, azi dimineata am facut proba, la o masa a Dariei din celalat san curge, fara sa ma mulg deloc, cam 50ml, lapte care se arunca, sau altfel spus e absorbit de tampon). Culmea, sani n-am aproape deloc, insa lapte am berechet! Eee...nu cred sa am chiar suficient pentru amandoua (oricum Malina-i haplea, rade biberonul de 300ml odata), insa nu asta-i motivul pentru care nu vrea s-o alaptez din nou pe Malina, ci pentru ca e deja intarcata si i-as face si ei si mi-as face si mie mai mult rau decat bine.

Hai ca iar nu reusesc sa termin ce aveam de spus, s-a trezit Daria!!


Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (31.03.2004) Daria Maria (22.06.2005)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Moama, Mickyyy, dar ce de lapte produci! Bravo tie! Pai eu ma mulgeam de la ambii sani cate 50 ml, ce sa mai si curga din ei! Si asta in plin sezon de alaptat (m-am muls de curioasa sa vad cat colectez). Si eu care imi cumparasem ditai cutia de tampoane de sani! Si acum stau bine mersi in dulap; nu am consumat nici unul. O mint! Lipseste unul pe care l-am desfacut de curioasa sa vad si eu cum arata.
Cred ca te-a enervat la culmea bunica aia. Nici nu stiu de ce ai stat sa-i suporti vaicarelile! Eu nu stateam!

Laura, un capucino ai?

Am uitat sa va pove ceva de Stefan. Ce face el cand ma duc eu la wc? Este obligatoriu sa vina cu mine, ca altfel darama usa. Imi da hartie igienica sa ma sterg , imi arata unde sa ma sterg , ba chiar m-ar sterge el daca l-as lasa . Apoi trage apa. E asa fericit ca il las pe el sa se ocupe de apa! F important servici are

Mariana, Stefan (20.04.2004) si (34 sapt.)

pozicile noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">O poveste de suflet

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

Aoleu,hai ca m-a enervat si pe mine bunica aia care se vaita.Si totusi sa stii ca nu-i o raritate.Sunt multe care se pling ce sacrificii fac ele.Mickyyy, meriti toata admiratia noastra, te descurci de minune,dar numai tu stii cum.

E tirziu pent'o cafea?


Catalina, ROBERT si CATALIN

Sabina are nevoie de ajutorul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">ajuta aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina_mircu spune:

oau mariana bine ca mi-ai spus sa fiu cu ochii in patru si sa nu mai lsam cheile in usa. m-am spart de ras cu jobul lui stefan

laura se pare wc-ul ca este joaca preferata a copiilor.
mie si mai tarziu cola la copii mise pare naspa, dar de... si apoi se mira ca sunt nervosi.

miky nu te mai enerva din cauza celorlalti. evident ca tie (fara ataea ajutoare) iti este mult mai greu decat fetei ei. Sau decat noua cu un singur bb. Asa ca la restul da cu ignore.
Beton ca ai lapte suficient. Mama imi zicea mai de mult ca femeile grase sau cu sani mari nu au neaparat si lapte.

oana vad ca iar nu ai net astazi. mi se pare ca se apropie si aniversarea casatoriei voastre? Ma insel?
la multi ani fericiti impreuna si plini de intelegere.
drum bun maine si sa te bronzezi si distrezi si pt noi.

kata nu beau cafea,dar sunt pe aici.

pupici
Malina siDanutz (5 aprilie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Hop si noi, un mesaj rapid ca n-am timp de pierdut pe forum deocamdata.
Am intrat sa ne laudam nitel, am fost azi la control, la 1 luna Daria are 4kg si 54 cm (fata de 3150 cu cat a iesit din spital, si 50cm la nastere). Doctorita a fost multumita, eu, carcotasa ca de obicei. Presimt ca Daria va ajunge fotomodel, ca sora-sa la doar 3 saptamani avea 4500g! Oricum, una peste alta e bine fata mea.
Si mai am un motiv de bucurie, am reusit sa-i cumparam in sfarsit si ei scaunel de masina , asa ca am din nou libertate de miscare...ca tare rau a fost sa nu pot pleca nicaieri (cu 2 fete si-un singur scaun de masina mi-era imposibil), mai ales ca pe malina de la 2 saptamani o plimbam peste tot!

Asa ca-n week-end o sa sarbatorim.,....si dam o fuga pana la Braila, cu tot cu fete . Malina era pe drumuri de la 3 saptamani, asa ca la o luna Daria e deja fata mare, tocmai buna de scos la plimbare! Sa vedeti ce show ne-asteapta 3-4 ore de mers cu masina cu 2 gaze mici.....tineti-mi pumnii sa nu le-apuce plansu in acelasi timp ca ma-mpusc!!

Hai ca am fugit....pupici si poate mai apar maine inainte de plecare pe-aici.


Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (31.03.2004) Daria Maria (22.06.2005)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Mickyyy, sa ai drum bun si sa fie fetele cuminti!

Malina, noi nu ne-am impacientat cu usa, ca mai avem un sistem de inchidere mai sus, la care mai are mult pana ajunge si cu care inchidem usa cand suntem acasa; la iala de jos nimeni nu l-a invatat cum sa faca, pur si simplu ne-a vazut pe noi cum deschidem cand venim acasa si atata ne-a imitat pana i-a iesit figura.

Slaba activitate pe la noi! Toata lumea e plecata! Ce bine de voi, fetelor!


Mariana, Stefan (20.04.2004) si (34 sapt.)

pozicile noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">O poveste de suflet

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Buna mamici de copilasi de martie-aprilie, sunt o mamica a unui copilas de la grupa oct-noi-dec 2003 si va rog din inima sa cititi acest mesaj:Fetelor din Romania e nevoie de ajutorul vostru..! E vorba de Sabina, o micuta de 6 luni bonlava, viata ei depinde de niste bani, sanse are foarte mari de a invinge boala. Deja parintii sunt in Anglia pt prima sedinta de tratament. Fetita a rectionat bine pina acum, deja tumoarea a mai scazut un pic, e felul ei de a ne arata ca poate invinge boala, poate trai, e felul ei de a ne cere ajutorul . Cazul e real 100%, parintii au fost pe acasa tv, motanik(andra) a sunt la spitalul din anglia si a intrebat de ei, i s-a confirmat totul si numele si diagnosticul si dr care se ocupa de ea. Pina miine e valabil teledonul pentru Sabina 0900.9000.50. , un apel va aduce 5€ pt ea. 170.000 lei nu e mult pt a ajuta o bebelusa de 6 luni.Fetele din europa, puteti trimite la mine prin plic sau cont, nu conteaza cit, maruntisul din buzunar, mai cereti si maruntisul sotzului si al citorva prieteni. Puneti in plic sau trimiteti la mine in cont, va dau datele pe PM. Voi face cheta ca si in alte cazuri si ii voi pune in contul parintilor din Romania.Mai multe detalii aici http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890 Astept PM-urile voastreMulta sanatate voua si puilor vostriVa multumescVikinga& micul viking Aldo(15noi2003)"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

Mergi la inceput