recrearea lumii

recrearea lumii | Autor: goteai

Link direct la acest mesaj

in ochii unui copil totul are o alta fata de aceea mi-am luat si lucrarea de liceenta pe aceasta tema, cum vor ei sa resreeze lumea si cum reusesc sa faca din imaginatia lor o lume reala care in final e salvata de ei
daca stiti vre-o informatie ce m-ar putea ajuta in acest sens as fii foarte incantata ca sa mai gandeste cineva sa scrie si despre ei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulian1969g spune:

"...in ochii unui copil totul are o alta fata de aceea mi-am luat si lucrarea de liceenta pe aceasta tema, cum vor ei sa resreeze lumea si cum reusesc sa faca din imaginatia lor o lume reala care in final e salvata de ei. daca stiti vre-o informatie ce m-ar putea ajuta in acest sens as fii foarte incantata ca sa mai gandeste cineva sa scrie si despre ei.
gotea


Draga Gotea,
- increde-te in Dumnezeu intr-un mod deplin, asa cum un copil se arunca cu o incredere totala in bratele parintelui sau;
- alunga frica de viata (stress-ul) si frica de moarte care-ti paralizeaza actiunile magnifice, dupa cum nici copilul nu stie de aceste doua frici in toate actiunile sale;
- iubeste cu toata inima, fara rezerve, dupa cum si actiunile copilului au ca suport o inima intreaga;
- pune intelepciunea adultului care esti in inima copilului care poti fi si iata, devii un om nou, caci toate cele vechi s-au dus - asa vei stii cum sa recreezi lumea (adica vei cunoaste ca pentru recreerea lumii iti trebuie doar sa te recreezi pe tine insuti).


Giuliano

Mergi la inceput