Maestrul Irimescu - o suta de ani

Maestrul Irimescu - o suta de ani | Autor: DanaRosu

Link direct la acest mesaj

Intrucit mi-a placut la nebunie un recent interviu cu sculptorul Ion Irimescu, mi-am permis sa va pun si voua aici citeva vorbe de duh de-ale batrinelului... e tare simpatic.... daca l-ati vedea si ce bine se tine....


- Ion Irimescu, artistul care s-a contopit cu ultimul veac al mileniului trecut, a ajuns cu ajutorul lui Dumnezeu la virsta de 100 de ani, fiind pregatit pentru „inevitabila Judecata” pe care o intimpina cu deplina seninatate.
- “Dumnezeu a pus in fiecare dintre noi scinteia Lui de divinitate”
- „atunci cind vii pe lume, te nasti cu intreg certificatul si palmaresul vieții tale
-
- Care este secretul longevitații dumneavoastra?
- Draga, curiozitatea asta o am si eu. Dar pot sa-ți spun ca bunicii si parinții mei nu s-au stins din viața tineri, au atins virste de 60 – 70 de ani, dar chiar asa ca mine n-a ajuns nici unul. Alimentația mea a fost una obisnuita dar n-am fost fumator si nici bautor. N-am avut aceste vicii. Nici eu nu credeam ca voi atinge suta de ani si ca voi putea sa stau de vorba asa cum stam noi acum, sa mai fac si glume si sa ma mai uit si la cite-o fata frumoasa, care sint inspiratoarele noastre, ale artistilor, si fara de care nu poți sa traiesti.