prurigo strophulus (papular urticaria)

prurigo strophulus (papular urticaria) | Autor: corinaioana

Link direct la acest mesaj

In weeknd- ul asta am trecut prin mari emotii, dar acum am scapat si am invatat ceva nou...sa va spun si voua despre ce e vorba. Baietelului meu, Andrei, care are 5 ani, i- au aparut joi seara pe piciorusul drept, pe gamba, 2 bubite, care aparent pareau ciupituri si care- i produceau mancarimi. A doua zi dimineata, bubitele se inmultisera, ii aparusera si pe celalalt piciorus si, din plate, se umflasera, facand si o basicuta in vf., pt ca seara sa- i apara pe antebratul stg, pe spate si pe ceafa, fiind f. pruriginoase. Primul lucru la care m-am gandit a fost ca e o alergie alimentara, dar am sunat- o pe pediatra si mi-a spus ca nici o alergodermie nu se manifesta cu vezicule, iar cand i-am spus ca veziulele se sparg si fac crusta, m-a "incurajat", spunandu-mi ca e varicela. Sambata dimineata mi-am luat copilul, care, in afara de faptul ca era f. deranjat de mancarimi, altceva nu avea, si ne-am dus la spital la camera de garda. Acolo, o dok tanara ne- a spus: "Stati linistiti, nu e varicela, nu e alergie alimentara, sunt ciupituri. Dati- i cu mixtura mentolata si Fenistil gel, eventual 1 ling. de Claritine 1 sapt." Am plecat fericiti, nu de alta, dar duminica tb sa plecam la mare, iar cu varicela s-ar fi dus pe apa sambetei concediul nostru, am cumparat medicamentele si am inceput trat. Duminica- surpriza: alte bubite nou aparute pe picioare. M-am enervat, zic "ma iau dupa tinerica aia de la spital, cum sa fie ciupituri cand bubele ii apar in continuare, la fel de urate, cu veziule? e varicela", pun eu diagnosticul. Dar incep sa caut pe net... si dau de deramatita atopica; stiind ca mi- a mai facut de cateva ori astfel de manifestari, dar nu atat de urate, ma gandesc: asta e, dar e nasoala treaba, noroc ca spre adolescenta scapa de ea. Ma uit mai cu atentie si vad diagnostic diferential cu "prurigo strophulus". "Ce- o fi aia?" Intru pe ea si vad: alergie comuna intalnita des la copii, mai ales la sfarsitul primaverii si vara, datorata intepaturilor de insecte si care se manifesta prin aparitia de macule si papule ce au tendinta de a se grupa si care formaza, prin spargere, cruste, fiind extrem de pruriginoase; se recomanda trat. simptomatic si antialergic. "S-o manance mama pe ea de tinerica, c-a avut dreptate, desteapta... Si putem merge linistiti la mare. O sa-i cumpar copilului Autan, ca sa nu mai pateasca asa ceva".

corina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

corina- ai sa razi poate, dar eu am aceeasi reactie la muscaturile de purici si acum adult...de aceea nu prea sufar animale domestice-catei ,pisici-ca e de ajuns sa ma piste vre unul mai dezorientat si m-am umplut de bubite...asa ca la mine animalul trebuie sa fie bine puricat...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-18+
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

copilul meu de sapte ani jumate face alergie de genul povestit de tine, pustule cu apa gen varicele de pe la 1 an

nu am descoperit inca exact de la ce, am incercat diverse tratamente de la homeopate, la naturiste si alopate , reflexoterapie ....

am prietena care are 27 de ani si face exact aceleasi pustule ca si copilul meu, asa este organismul lor ... trebuie izolati de mediul alergen

de ex copilul meu cand merge la sat si doarme acolo mai mult de trei nopti e tot plin dupa

cunosc tare multe cazuti de copii asa sensibili

andanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

andanii-si eu la fel...
mie cum am spus mi se trage de la purici-si am fost in multe locuri-unde la sat nu-si purica nimeni catelul sau pisica...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-20
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

tocmai l/am dus pe copil la sat pentru trei zile, sper ca pana miercuri sa nu aiba nimic, de data asta am dus de acasa perina, patura si totul de aici, ne gandeam ca poate fi de la pene

poate sa fie si de la muscaturi de purici, au acolo si ei catel si pisici si nu cred ca nu se apropie copilul de ei, si binenteles ca la muscaturile de tantari la fel face si aici cand il musca

groaznic sa fie asa, am facut mii de tratamente de la naturiste pana la homeopate si reflexoterpie ... si tot acolo suntem de unde am plecat

va pup pe toate

andanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaioana spune:

Tocmai m- am intors cu Andrei de la mare si bubitele i s-au vindecat f. frumos. Cred ca pe langa apa sarata si soare, eficient a fost si tratamentul cu Fenistil si Claritine. Sa auzim numai de bine si sanatate prichindeilor si voua.

corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

tocmai m/a sunat copilu sa imi spuna ca i/au iesit vreo zece bubite pe corp si vreo trei pe picioare

azi nu am timp dar maine merg dupa neaparat dupa el desi as fi vrut sa il las mai mult, nu pot sa il las ca se umple tot ...

ii trece si lui cu claritine si il dau cu crema cu iarba mare, cicatrizeaza f fain si nu raman semne

da de la apa sarata i s/au uscat frumos, si eu am patit sa ii treaca la mare mult mai repede decat acasa bubitele



va pup pe toate
andanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

tocmai m/a sunat copilu sa imi spuna ca i/au iesit vreo zece bubite pe corp si vreo trei pe picioare

azi nu am timp dar maine merg dupa neaparat dupa el desi as fi vrut sa il las mai mult, nu pot sa il las ca se umple tot ...

ii trece si lui cu claritine si il dau cu crema cu iarba mare, cicatrizeaza f fain si nu raman semne

da de la apa sarata i s/au uscat frumos, si eu am patit sa ii treaca la mare mult mai repede decat acasa bubitele



va pup pe toate
andanii

Mergi la inceput