gradinite in Viena

gradinite in Viena | Autor: klavier

Link direct la acest mesaj

stie cineva vreo gradinita deosebit de buna in Viena? ca ma tot uit pe forum si nu gasesc pe nimeni din Austria... sa mai schimbam impresii...

cu drag,
Adriana mare + Adriana jr.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cricri spune:

Buna Adriana!
Din cite am "inteles" eu, e greu sa gasesti in Viena un loc pentru la gradinitele normale, da'pai la una buna....... trebuie sa te inscrii din timp...

Tu poate ai noroc!

Eu sunt din apropierea Graz-ului.Aici, noi nu vom avea probleme.

cricri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bettina spune:

Buna Adriana,
Eu am reusit destul de greu sa imi dau micuta la gradi. Desi e nascuta in Viena, nu am binevoit sa o inscriu din timp si nu am gasit loc la gradi de stat. Asadar am dat o cautare pe net si la pagina : www.wien.gv.at/amtshelfer/familie.htm la rubrica Kinderbetreuung, am gasit locuri libere in gradinite particulare. Am inscris-o din noembrie 2002 la o gradi a SPÖ-ului, care aplica ca metoda de educare, Metoda Montessori. Este la Kinderstube ptr ca are 2 ani si 2 luni.
Iti urez succes!
Gradinita BUNA......nu stiu la ce referi........vreun program special......trebuie sa te interesezi mai exact. Eu am fost ffff bucuroasa ca am gasit un loc, desi, e cam departe de casa.



_

Copilul e ca si copacul, cand de mic se stramba, anevoie se mai indreapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

buna!

noi stam in Pressbaum, adica la 15 km vest de Viena, si am in localitate trei posibilitati de gradinita, dar toate trei primesc copiii doar de la trei ani. ca gradinita buna, mi-ar placea una care sa arate la fel de bine si curat ca cele Waldorf, dar fara conceptul pedagogic al acestora; sa aiba program fix de masa si somn; sa se serveasca mancare - daca nu bio - cel putin gatita in bucatarie proprie; sa aiba educatoare care sa nu fumeze in fata copiilor; sa aiba si un program micut de engleza sau alta limba straina; sa aiba gradina si spatii incapatoare si luminoase; sa... etc etc etc

am gasit o gradinita care arata ca in basme in Purkersdorf, la cativa km de noi, dar e exact langa autostrada - deci aerul e poluat - si au avut un scandal destul de acoperit despre fiul educator al sefei care a violat un copil... incat nu imi mai vine deloc sa o dau pe Adriana la nici o gradi.

cum e o gradinita Montessori? ce fac copiii acolo in plus fata de gradinitele normale?

mersi!

Adriana

Mergi la inceput