Nunta Piatra Neamt

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrica spune:

Vad ca nu mai pot edita mesajele precedente. Am postat fotografiile mele si pe yahoo: http://photos.yahoo.com/fotomoldova pentru andreea81 si alte persoane care nu au plugin flash si nu pot vedea pozele de pe situl meu. Daca mai doriti si altele, postez cu placere.
Sper sa va placa. Sunt 2 albume: unul alb-negru si unul color.


Fotografii de nunta realizate de mine: http://www.your-wedding-story.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodanvideo spune:

Exact ce spuneam...1-2 fotografii reusite de la o nunta, prelucrate in 'Photoshop ' si gata... Poti arata macar 36 foto de la o singura nunta ???

quote:
Originally posted by Adrica

Vad ca nu mai pot edita mesajele precedente. Am postat fotografiile mele si pe yahoo: http://photos.yahoo.com/fotomoldova pentru andreea81 si alte persoane care nu au plugin flash si nu pot vedea pozele de pe situl meu. Daca mai doriti si altele, postez cu placere.
Sper sa va placa. Sunt 2 albume: unul alb-negru si unul color.


Fotografii de nunta realizate de mine: http://www.your-wedding-story.com


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrica spune:

Rodan, de ce iti dai singur in cap?
Uite ca ti-am indeplinit dorinta, am pus 36 fotografii neprelucrate (si din momente diferite, nu acelasi cadru din mai multe unghiuri) de la o singura nunta.
http://photos.yahoo.com/fotomoldova
Mai vrei si de la altele? Mai am vreo 3 nunti de la care am pastrat integral RAW-urile.
Stii, romanii au multe vorbe de duh printre care si una care zice "Nu te baga in tarata caci te vor manca porcii". Eu nu tin minte sa ma fi legat de pozele tale si este spre binele tau sa nu ma provoci sa-ti comentez realizarile asa cum se face intre fotografi. Diferenta dintre fotografiile mele si ce ai tu pe site este evidenta si pentru un ne-avizat (atat compozitional cat si tehnic).
Nu te angaja sa infrunti "concurenta" inainte de a fi sigur ca esti in avantaj (mai ales cand de "fata" sunt si posibili clienti).
Bafta si ...mai invata fotografie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tizabela spune:

Vroiam sa va felicit doamna Adrica si sa va spun ca mi-au placut la nebunie pozele dumneavostra,dar din pacate pt mine e prea tarziu pentru nunta....oricum o sa mai fie alte evenimente....cand sunt nasa !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrica spune:

Tizabela, ma bucur ca iti plac, dar sunt o "ea" nu un "el" (simbolul de sex feminin este chiar sub nick-ul meu).

Fotografii de nunta realizate de mine: http://www.your-wedding-story.com sau http://photos.yahoo.com/fotomoldova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodanvideo spune:

Nu inteleg de ce ai raspuns atat de virulent la o remarca pe care am facut-o in functie de ceea ce am vazut. Nu te-am jignit si nici nu intentionez s-o fac. Nu pot cataloga un om sau cunostintele sale dupa cateva poze postate pe un site si nici tu n-ar trebui s-o faci. Dupa cum ai vazut eu lucrez mai mult pe film. Diferentele intre film si digital sunt mari. Filmul nu-ti ofera posibilitatea de a schimba sensibilitatea iar digitalu' nu are culoarea filmului si constanta acestuia in expunere. Dar astea sunt aspecte pe care tu le stii. Cat despre studii te pot informa ca profesor de fotografie mi-a fost Nic Hanu. Pot spune ca am invatat fotografia de la maestri. Ca sa-ti demonstrez asta iti voi pune o intrebare, iar raspunsul nu-l vei gasi decat in manualele de fotografie. Daca vei sti raspunsul putem ramane chiar prieteni daca nu...mai pune si tu mana pe carte!
In baile de developare color este folosit : Ethylenediaminetetraacetic acid disodium salt-2-hydrate (EDTA-Na2)
Intrebarea este: In care dintre aceste bai de developare este folosita substanta respectiva (EDTA-Na2) si ce alti componenti mai contine baia respectiva. Daca stii si rolul acestora in prelucrarea materialului fotosensibil, Ph, inseamna ca n-ai dormit la ore...
O zi buna si... vezi ca sunt unii care chiar au studii de specialitate!

quote:
Originally posted by Adrica

Rodan, de ce iti dai singur in cap?
Uite ca ti-am indeplinit dorinta, am pus 36 fotografii neprelucrate (si din momente diferite, nu acelasi cadru din mai multe unghiuri) de la o singura nunta.
http://photos.yahoo.com/fotomoldova
Mai vrei si de la altele? Mai am vreo 3 nunti de la care am pastrat integral RAW-urile.
Stii, romanii au multe vorbe de duh printre care si una care zice "Nu te baga in tarata caci te vor manca porcii". Eu nu tin minte sa ma fi legat de pozele tale si este spre binele tau sa nu ma provoci sa-ti comentez realizarile asa cum se face intre fotografi. Diferenta dintre fotografiile mele si ce ai tu pe site este evidenta si pentru un ne-avizat (atat compozitional cat si tehnic).
Nu te angaja sa infrunti "concurenta" inainte de a fi sigur ca esti in avantaj (mai ales cand de "fata" sunt si posibili clienti).
Bafta si ...mai invata fotografie!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrica spune:

Stiu diferenta dintre film si digital pentru ca le folosesc pe ambele. Poti obtine culori si dynamic range bun si cu digitalul daca tragi in format RAW si nu in JPEG. Faptul ca marii fotografi au virat pe digital este o dovada in acest sens (in materie de nunti Neil van Niekerk, Jeff Ascough, J.R. Geoffrion...). Remarca ta nu a fost la locul ei iar eu ti-am judecat prestanta functie de fotografiile de pe site la care am observat multe greseli atat tehnice (in special cauzate de utilizarea defectuoasa a blitzului) cat si de compozitionale (banale). Eu am studiat fotografia cu Ioan Matei Agapi si tatal meu (care a fost tot fotograf), dar asta este irelevant, ochiul si tehnica ti le formezi singur prin experienta, observare si studiu. Daca te-ai simtit lezat iti sugerez sa schimbi pozele postate pe acel site si sa pui unele care te reprezinta cu adevarat. In ce priveste prelucrarea filmelor color - putini mai fac asta acasa, majoritatea filmelor merg pe automatele C41 (inclusiv Illford alb-negru), daca iti gasesti un laborator cu care sa poti colabora si care sa aiba un scanner profesional de pe negativ (nu de pe hartie, in Iasi exista) poti face treaba foarte buna fara sa-ti bati capul.
Legat de developare color, EDTA-ul este folosit la inalbire si faciliteaza fixarea in procesul C41 (dizolva argintul elementar). Se foloseste si in medicina la greu in impregnarea argentica a tesuturilor (histologie) si ca anticoagulant. Daca vrei ma apuc sa scotocesc prin biblioteca si postez n retete (pt. granulatie, culoare etc.).
Astfel de discutii nu au nici un sens (mai ales ca nu suntem pe un forum de fotografie), produsul final este cel care conteaza si nu metoda de obtinere.
Iti dau multe exemple de fotografi care habar n-au de retete de developare si cu toate astea au castigat concursuri internationale. La fel iti pot da si exemple la polul opus: "fotografi" cu 10-20 ani experienta si aceleasi cadre standard blitzuite "frumos" pe direct. Pe client il intereseaza fotografia finala si functie de asta ne compara, nu ii pasa nimanui ca tu ai lucrat 20 de ani pe film si ca eu ii varsam lui taica-miu tavile cu solutii cand eram mica. Convinge-ma ca esti bun cu fotografii si nu cu argumente "verbale" gen invatat fotografia de la maestri, insiruirea unor retete de developare etc. O astfel de polemica nu isi are locul pe acest forum.

quote:
Nu pot cataloga un om sau cunostintele sale dupa cateva poze postate pe un site

Ca si fotograf esti judecat prin prisma imaginilor produse de tine. In momentul in care postezi niste fotografii intr-o galerie se presupune ce acestea te reprezinta.
Fotografii de nunta realizate de mine: http://www.your-wedding-story.com sau http://photos.yahoo.com/fotomoldova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodanvideo spune:

Un raspuns partial corect. Toata stima pentru tatal tau. Cat despre blitz, afara, lumina indirecta nu se poate. Subexpunerea pentru lumina blitului nu scoate umbrele de pe fata, iar expunerea la aceeasi valoare blitz-ambient duce la umbrele pe care le-ai remarcat in spatele subiectului. Referitor la compozitie...intre cununia religioasa si restaurant...o bresa de 1/2 sau 3/4 ora... nu e sedinta foto. Nu ai timp sa instalezi umbrele reflectorizante, sa iei digitalu' si sa studiezi lumina si umbrele, sa-ti asezi subiectul. As vrea si eu sa prind astfel de nunti la care sedinta foto este programata in desfasurator dar n-am avut parte pana acum de asa ceva. Fotografii de compozitie si instantaneee reusite ( si aici ma refer doar la fotografia de nunta ) am vazut la adresa: http://www.fotografiistudio.com/pagini/nunta.htm
Dupa vizionare astept parerea ta. Nu concurenta ma sperie...ci cei cu gura mare. Atat am avut de spus si astfel inchei mica noastra polemica.
Alte mesaje le astept pe mail : bb
Voi proceda la fel in cazul in care doresti aceasta.
[quote]Originally posted by Adrica

Stiu diferenta dintre film si digital pentru ca le folosesc pe ambele. Poti obtine culori si dynamic range bun si cu digitalul daca tragi in format RAW si nu in JPEG. Faptul ca marii fotografi au virat pe digital este o dovada in acest sens (in materie de nunti Neil van Niekerk, Jeff Ascough, J.R. Geoffrion...). Remarca ta nu a fost la locul ei iar eu ti-am judecat prestanta functie de fotografiile de pe site la care am observat multe greseli atat tehnice (in special cauzate de utilizarea defectuoasa a blitzului) cat si de compozitionale (banale). Eu am studiat fotografia cu Ioan Matei Agapi si tatal meu (care a fost tot fotograf), dar asta este irelevant, ochiul si tehnica ti le formezi singur prin experienta, observare si studiu. Daca te-ai simtit lezat iti sugerez sa schimbi pozele postate pe acel site si sa pui unele care te reprezinta cu adevarat. In ce priveste prelucrarea filmelor color - putini mai fac asta acasa, majoritatea filmelor merg pe automatele C41 (inclusiv Illford alb-negru), daca iti gasesti un laborator cu care sa poti colabora si care sa aiba un scanner profesional de pe negativ (nu de pe hartie, in Iasi exista) poti face treaba foarte buna fara sa-ti bati capul.
Legat de developare color, EDTA-ul este folosit la inalbire si faciliteaza fixarea in procesul C41 (dizolva argintul elementar). Se foloseste si in medicina la greu in impregnarea argentica a tesuturilor (histologie) si ca anticoagulant. Daca vrei ma apuc sa scotocesc prin biblioteca si postez n retete (pt. granulatie, culoare etc.).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Sunt plecata din Romania de 10 ani, vroiam sa va intreb cam cat se da pe la nunti acum in 2007. Cat se da ca verisori, ca nanasi, ca invitati?
Va multumesc mult pentru informatii!

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

Bebe Paul al meu e ingeras

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

16+ poze cu fetita si cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns airina27 spune:

REFERITOR LA LENUTA, NU STIU, DAR AM FOST LA OANA SI AM FOST MULTUMITA.COSMETICIANA, ITI RECOMAND PE GABI.MULTA BAFTA

Mergi la inceput