Vesti despre Toni

Vesti despre Toni | Autor: adrianangi

Link direct la acest mesaj

E un copil cu parintii caruia tin legatura de 1 an de zile... Povestea lui e dramatica, disperarea parintilor si lupta pe care ei o dau cu viata pentru salvarea unicului lor copil sunt impresionante.

Ii multumesc din inima Tatianei Iulian (taty pe DC), cea care a intermediat legatura cu medicul din Spania si a gasit, in 2 zile, solutia la care nici nu mai speram. Tatiana, ti-am mai spus asta, tu esti ingerul pazitor al acestui copil...

Putem face un minim efort pentru a stringe, in 2 luni, cit au ramas, 12.000 de euro? Ma ajutati sa trimitem e-mail-uri catre firme? Ma ajutati sa-i facem lui Toni o pagina de internet?
Va pot pune la dispozitie poze, acte, date...
Am incredere ca voi, cele care aveti curajul si inima sa vizitati aceasta sectiune a forumului, va veti rupe 5 minute pentru a da o mina de ajutor acestui copil. Va multumesc si va transcriu mai jos un articol despre acest baietel care a invins cancerul. Articolul va aparea sambata, intr-un cotidian central, la "Pagina de suflete":

(T:) Un baietel a invins cancerul

La numai 11 luni, a fost diagnosticat cu cancer. A fost operat, a urmat un tratament dur cu citostatice si, vreme de un an, ajutat de medici, s-a luptat cu boala. A invins-o. Dumnezeu l-a luat in bratele sale si l-a trecut peste prag. Acum, Toni are nevoie de o mina de ajutor de la oameni.

Antonio Plugariu este un baietel de 3 ani dintr-o comuna ieseana. Este puternic iar curajul cu care el infrunta boala ar putea fi o lectie de viata pentru multi dintre oamenii mari. Cind abia implinise 11 luni, a fost operat la cap in regim de urgenta si atunci i s-a descoperit o tumora maligna. Diagnosticul a fost necrutator: carcinom de plex coroidian, o boala de care, conform statisticilor, doar 103 oameni in intreaga lume mai sufereau, la acea data. Unul dintre ei era Toni, un copil care abia invatase sa se ridice in picioare...

CREDIN}a. Prima care l-a ajutat a fost mama sa, Geanina Plugariu. Desi cu sufletul distrus si fara prea multe sperante, femeia n-a abandonat nici o clipa lupta pentru salvarea fiului ei. Fara posibilitati materiale, fara acces la tratate de medicina sau la internet, femeia din comuna Dagita si-a pus toata increderea in Dumnezeu si-a mers cu El inainte. Nu L-a intrebat pentru ce trebuie sa se sufere atit copilul ei, caruia medicii nu-i dadeau prea multe sanse de viata, nu I-a cerut socoteala si, mai ales, nu L-a invinuit. A cazut in genunchi si s-a rugat.
Iar Dumnezeu a auzit-o... Dupa un an de lupta cu boala, dupa un cumplit tratament cu citostatice, cancerul a fost invins. Geanina crede din tot sufletul ca e o minune. “Incep prin a-I multumi Maicii Domnului, Sfintei Parascheva – facatoare de minuni si lui Dumnezeu pentru minunea care au facut-o si pentru ca eu pot acum sa-mi string copilasul in brate, spune mama lui Toni. Dar gindurile mele de recunostinta se indreapta si spre doamna conferentiar doctor Ingrid Miron, sefa Sectiei Oncologie-Hematologie din cadrul Spitalului de copii “Sfinta Maria” Iasi, cea care a fost de noi si ca medic, si ca om”...

VIA}a NORMALa. In ultimii doi ani, Toni a suferit 5 operatii pe creier. Din pricina carcinomului, se instalase hidrocefalia iar la 11 luni a suferit primele doua interventii chirurgicale. La cea de-a treia, i s-a implantat un sistem de drenaj a lichidului cefalo-rahidian. Dupa numai o luna si jumatate, valvele s-au infundat si Toni a intrat din nou in operatie... Totul a mers bine pina la sfirsitul anului trecut, cind una dintre noile valve a pocnit iar de sarbatori baietelul a fost iara operat. I s-a implantat un sunt metalic din pricina caruia acum are reactii adverse: dureri de cap si ameteli...
Singura sansa ca el sa inceapa sa duca o viata normala este un sistem de valve reglabile din exterior. Aceste valve exista, insa inrterventia chirugicala pentru implantarea lor nu se poate face decit in strainatate. Parintii lui Toni au gasit un spital in Spania, Institutul Universitar “Dexeus", unde au obtinut si o programare pentru, pe 28 Septembrie 2005, la 16:00. Sala de operatie va fi pregatita, medicii de acolo il asteapta de pe acum pe copilul din Rominia, insa distanta dintre comuna Dagita si Barcelona se masoara in 12.000 de euro. Atit costa interventia chirugicala si spitalizarea post-operatorie. Parintii lui Toni sunt oameni sarmani, au un venit lunar de 4.500.000 de lei si locuiesc in casa bunicilor copilului. N-au ce vinde, n-au de la cine sa se imprumute... N-au decit sa spere ca, prin credinta si bunatatea oamenilor care vor sa ajute in continuare un copil crutat de Dumnezeu, Toni va fi salvat...

Cei care vor sa dea o mina de ajutor, pot dona o suma oricit de mica in conturile deschise la BCR, agentia Negresti - Vaslui, pe numele lui Antonio-Giani Plugariu:
lei- RO82RNCB4720000053480001
euro - RO55RNCB4720000053480002
dolari - RO28RNCB4720000053480003
Mai multe relatii se pot obtine la numarul de telefon: 0232/325.525


http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

zi-mi ce sa fac si ma apuc de treaba

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by motanik

zi-mi ce sa fac si ma apuc de treaba

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei





Nu stiu concret care ar trebui sa fie pasii, cred ca in primul rind trebuie facut un site pentru Toni, casi comunicarea datelor sa se simplifice.

http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

oamne, este ingrozitor ce se intampla...dragele mele mamici, haideti sa facem ceva pentru acest baietzel...cate 1 milion de caciula si facem banii..in doua luni, asta inseamna 500 mii pe luna..putem sa facem un efort...nu va suparati ptr ce am propus...voi faceti cum puteti..eu sper sa il salvam noi..Adriana, esti incredibila cat poti sa te zbati ...oricum..eu dau 100 euro cu sigurantza..si poate reushesc chiar 200Euro. Daca ne ajuta Dumnezeu sa facem mai repede asociatia parintilor adoptatori, vom lua fonduri de acolo ca am mari promisiuni...bafta multa si Haide-ti sa facem ceva pentru micutul TONI..Merita sa traiasca!!!

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Adri, pey da-mi mail cu documente, poze, orice informatii poti face rost si ma ocup de site.

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Trimit acum, Andrada...


http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

motanik, sper sa-ti fac rost de un domeniu pe .ro, un amic are un domeniu ce vroia sa-l doneze unei cauze umanitare, cand il gasesc il intreb daca-l mai are.
(daca tu esti foarte ocupata ar putea fiu-miu sa ridice site'ul....te gandesti si-mi dai un semn)

Fetele de pe DC babusca adusca

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

http://site.neogen.ro/antonio_plugariu/

cam asa arata site-ul, daca cineva are ceva de adaugat, va rog sa imi dati de stire

azi nu mai am timp dar maine spre sa ma ocup si de o traducere in engleza

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Pe 29 am emisiune, adriana, daca tu crezi ca e nimerit...

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Ma vinde mama pentru piese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by Witchie

Pe 29 am emisiune, adriana, daca tu crezi ca e nimerit...

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Ma vinde mama pentru piese



E mai mult decit nimerit!
Orice mina de ajuor e bine venita. Si-ti multumesc mult, Andreea!

http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by motanik

http://site.neogen.ro/antonio_plugariu/

cam asa arata site-ul, daca cineva are ceva de adaugat, va rog sa imi dati de stire

azi nu mai am timp dar maine spre sa ma ocup si de o traducere in engleza

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei





Andra, te-ai miscat cu viteza luminii, nu-mi vine a crede...
Observatie: lipsesc conturile, care sunt foarte importante. Cred ca cel mai bine ar fi sa le pui pe prima pagina!

http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput