si au trait fericiti ...

si au trait fericiti ... | Autor: mariagi

Link direct la acest mesaj

s-au cunoscut intr-o frumoasa zi de vara.s-au casatorit in trei luni.au o casnicie de invidiat si au realizat de atunci foarte multe lucruri.se iubesc se respecta se ajuta,poate ar fi trebuit sa folosesc trecutul...
sotia celui mai bun prieten de familia a facut o pasiune pentru un alt barbat.l-a intalnit acum 1 luna.s-au revazut intamplator serile trecute.s-au sarutat si nimic mai mult.au facut schimb de numere de telefon.a condus-o la birou si au hotarat sa se mai intalneasca la cina.sunt singura care stie si care nu stie ce sa faca si cum sa procedeze.am nevoie de ajutorul vostru.nu i-am spus nimic sotului meu.dar imi este teama sa nu afle si sa ma acuze ca am ascuns aceste lucruri de el,

va multumesc,
Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Nu inteleg de ce iti faci tu probleme??? Ea ar trebui sa-si faca!
E usor sa spui cum ar trebui sa faca dar e greu sa te impotrivesti sufletului. Uneori se aprinde flacara fara sa vrem si in momente din cele mai nepotrivite. Dar trebuie sa incercam sa fim rationali, pe cat se poate cand esti cu capul in nori.

E greu sa dai sfaturi. Eu zic sa nu te implici. E treaba lor. Fate ca nu stii nimic. La ce iti trebuie tie complicatii, ai aflat fara sa vrei, asta e.

Antonela &Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Maria,
poate ca nu era totul atat de roz pe cat voia ea sa creada!
poate ca lipsea ceva....sau poate ca are nevoie sa stie ca mai e dorita....stii si tu ,probabil,ca la un moment dat in casnicie intervine rutina si crezi ca nu mai esti atragator/atragatoare......
.....dar de aici pana la a-ti distruge casnicia e mult,e mult prea mult!si mai e o persoana implicat.....sotul ei,care banuiesc ca nu merita toate astea si odata raul facut nimic nu mai poate aduce inapoi ce a fost!Doar daca nu e altceva ce tu nu stii!
Iar tu ca prietena,cred ca ai datoria sa-i spui si partea asta neplacuta a problemei........
Asta e parerea mea.....ca una care am trecut prin ceva........impus......

Elena-V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Care este nedumerirea ta?
Sa nu afle sotul tau ?
SAu sa nu afle sotul ei???
Eu i-as spune orice sotului meu...absolut...deci daca ai incredere in el poate ca ar trebui sa va consultati...

Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare, cand prietenul meu din coplilarie o insela foarte nonsalant pe logodnica lui care imi devenise foarte buna prietena...
Am ales sa nu ma bag si sa nu spun nimic...mi-a fost ff greu...
Cand ea si-a dat seama si s-au desparit, am incurajat-o si sustinut-o sa il paraseasca si sa treaca peste...pt ca prietenul nostru nu merita suferinta ei...
Deci, in concluzie, eu nu m-as baga in relatia altora...nici chiar foarte apropiati mie...nu se stie ce e in sufletul lor, si nu cred ca au nevoie de un cutit in rana...
mai devreme sau mai tarziu toti deschidem ochii si fie iertam, fie parasim (iar noi ca prieteni trebuie sa ii incurajam dupa ce au luat o decize de unii singuri)

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
Prin Mamaia si tati cu naufragiatul

La marea Neagra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Am fost si eu intr-o situatie asemanatoare. Prietena mea mi-a povestit totul, iar asta implica incredere in discretia mea. Nu mi-a cerut sa tac, iar mie nici prin cap nu mi-a trecut sa le povestesc si altora, inclusiv sotului meu.
Las-o pe prietena ta sa aleaga daca isi doreste sau nu sa afle si altii. Sotului ii esti datoare sa ii spui secretele tale, nu ale altora.


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Eu i-as spune sotului meu...pentru ca in afara de faptul ca imi e sot, e tata, e si cel mai bun prieten al meu. Nu i-am ascuns nimic si as vrea sa cred ca nici el mie.

Insa de cand ne stim, ne povestim de toate, cate-n luna si in stele, fara ca macar sa ne plictisim.

I-as spune pentru ca am incredere in el. Daca si tu ai incredere in sotul tau si esti convinsa ca mai departe de el nu va trece nici un cuvintel din discutia voastra, de ce te-ai feri?

Daca eu as fi in situatia ta, as incerca sa discut cu prietena mea, sa o ascult macar, sa inteleg si eu, la randul meu, de ce face toate astea. Si i-as da un sfat, insa nimic mai mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anella spune:

Nu intotdeauna din exterior se vad lucrurile exact asa cum sunt.O casnicie poate ascunde lucruri pe care nu ti le poti imagina chiar daca din afara lucrurile par perfecte.In situatii cum e cea relatata de tine cel mai bine e sa stai in banca ta si sa lasi lucrurile sa mearga de la sine.O aventura nu distruge neaparat o casnicie dar interventia celor din jur cu siguranta o va face si decat sa te simti mai tarziu responsabila pt un eventual esec al casniciei lor mai bine te faci ca nu stii nimic.In ce priveste daca sa-i spui sau nu sotului asta depinde de cata incredere ai in el.Eu ii spun sotului absolut orice si tot ce-i spun ramane intre noi,daca asa e situatia si la voi desigur ca te-ai simti mai usurata sa-i spui macar lui.Iti doresc sa iei o hotarare inteleapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ar fi bine sa-ti vezi de treaba. Nu-i de condamnat, dar nici de laudat. Ce-ai putea face tu? Ce, ti-a cerut ajutorul? Si daca l-a cerut, nu-i corect...

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpi spune:

Simplu, nu te baga......
Despre ai spune sotului tau sau nu....eu ii spun sotului meu aproape tot, nu stiu ce fel e sotul tau....daca i-ai spune, s-ar duce si i-ar spune sotului prietenei tale? Daca da, atunci tine pt. tine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Maria, daca-i vorba chiar de tine, io ma-mpusc ...

http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Si mie mi-a trecut prin capusor ce zicea mai sus Simona...Chiar asa? Ne poti infirma ce a sugerat Simonel?

Mergi la inceput