Bebelusi de martie - aprilie 2005 (13)

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (13) | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Asta e listuta. Mai astept inscrieri!


Mihai Alexandru Ninocikap (n.17 februarie, 4 kg., 52 cm., APGAR 9)
Stefan Catalin Cameron (n.23 februarie, 3 kg., 48 cm.)
Stefan Costin Ellinia (n.25 februarie, 2,9 kg., 50 cm., APGAR 10)
Alicia Caramella (n.1 martie, 2,8 kg., 50 cm., APGAR 9)
Sonia Mara Ariadnabr (n.2 martie, 3,580 kg., APGAR 9)
Alexia CatXO (n.5 martie, 4,3 kg., 54 cm.)
Melissa Ioana Claudia_2803 (n.7 martie, 3,180 kg., 51 cm.)
David Emil Erix (n.9 martie, 3,850 kg., APGAR 10)
Rares Andrei Andrruzza (n.10 martie, 3,5 kg., 53 cm., APGAR 9)
Alessandra Giuliatm (n.10 martie, 3,050 kg., 51 cm., APGAR 10)
Brien Constantin Dariaevelin (n.10 martie, 3,7 kg., 51 cm., APGAR 10)
Vlad Antoniu Coco (n.11 martie, 3,4 kg., 52 cm., APGAR 9)
Eva Maria Ana71 (n.13 martie, 3,3 kg., 51 cm., APGAR 9)
George Alexandru Simonnete (n.13 martie, 2,750 kg., 47 cm., APGAR 9)
Bianca Ecaterina An-k (n.14 martie, 2,975 kg., 48 cm., APGAR 9)
Ema Ioana Anca Micaela (n.17 martie, 3,280 kg., 48,5 cm., APGAR 9/10)
David Andrei Smmiha (n.18 martie, 3 kg., 50 cm., APGAR 8)
Alexandros Xenofon Zuzunaki (n.19 martie, 3,820 kg., 52 cm., APGAR 9/10)
Rares Mihai Carmenduta (n.21 martie, 3,7 kg., 52 cm., APGAR 8)
Mara Rp (n.22 martie, 3,5 kg., 49 cm., APGAR 9)
Ioana Alexandra Rrox3 (n.23 martie, 3,3 kg., 48 cm., APGAR 8/9)
George coral (n.24 martie, 3,4 kg., 53 cm., APGAR 9)
Nicola Adriana Raluk (n.26 martie, 3,350 kg., 48 cm., APGAR 9)
Julia Diana Marox (n.29 martie, 3,110 kg., 48 cm., APGAR 10)
Karen Hiroral (n.30 martie, 3,148 kg., 51 cm.)
Iosif Kathywsha (n.31 martie, 3,8 kg., 52 cm., APGAR 9)
Rada Valentina Carmissis (n.2 aprilie, 2,6 kg., 49 cm., APGAR 9)
Stefan ClaudiaH (n.3 aprilie, 3,4 kg.)
Gabriel-Stefan Gabrianah (n.5 aprilie, 3,8 kg., 54 cm., APGAR 9/10)
Adina Nicoleta Giliutza (n.7 aprilie, 3,450 kg., 49 cm.)
Thomas Daniel Gabrielaveres (n.8 aprilie, 3,230 kg., 49 cm., APGAR 10)
Thea Ioana Crangutalil (n.9 aprilie, 3,5 kg., 50 cm.)
Daniel Corrinutza (n.9 aprilie, 3,3 kg., 50 cm.)
Emilia Alexandra Geta Sava (n.11 aprilie, 3,6 kg., 51 cm., APGAR 9)
Jenny Simmypo(n.13 aprilie, 3,1 kg., 49 cm., APGAR 9/10)
Irina Ana-Maria Andira (n.14 aprilie, 3,950 kg., 51 cm., APGAR 8/9)
Alexandra Adela 20 (n.14 aprilie, 3,310 kg., 50 cm., APGAR 10)
Ioan Rares Oanamaria Luiza (n.14 aprilie, 4,180 kg., 53 cm.)
Alexandra Adseana (n.15 aprilie, 3,6 kg., 53 cm., APGAR 9/10)
David Ocrainic (n.17 aprilie, 3,750 kg., 51 cm.)
Mihai Cosmin Danuta t (n.20 aprilie, 3,250 kg., 50 cm., APGAR 8/9)
Antonia Maria Teodora Racz (n.20 aprilie, 3,450 kg., 52 cm., APGAR 9/10)
Vlad George Shumi (n.20 aprilie, 2,860 kg., 48 cm., APGAR 10)
Letitia Medeea Oanamc (n.21 aprilie, 3,7 kg., 51 cm., APGAR 9)
Adela Maria Cristinatwo (n.22 aprilie, 2,550 kg., 47 cm., APGAR 9)
Rares Ionut Cristinatwo (n.22 aprilie, 2,950 kg., 48 cm., APGAR 9)
Radu Ligia 13 (n.22 aprilie, 3,6 kg., 52 cm., APGAR 9)
Alexander Christian Lantana7 (n.22 aprilie, 3,720 kg., 52,5 cm., APGAR 9/9)
Cezar Georgian Adrianafedorca (n.23 aprilie, 3,850 kg., 56 cm., APGAR 10)
Dalia Larisa Lauradaria (n.24 aprilie, 3,1 kg., 52 cm., APGAR 10)
Alexandru Mamacita (n.25 aprilie, 3,6 kg., 52 cm., APGAR 10)
Delia Loreen (n.26 aprilie, 2,8 kg., 49 cm., APGAR 9)
Miruna Ioana Miska (n.28 aprilie, 3 kg., 48 cm., APGAR 9)
Sara Narcisa Danna J (n.29 aprilie, 3,990 kg., 53 cm., APGAR 8/9)
Vladimir Sibip (n.30 aprilie, 3,2 kg., 50 cm.)
Delia Melissa Mamanati (n.30 aprilie, 3,7 kg., 49 cm.)



Acum suntem 29 si 27

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48054" target="_blank"> Aici am asteptat sa soseasca in viata noastra
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48283" target="_blank"> Aici am inceput www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48498" target="_blank">2 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48896" target="_blank">3 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49250" target="_blank">4 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49659" target="_blank">5 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49997" target="_blank">6 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50554" target="_blank">7 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50895" target="_blank">8 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51300" target="_blank">9 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51708" target="_blank">10 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52007" target="_blank">11 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52286" target="_blank">12



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Na , ca deja am ajuns la cap 13.

Ai mei baieti sunt impuscati in aripa azi. Au adormit amindoi iar eu nu stiu ce am, da somn nu am.

gabrielaveres sanatate lu Thomas si bine ai revenit. Lasa ca va creste imediat sa recupereze!

dariaevelin cereai la un mom dat sfaturi legat de casnicie. Se pare ca rrox3 are vechimea cea mai mare, deci tot la ea trebuie sa apelezi.
Cat despre urechiuse, al meu s-a nascut cu o ureche clapauga bine, si eu l-am tinut 2 saptamani cu caciulita si aveam grija sa fie bine asezata pe urechi. Eu l-am adus cu otita din spital, deci trebuia caciula. Si acu noaptea sau daca e mai rece in casa il tin cu caciula. S-a corectat urechea, acu arata bine. Pe mine o tanti acolo de la copii m-a invatat asha.

mamacita si eu sunt catalogata zgripturoaica cand le zic sa stea mai departe de copil. dar asta e, eu eram la fel considerata si inainte.
Asteptam pozele cu coafura.
Ziceai daca sunt sotie cu experienta! Nici nu stiu ce sa zic. Sa zicem ca da. In nici un caz nu . Am avut o casnicie ok pana acum. Am avut un moment greu cand ne tot chinuiam cu tratamente si alte metode sa facem si noi un bebeu, dar uite ca bebe a aparut. Se zice ca un copil intareste o casnicie. Vom vedea. Deci ca sa concuzionez, dupa 6 ani pot spune ca nu regret.

danuta_t, mi-am amintit o poveste legata de torturi. La nunta la noi s-a stricat frigiderul de la restaurant si tortul s-a inmuiat un pic. Au picat toti trandafirii, sa vezi ce asezam la fel. Ma rog, a fost cam ratat. La un an de la nunta am comandat tort in forma de inima si am sarbatorit la nasi. cand am deschis cutia, surpriza, varful inimii era rasturnat. Deci noi nu avem succes la torturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

rrox3 , daca mai intri te rog vezi ca e inca deschis cap 11 si ca la sfarsit sunt 2 mesaje de la doua noi mamici de martie aprilie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:

Buna fetelor!

Am acum un pic de timp liber si vreau sa va cer parerea.Acum 2 saptamani am intarcat-o pe Alexandra pentru ca,pe langa faptul ca avem fffffffffffputin lapte, nici nu l-a mai baut,il scuipa afara.La sfatul med.ginecolog am facut un tratament de 7 zile cu bromcriptina pt ablactare.LA numai 2 zile dupa ce am inceput tratamentul, laptele a disparut complet.Acum dupa o saptamana decand am terminat med. mi-a aparut din nou!!!
Ma doare pieptu de-mi vine sa moooooooooooor!Si nu stiu ce sa fac????Daca am luat bromcriptina mai pot incerca sa-i dau tzitzi sau nu?Sa mai fac o cura de bromcriptina sa-mi dispara din nou?Ce sa fac?
Sunt disperata!Parca nu aveam destule probleme si asa

Alexandra e mai bine acum ,u mai are febra, nu mai e rosie in gat, de mancat insa...o zi da, una ba.ieri a mancat bine, azi iar nu a mai papat.Poate si caldurile astea or fi de vina!

Ma duc sa ma culc,ca e tarziu, si cine stie cat voi apuca sa dorm.



Adriana si Alexandra (15.04.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/adici_l/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

salutare fetelor,

intru repede sa va scriu cum a fost la munte , intr-un cuvant a fost super, bebe dormea de rupea, cat am stat acolo a renuntat si la masa de la ora 2, dormea de la 10 la 5 dimineata, iar aseara l-am culcat la 10,30 si pana la 7 dimineata nici macar nu a clipit,Doamne ajuta, acum a papat si a adormit la loc, deci am fost in predeal, am stat la un hotel, vilele de care stiam noi erau in renovare, hotelul tot al prietenului este , foarte misto, e micut are 20 de camere, e f curat , am luat o camera cu 2 paturi , ca sa-l culcam pe bebe intr-un pat , i-am facut un culcus sa zic asa din perne si paturi sa nu cada din pat, dar el oricum nu se misca noaptea, dar pt linistea mea, camera arata bine, aveam tv frigider apa calda de fapt fiarta non stop, acces la bucatarie , adica daca vroiam puteam sa fac si mancare era utilata cu de tot ce trebuie, dar in afara de incalzit apa pt biberon n-am facut altceva, prin camera nu prea am stat mult cum se trezea bebe ii dadeam sa pape si direct afara cu el, si dormeaaaaaaa cate 4-5 ore afara , am prinz 3 zile superbe, sambata a a plouat dar tot am iesit cu el ne-am dus pana in brasov la carefour pt ca ramasesem fara pampersi si bine ca am iesit ca s-a oprit si ploaia, asa ca am uracta repede si pana in poiana sa facem si noi niste poze , ce sa va zic o frumusete in poaiana totul era verde aerul ....parca ne ametea asa de tare erasi curat, am facut niste poze(le-am pus in album) si am plecat , alea sunt cam singurele poze pt ca atunci nu dormea bebe in rest prin predeal n-am reusit sa facem poze pt ca de fiecare data cand ieseam dormea si mi-a fost mila sa-l trezesc ca sa fac niste poze
ma intreba cineva daca avem camion, nu chiar dar juma' de camion tot avem, avem o toyota land cruiser, deci pot sa bag in ea tot dormitorul, as fi putut sa bag si patutul lui bebe dar ne-a fost lene sa-l mai desfacem iar sa-l montam, pt 5 zile cat am stat , oricum o sa-i luam unul pliant pt viitor , ne-am carat cu cadita dupa noi sa-i fac baita , ne-am cam chinuit putin dar asa e cand ai bebe
va ziceam ca i-am luat toate lucrusoarele lui bebe , nu chiar toate dar jumatate de geamantan a foat numai al lui, si avem un geamantan maaaarrrreeee, n-am stiut ce sa-i pun asa ca am tot pus pana ...acum stiu cam ce trebuie, pt munte, acolo oricum e racoare si ziua asa ca hainute mai grosute , eu ii luasem si maieute si pantalonasi scurti ...dar n-a avut nevoie
cam atat despre munte, ma oftic rau de vremea asta cacacioasa(scuzati, dar am nervi pe vreme) daca nu ploua mai stateam o saptamana

in alta ordine de ideei inca n-am apucat sa-l cantaresc pe bebe de cand am venit dar l-am masurat si are 67 cm , am crezut ca nu vad bine, si l-am mai masurat inca o dat asi tot asa...cat mai creste? ca ma sperie...glumesc, ma uit la el si nu-mi vine sa cred se vede pe fata lui sanatate curata, a inceput sa rada cu zgomot, dar nu mereu, mor cand il aud, si gangureste toata ziua scoate niste sunte de lesin de ras si se chinuie sa le scoata , ar vrea el sa zica mai multe dar nu poate si se enerveaza cateodata, sa nu va mai zic ca daca il pun pe perna cand ii dau cu biberonul vrea sa se ridice in fund si ce se mai supara ca nu poate , daca-l tin de manute se ridica are o forta in maini incredibil, dar eu nu-l las pt ca e prea mic sa stea in fund si asa se supara si plange, cateodata chiar nu ma mai inteleg cu el si ii explic ca el e inca bebelus chiar daca arata ca de 6 luni dar nu vrea sa priceapa...

gata va pup fug sa mai fac ceva treaba pana se trezeste, trebuie neaparat sa gasesc pe cineva sa vina sa ma ajute la treburile casei ca nu mai rezist mult de una singura




http://community.webshots.com/user/cezargeorgian

Adriana si Cezar (n. 23 Aprilie 2005 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

mamacita l-am vazut pe Alex , mama ce dolofan e , e un scum imi vine sa musc din monitor, zau, e tare dragalas,cate kg are acum?
pupicei de la Cezarica

http://community.webshots.com/user/cezargeorgian

Adriana si Cezar (n. 23 Aprilie 2005 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

tot eu ...am uitat sa va intreb , am voi sa mananc si eu putina varza sau mazare, ca nu mai pot de pofta , la maternitate mi-au spus ca nu am voie mazare varza si fasole, eu pana acum am mancat ce am dorit dar absolut orice in afara de cele mentionate mai sus , am mancat ofdata 4 mici si miroseam a usturoi si bebe n-a avut nimik, de fapt eu toat asarcina am mancat usturoi pt ca pofteam cred ca-i place lui bebe, dar nu stiu ce sa fac cu varza si cu mazarea, ca fasole n-am curaj si asa paraie din secunda in secunda, ce e la fundul lui....numai eu stiu...deci ce sa fac ?

http://community.webshots.com/user/cezargeorgian

Adriana si Cezar (n. 23 Aprilie 2005 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Adriana, ce vacanta frumoasa ai avut, deabia asteptam si noi, ma bucur ca v-ati simtit bine, cat despre ce poti manca- orice, dar nu in cantitati industrialw, eu varza si fasole-n-am prea mancat, dar mazare..ohooo, ca nu mi-a zis nimeni ca n-ar fi voie, si Bia n-a avut nimic
pofta buna

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Dariaevelin, metode de remediere a urechilor clapauge nu stiu, cel putin nu atunci cind copilul este mic. Avem un prieten care are urechile in forma de pilnie :-)) si fiica-sa le-a mostenit :-(((. Deocamdata pe parinti nu-i deranjeaza, au zis ca o lasa sa-si faca operatie estetica, daca va dori, atunci cind va fi mare.

Adseana, sfatul meu e sa-ti consulti medicul. Ma surprinde ce ti s-a intimplat, mai ales ca ai decis sa n-o mai alaptezi pt ca nu mai aveai lapte. Eu n-am luat nici un medicament, nici nu am legat sinii, am tras laptele o singura data, la 48 ore dupa ce nu i-am mai dat deloc sa suga.

Adrianafedorca, cum se numeste hotelul respectiv? Saptamina trecuta am cautat pe net cazare la Predeal, poate cind o sa ajunge sotul meu in Romānia sa mearga cu Alex si cu maica-mea citeva zile. Cit despre mazare, eu zic ca e OK, dar la varza m-as abtine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:

Zuzunaki Are febra? Ca daca are febra s-ar putea sa fie infectie urinara. Daca nu are febra, inseamna ca Alexutu se hraneste bine si n-ar trebui sa te ingrijoreze.

Madalina si bebe Sonia
http://www.babiesonline.com/babies/s/sonia/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

adseana,din pacate nu stiu sa te ajut si mai depinde si de ce doresti in continuare.Mi-au trecut pe langa urechi niste informatii in legatura cu ablactarea si relactatia;daca stii engleza,spune-mi sa caut iar site-ul.Daca totusi insisti pe ablactare ori nu mai e posibila relactatia dupa bromocripitina(asta nu stiu),atunci cred ca a te lega strans la sani si ceva mai putine lichide cateva zile vor rezolva problema.
Adriana,multumim,esti o dulce ca de obicei,precum si scumpelul Cezarica pe care l-am admirat in poze si il pupam.Mie mi se pare ca inca seamana copiii nostri,atat ca Alexutu'n-a mai luat deloc in lungime-spre deosebire de baschetbalistul vostru-in schimb in greutate e categoria sumo=7 kg!
Eu zic sa nu te aventurezi cu alimentele mentionate sau,daca tii neaparat,fa o incercare cu o cantitate mica din unul dintre ele(ca la diversificare).

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Mergi la inceput