Iritatie la fundulet

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cookie spune:

Am folosit mai multe creme:Bepanthen, Reviken(sau Cutaden), Sanosan si o crema preparata in farmacie, pentru ca iritatia persista in permanenta. Stii cu ce am rezolvat-o noi? Cu banala crema de galbenele!
Pupici la pitici si mamici!

Cookie si bb Sabina
http://pg.photos.yahoo.com/ph/cookiesrv/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_bozianu spune:

Eu am folosit cam tot ce se putea si nimic nu dadea rezultate pana am descoperit LOCOID, e si antibiotic putin, trebuie sa-i dai decat de doua ori pe zi, incearca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubutza spune:

Eu am folosit Bepanthen si nu am avut pb. Mai poti folosi si crema antiiritatii de la Sanosan sau crema de galbenele sunt foarte bune.V-am pupat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Multumim mult, aproape a trecut, am primit o crema cu 45% oxid de Zn, am avut Reviken si din tara curind ne ajunge Bepanthen.


mami de Aschiuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

coral noua ne-a dat o solutie cu Iod 2%, speciala pt fundulet de bb, trece cum dai(adica pana trece roseata de la solutie trece si iritatia, Bia cea mai curata si fina pielicica la fund o are


anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_radu spune:

Cu NEOPREOL(recomandat de dr.) este o crema de arsuri dar are efecte sunt imediate si spalal numai cu apa fara sapun .
Garantat trece daca ii dai seara si pana dimineata este ca nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa00 spune:

Eu tot bepanthen am folosit pentru Paul.
O prietena mi-a zis ca ea a folosit cu succes la 2 copii ulei fiert in bain-marine(cred ca asa se scrie, sar nu sunt sigura)

Numai bine,
Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastad spune:

Eu i-am dat Onitzei cu violet de gentziana si cu ulei pt copii.

Sanatate!


Doina si Oana(03.04.2003)http://photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

La noi Bepanthen nu a prea functionat, desi se zice ca e foarte bun. In schimb a functionat o crema preparata in farmacii, cu balsam de Peru. Problema e ca nu stiu in ce masura se gaseste in unele orase. De exemplu in Timisoara se gaseste peste tot, dar in Cluj nu am gasit-o nicaieri- cica nu mai aveau reteta nicaieri. Din cate stiu eu, cremele de tip Pasta Petrini, sau cele cu oxid de zinc sunt foarte bune pentru a evita iritatiile cauzate de umiditatea excesiva, deci cele care apar cand se folosesc scutece de panza, daca folosesti scutece de unica folosinta, cred ca mai eficienta ar fi o crema emolienta (gen cea cu balsam de Peru). Oricum, nu e scumpa, asa ca merita sa incerci. Daca a aparut si o iritatie alba deasupra, e bine sa duci bebele la doctor, s-ar putea sa fie nevoie de o crema anti-fungus (poate Nidoflor, sau ceva asemanator). daca bebele e foarte mic, nu folosi astfel de creme fara sfatul medicului, pot fi periculoase, prea tari pentru pielea lui sensibila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

am trecut si noi prin asta. cu bepanthen n-a mers deloc, nici cu creme cu ZnO ci cu o crema preparata in farmacie, foarte simpla si ieftina (40.000 lei) pe baza de borax, ma uit miine pe reteta si va mai scriu. ne-a recomandat-o pediatra. pe linga asta, in momentul cind a fost iritat funduletul tare de tot, am dus-o la pediatra si a tratat-o cu un aparat cu lumina polarizata, galbena (cica ceva aparat de la Zepter, mai multe amanunte nu stiu) si i-a trecut dupa doua sedinte, fara sa fi lasat urme.

Mergi la inceput