Perle d`ale socrilor (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns serenne79 spune:

Sa nu uitati niciodata:

SOACRA:
- stie tot, din orice domeniu, chiar daca a auzit prima data de un lucru, ea poate emite pareri si indicatii demne de luat in seama
- stie ce ii place "baiatului"
- stie ce trebuie sa faci orice problema ai avea
- face diferenta intre bine-rau - si tu, NORA, trebuie sa o asculti. altfel, o jignesti, o consideri inutila si iti sta in cale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Perle de ale soacrei(adica socru, pt ca la mine el joaca rolul soacrei...si nu am spus-o eu ci soacra-mea ):
-sept 2003. Se muta iubi cu mine in apartamentul lui in care eu stateam din dec 2002. Imprumuta masina de la taicasu', isi pune catrafusele si vine spre mine...eu il asteptam nerabdatoare si super fericita...cand suna tel. Ati ghicit :era socrelul care incepe sa se smiorcaie la tel ca cica i-am furat baiatul si ca el ce se face fara el. Noi nu ne mutasem impreuna mai devreme din cauza parintilor lui care au zis ca nu se cuvine...ce o sa zica lumea????
-craciun 2004: ne hotaram sa ne logodim ,asa ca mergem prin oras sa-mi cumpere inel...vroiam unul cu diamante, chiar daca mi-ar fi trebuit o lupa sa vad diamantul...gasim , dam comanda. Peste 2 sapt ne suna sa mergem sa-l luam. Eram in al 9-lea cer...si ce zicem noi. Hai sa mergem la ai lui sa-l vada...ajungem, deshide taicasu cutia si-l vede:,,a....dragut!!"Apoi intr-o doara intreaba cat a costat. Noi incantati ca am dat putin pe el, ii spunem:31 mil...Atat a trebuit...a inceput scandalul...ca a cheltuit prea mult...ma ridic sa plec dar ma opreste soacra...asa ca mai stam putin si se calmeaza si el...apoi imi spune :,,si ce o sa faci cu el?" Doar nu o sa-l porti????

Corina
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

fetelor, hai sa va povestesc eu un moment pe care eu il consider drept educativ...
eram cu soacra-mea la ei acasa, la a doua zi dupa ce ne-am cunoscut. (socrul a murit de 35 de ani, Dumnezeu sa-l odihneasca). sotul facea cafelele. ma intelegeam cam greu cu soacra, ca nu stiam greaca, mai mult prin semne...
imi tot povesteste ea de soacra ei, cate i-a facut, ce rea a fost (si a fost o scorpie) apoi ma intreaba: daca ai fi avut si tu o soacra asa, ce-ai fi facut?
la care eu ii raspuns senin: ii faceam vant pe scari.
atmosfera inghetata.
apoi am ras eu, a zambit si soacra, a ras sotul...

acum, altceva. sotul meu a fost inainte de mine cu o tipa nebuna, proasta si cu o familie de rahat. cand s-a despartit de ea, parintii ei au venit acasa la soacra-mea, i-au spart geamurile, nebuna a vrut sa isi taie venele si n-a reusit...apoi l-au dat pe al meu in judecata ca n-a venit sa o salveze pe nebuna cand a vrut sa se sinucida...nebuna l-a atacat pe sotul meu cu un cutit, si pe mine cand eram gravida, ma rog....oameni nebuni, dusi pe la psihiatrie, fara educatie, scandalurile erau distractia numarul 1....eu ma gandesc ca soacra-mea ma iubeste atat ca il vede pe fiul ei fericit, ca ma vede ca sunt normala si nu alerg cu cutitul dupa nimeni, ca vede ca tin in spate un casoi si muncesc si cresc si un copil si mai fac si a doua facultate...cred ca ma respecta si ma iubeste pentru ca si eu (mai cu binele mai cu vocea ridicata) am grija de ea, cand a fost bolnava am fost cu ea peste tot, eu o bat la cap sa mearga sa faca analize, eu ii cumpar vitamine si ii aduc copilul de cate ori am ocazia..si acum in septembrie vreau sa o iau cu noi in vacanta (ea zice ca ne incomodeaza eu fac misto de ea ca inchid ochii daca isi gaseste un iubit).
concluzia e ca daca n-a vazut ce e mai rau, soacra nu poate aprecia cand are in sfarsit pe cineva bun pt fiul ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laurica27 spune:

fetelor! o intrebare! cum reactioneaza sotii vostri la aberatiile propriilor mame? hai ca sunt chiar curioasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Daca sotul este mamos, nu reactioneaza, pentru ca "mamelu" n-are cum sa abereze (in mintea lui ); de aceea, ori tace malc, ori iti sare in cap ca tot tu esti de vina! Daca ai noroc de un sot al carui cordon ombilical a fost taiat cu adevarat, atunci e posibil sa ai sustinator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonita spune:

Al meu sot nu reactioneaza in nici un fel.Daca ii atrag atentia ca un anumit lucru m+a deranjat imi spune calm:"nu te mai enerva,doar tu stii cum e mama,sau dupa caz,tata".Asa cum spuneti voi,el le da ignore.Ei,eu nu pot.
nicky.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

1. In prima parte a relatiei era: mama stie mai bine!

Si stia ca nu trebuie sa se insoare fisu, ca trebuie sa cumpere casa pe numele ei, numa ea stia sa faca mancare cum ii place lui. Sa o citez: "O sa gateasca Cristina, da tie n-o sa-ti placa", etc.

2. Dupa a fost perioada gri, casa a fost cumparata pe numele nostru, apropo erau NUMAI banii nostrii; ne-am si casatorit, contrar acatistelor date de ea la biserica, si culmea sotul meu REFUZA sa mai manance la soacra : " La ce bine mancam noi acasa, mai bine o invitam pe mama la noi"

3. Discutia de azi diminata: vine soacra, supravegheaza niste muncitori, si aduce o pernuta ca sa spele perna de pe canapeaua din sufragerie. Mda, e perna pe care imi tin eu picioarele si MIROASE!!!!
Nu-mi pica prea bine si-i spun: eu nu vin sa va spun dvs sa aruncati lucrurile din frigider ca sunt vechi, va rog sa va abtineti de la astfel de observatii.
- Eu n-am lucruri vechi in frigider! Ha, de aia cumpara 60 de oua odata, si au termen depasit cu 1 LUNA!!! Da nu le arunca nici pe alea.
- Mie mi se pare ca aveti si MIE poate perna mi se pare OK, sa nu-mi mai face-ti asfel de observatii!
- Trebuia sa speli perna ca sa nu-ti mai spun!!!!
Ia auzi soro!!!
Va spun maine reactia sotului, da stiu ca va fii de partea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Sotii care au ramas sub fusta mamei si ii tin partea socroseniei, desi aceasta nu are dreptate - dupa parerea mea - tot sub fusta mamei ar trebui sa se intoarca! Eu asa am facut cu ex-ul! Direct la sursa l-am trimis!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

am avut scandal in familie.primul de acest gen.eu vedeam in socrii mei oameni mai ...altfel.well, they aren't!
soacra-mea a spus tampenii cat dumneaei de mari, cum ca vezi noi nu ne induram sa ne trezim dimineata pentru a hrani copilul si ca de ce la mine alexandra e constipata iar cand i-o duc ei in we face caca si de doua ori pe zi uneori?pentru ca ea ii da de mancare.asta a pus ca-pac!sa nu mai aud ca soacra te iubeste ca pe fata ei, ca nu cred! a putut sa reproseze si faptul ca mama mea si-a luat concediu cand eram eu in spital sa nasc si dupa ce am nascut venea zilnic la mine.da, venea, spala, calca, facea mancare, tinea casa luna ca sa fiu eu odihnita si sa imi pot alapta copilul fara griji.si muuulte alte aberatii si lucruri abominabile pe care nu pot intelege ce fel de minte le poate scorni.




Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Mie soacra mi-a gatit o luna jumate dupa ce am nascut; si tot ea a stat cu copilul de cand avea 9 luni cat eu eram la job; si acum tot ea, saraca, imi ingrijeste copilul 8 ore pe zi (cat lucreaza al meu sot) cand eu sunt la inalte studii la Paris pentru un an. Sa ii dea Dumnezeu sanatate!Am o soacra super!

Mergi la inceput