Perle d`ale socrilor (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Hai ca mi-am adus aminte de o perla de-a socrelei... Cand ne mai duceam pe la ei, noi plecam in oras si umblam crengutza pana dimineata. Gaseam patul facut...daca era "placerea" ei, pot sa ma pun eu contra la ea in casa?
Si s-a gandit ca ar fi cazul sa ne viziteze mai des... Dar eu nu-i faceam niciodata patul. Ce, n-avea maini?

Si am auzit-o intr-o dimineata zbierand la sotul meu: "Cand vin la tine am pretentia sa imi faci patul! Iar tu domnisoara sa imi faci cafeaua de dimineata!" (nici nu eram casatoriti pe vremea aia...)

Am ramas socata! Si i-am zis asa: "Sa ne fie clar o regula: cand vin la tine nu ma ating de nimic...stau ca mireasa pe canapea... Cand vii la mine nu te atingi de nimic...stai ca mireasa in varful patului... Nu am facut nimanui patul la mine in casa si nici nu o sa-l fac. Iti convine, bine, nu-ti convine, sa fii sanatoasa".

Vai...ce am deranjat cucoana! Si cum imi permit sa ii vorbesc la per tu? Si i-am zis acru: "defect profesional" (la mine in firma numai la per tu se vorbeste).

De atunci nu mai zice nimic! Si-a luat gandul de la facut patul, de baut cafeaua la marginea patului, de primit cate un mic cadou...

A, si imi mai zicea cateodata "fa" ca, deh, asa se vorbeste la ei la mahala... Si i-am zis sa nu ma confunde cu nici o taranca din satul in care a copilarit, ca ne certam la cutite, iar de "fa" la adresa mea nici sa nu mai aud. Si ce-mi raspunde? "Nu e cu rautate...e ca un alint".

Asta e... Sotul meu priveste si el uimit cata prostie zace in ma-sa si cat de netrebnica poate fi. Si asa cum zicea cineva pe forum, ii da "ignore", iar eu mai am putin si ii dau "delete"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellamiss spune:

quote:
Originally posted by Alecsia

quote:
Originally posted by ellamiss

Alecsia, ai dreptate.Si cu mine se mandrea la inceput.Si acum din tot ce zic eu nu vrea sa auda nimic, face numai la ambitie.pentru ca el si-a invatat familia sa i se supuna si toti din casa fac ce zice el dar cu mine a vazut ca nu-i merge.Si la orice chestie care nu-mi convine ii spun in fata, cum a fost si discutia precum ca noi doi suntem niste prosti.I-am dat o replica care l-a lasat masca.I-am spus sa nu mai mai faca niciodata proasta,ca nu m-a facut el si nu stie ce capacitate de exercitiu am ,cum mama mea care m-a facut nu m-a facut niciodata proasta.Si s-a schimbat la fata.El credea ca o sa tac ca ceilalti( adica, ca sotul si soacra-mea) dar nu-i merge.Si sunt mai multe replici pe care i le-am dat. si i-am zis si sotului meu ca eu niciodata nu o sa-i joc dupa cum canta el.De ce crezi ca nu-i face sotului acte la casa? Mi-e frica mai mult ca dupa ce ne vom muta o sa vina si acolo si o sa-mi zica sa nu fac aia, ca de ce am pus ceva aici, acolo s.a.m.d.Cum s-a intamplat in iarna, eu fumez si m-am dus in balcon iar el a venit si mi-a zis sa nu mai fumez in balcon.Deci iti dai seama ca nu fumam in casa, dar la el nu este problema ca fumez in balcon ,pe el il supara ca fumez eu.Si i-am tot zis sotului, ca o sa vezi ca o sa vina si la noi acasa si o sa ma cert cu el ca o sa ajunga sa ne dea afara.dar sotul meu nu crede ca taica-su ii va face asa ceva.

Nunta noastra-16 iulie 2005
mihaela&adrian16iulie2005






Dar de ce nu trece pe numele sotului? Va face casa socrul din banii lui? Eu zic sa urgentati treaba la casa si sa va mutati cat mai repede. Oricum daca va face socrul casa pe cheltuiala lui, sa fii sigura ca va avea mai mult tupeu. Acum important e ca sotul tau sa nu treaca de partea lui, ca atunci chiar e grav. Tine-l cat mai departe de ei daca vrei sa nu aveti discutii intre voi.



............................................................................................................................................................................................................................................................
"Plangi cu sufletul, fara a ti se umezi ochii. Razi pentru a putea reusi. Iubeste pentru a-ti putea umple inima cu adevarata dragoste.E tot ce-ti trebuie pentru a putea fi fericit."

Mihaela


Sotul meu nu tine cu el, este stresat tot timpul, de fapt este intre noi doi, pe de o parte eu ca sunt sotia lui , si pe de cealalta parte taica-su ca face parte din familie.De fiecare data cand ii spun cate ceva tace din gura si ofteaza.Nici el nu stie ce sa faca.In iarna trecuta am avut o disputa grozava cu socru-meu.Si i-am zis lui ca vreau sa ne mutam, sa nu mai stam cu el ca nu-l mai suport.Am gasit o garsoniera sa o inchiriem si aveam si niste bani pusi deoparte dar in iarna se scumpise chiria. Peste tot era de la 170 euro/luna.Si trebuia sa dam avans pe 3 luni, aveam eu vreo 10 milioane si i-am spus sotului meu sa-i ceara lui socru-meu pentru ca sotul meu nu are loc de munca, socrul meu are magazin iar sotul se ocupa de el.Si nu a vrut sa ne dea sau sa ne imprumute, ca tot timpul zice ca banii astia sunt pentru casa, dar cand e vorba sa-i puna casa pe numele sotului , el spune ca nu va pune casa niciodata pe numele sotului ca sunt banii lui si el a muncit pentru ei.Si sotul saracu munceste de 1 an si ceva si nu ia nici un ban de acolo.Traim numai cu salariul meu.Casa nu poate sa o urgenteze pentru ca avem si niste constructori de rahat.Au program de la 9 la 17 si mai au si pauza de masa de 2 ore, cate o bericica,etc...I-am zis si sotului, dat fiind faptul ca aceasta casa este facuta din banii lui socru-meu, daca vreodata va veni sa comenteze ceva in casa, vom pleca cu chirie, ca nu suntem singurii care stau cu chirie si s-au descurcat, dar eu nu voi mai avea treaba niciodata cu al meu socru.Si nepotii nu o sa-i vada niciodata.El nu stie cu cine se pune, daca ma scoate cineva din sarite sunt data dracu'

Nunta noastra-16 iulie 2005
mihaela&adrian16iulie2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Megg spune:

Mihaela, se va baga oricum... si eu ma plangeam SI de socru... Socru-meu are cheie de la noi ( sa treaca sa ude florile daca suntem in concediu sau daca ii rugam noi,..) si-si facuse obiceiul sa se duca aiurea (ba, ca vopseste caloriferul, ba nu mai stiu ce) pana i-am zis soacra-mii sa sune si sa intrebe inainte de a se duce. I-a zis si sotul la fel, dar ce discutii am avut...
Ileana , tu esti o fericita ca sotul tau vb asa cu ei... Al meu imi da dreptate, insa in general ii evita, e convins ca nu se poate discuta cu ei... Nu le raspunde, le-a inghitit mereu multe porcarii si ajunge tot el sa nu mai manance de nervi si alte de-astea...


http://community.webshots.com/user/megg2005


Megg si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kokolina spune:

salut, fetele !!
va citesc de zor !

ma bucur ca mai sunt si altele care au ajuns la concluzia ca soacrele sunt niste nesimtite !

Kokolina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Daca m-as apuca sa scriu toate perlele socrului...nu mi-ar ajunge tot forumul....dar sa o zic pe ultima...eram in masina cu iubi si socrii si discutam despre o cunostinta care i-a strans lucrurile in saci prietenei si a expediat-o...la care eu zic ca macar ar fi trebuit sa-i puna hainele in geamantane, nu saci...dupa alte cateva minute discutia deviaza spre masini si eu ii spun lui iubi ca daca iar isi ia masina noua si noi nu ne luam o casa mai mare imi iau eu hainele in saci si plec....la care socru spune: ,,lasa draga ca iti dau eu genti...." Adica doar,doar plec odata...

Corina
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonita spune:

Mai,si eu am un socru ....De fapt nici nu stiu care e mai plin de rautate, socru sau soacra.
Soacra e calma,imi vorbeste doar cu "mama draga",cu zambetul pe buze imi spune fel de fel de rautati,oricum in mintea ei eu sunt rea,lenesa,nu stiu sa fac mancare etc etc.Daca o las pe fiica-mea la ei ,chiar si o zi,cum ma vede imi si spune:"vezi,mama draga, ce s-a mai ingrasat fata,ce rosu in obrajori are?dar eu ii dau de mancare,si asa ii mai place mancarea mea...."
Bineinteles ca ei spun la toata lumea ca ei au invatat fata tot ce stie,cand este laudata ca e bine educata ,sunt foarte mandri si spun si-n dreapta si-n stanga ca ei au educat-o,asta in conditiile in care fiica-mea sta la ei doar o saptamana intr-un an.
Socru-meu considera pe toata lumea tampita,ca el este profesor si are studii superioare deeeci...nimeni nu se compara cu el(nici macar soacra-mea care e si ea profesoara),si oricum noi suntem prosti caci nu ne-am nascut o data cu el,chiar ii spune sotului meu ca el l-a facut si sotul meu nu are dreptul sa-si spuna parerea in fata lui .
Soacra-mea ii ia apararea ca"tata e rau la gura,dar are un suflet tare bun,mama",o fi avand suflet "tare bun" dar eu nu mi-am dat seama de asta in 6 ani de zile.
Sunt multe multe de zis,dar am adunat atata amaraciune incat nu vreau sa rascolesc tot ce a fost.
Pentru doua lucru vreau sa le multumesc,in primul rand pentru sotul meu care e un om bun,in al 2-lea rand ca ne-au ajutat sa ne luam un apartament(cu credit pe care il platim noi).Am fi reusit sa ne luam cu banii de la nunta,dar ei au mai avut de facut una alta la casa si in casa,deci au facut in asa fel incat noi sa ramanem fara bani.
nicky.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patry_r spune:

Oho, socrii mei sunt mici copii pe langa ai vostri!
In afara de faptul ca la vremea cand sotul meu si-a luat cartile din biblioteca si sora-sa a urlat, iar socrul meu a hotarat ca-i va cumpara metrul liniar de carti ca sa umple golul!!!! celelalte perle sunt adevarate copilarii.
Sau poate sunt eu o nora care le ignora! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inspirata spune:

Cateva perlute ale fostei soacre-invitatii din partea mea care vor veni la nunta facand parte din elita Iasului or sa stea in salon.Invitatii tai vor sta la separeuri si cei care nu incap sa-i urci pe Casa Universitarilor.
Sau-eu n-am nevoie sa ma iubesti pe mine.Vreau doar sa ma scoti la plimbare si sa-mi spui ca sunt frumoasa.
Cu actuala soacra ma inteleg foarte bine.Acum,pentru ca la inceput mi-a servit si ea cateva perlute gen:mama,i-a zis sotului in prima zi dupa ce ne-am casatorit,daca te prind spaland rufe iti tai mainile... He he cate rufe o spalat sotul meu pana ne-am luat masina mai ales cat am fost eu gravida....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

[quote]Originally posted by Inspirata


Sau-eu n-am nevoie sa ma iubesti pe mine.Vreau doar sa ma scoti la plimbare si sa-mi spui ca sunt frumoasa.



Asta e mortala !!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

In ziua cind m-am despartit de sotul meu,fosta soacra nu a "putut" spune decit "imi pare rau,asta e!"
Dar cea mai tare perla a fost in ce priveste copilul:"lasa,ca poate face si el ca taica-sau si uita de copil,e mai bine!"
Ati mai auzit asa ceva?

BRENDA
"Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"

Mergi la inceput