Perle d`ale socrilor (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

quote:
Originally posted by ipearina

Ce mi-au spus socrii imediat dupa nunta:
- socrul: "Nu s-a nascut si nu se va naste nici o femeie buna pentru baiatul meu" (De aceea nu ma strofoc prea tare sa-i fiu pe plac, pentru ca orice as face, "nu m-am nascut" )
- soacra: "Poti sa-mi spui orice, dar ai grija cum imi spui, sub ce forma imi spui" (De aceea nu-i spun prea multe ! Nu gasesc cuvintele care sa fie pe placul domniei sale.)




cea mai tare faza!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Seamana cu socrul meu...

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

soacra mea nu-mi spune direct ... ea "insinueaza" sau face in asa fel incat sa aud ce are de zis. oricum nu m-a placut de la inceput pt ca sunt "cam lungana si e profesoara draga ..." (confesiune facuta surorii ei la telefon si auzita de mine). eu profesoara "draga" si baiatul ei inginer. si socrul ... e bagacios rau ... sa stie el tot ... ce-ai mancat ... cum ai facut mancarea aia ... de ce? de unde? si ma suna in fiecare sub diverse pretexte dar numai aiureli. am avut o perioada cand aveam 3 minute dimineata sa ma gandesc ce aveam de facut ... meditatii full pana plecam la scoala ... scoala ... meditatii dupa pana seara tarziu. si el ma suna dimineata sa ma intrebe de sanatate si ce am pus in oala. intr-o zi i-am zis ca nu simt nevoia sa fiu sunata si m-a spus mamei mele. printre altele i-a "reprosat" ca sunt prost crescuta si am 1000 de fitze si figuri. deh ... profesoara "draga". oricum, bine ca stam la 150 km de ei si parca tot e putin ...



http://pg.photos.yahoo.com/ph/ioanaaradu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Fostul meu socru vine in vizita la noi, cand eram eu gravida. Si ii spune ex-ului: Casa noua ai, masina noua ai, nevasta noua ai, bebe e pe drum, nu iti mai lipseste decat o amanta.
Si asa a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by Ioana Sora

Fostul meu socru vine in vizita la noi, cand eram eu gravida. Si ii spune ex-ului: Casa noua ai, masina noua ai, nevasta noua ai, bebe e pe drum, nu iti mai lipseste decat o amanta.
Si asa a fost.

Ioana & Maria Catalina

http://photos.yahoo.com/ioana_sora



Pai sigur, aschia nu sare departe de trunchi!
Imi pare rau, sincer!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Ioana, dar si tu acuma casa noua ai (umbla vorba ca o si renovezi), copil dragut-foc ai, de soacra ai scapat... Un tip cu care sa te distrezi n-ai, da` gasim. Daca nu acum, in noiembrie la nunta la Tanti ZavaidocHehe, prietenii stiu de ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Megg spune:

Hi, hi, hi... unde am nimerit!
Soacra-mea de ani de zile ma batea la cap sa fac copil ca-l creste ea. Inainte cu 2 luni sa nasc s-a intamplat ca a murit tatal ei, drept pt care s-a gandit sa mai faca si naveta la tara ca nu poate lasa casa goala (casa de pamant, la 25km de Bucuresti). La maternitate a alergat sotul, dupa aia cand am mers cu bebe acasa a venit si ea pt 10-15 min. dupa care ... dusa a fost 2 saptamani, la tara... Ei stau la 3 blocuri de noi... mama a venit de la 90km sa ma ajute, ca am aveam operatie... Acum bebe e in provincie la mama, pana reusesc ai mei sa vanda si sa se mute aici...
Nu reuseam sa raman gravida si ma stresa ca "eu nu vreau copil". I-am spus ca mi-am facut analize si-s ok, mi-a mai zis de cateva ori in ziua aia sa fac copil, ca-l creste ea. La botez i-a zis sotului ca "unii din parinti tre' sa stea cu copilul"... "unii" au fost ai mei. Am mers un weekend la munte la ziua cuiva "eu nu pot sta saptamana asta ca sunt de rand la tara" (se duc o saptamana ea, una sora ei)... si multe altele.. In schimb, toate neamurile reproseaza ca nu trece baiatiu' pe la tara, ca ce eu nu pot sta singura cu copilul? Si de ce n-o sunam / vizitam si pe ea? Si numai reprosuri si nemultumiri... si insomnii si nervi.. pan aom reusi cumva sa dam "ignore"

http://community.webshots.com/user/megg2005


Megg si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

1. Inainte sa ne mutam impreuna in casa mea, desi nu eram casatoriti pe vremea aceea, ma ia socrela deoparte si-mi spune ca daca vreau sa ma mut cu odorul ei, el va trebui sa aiba aceleasi drepturi ca si mine, iar ea, "in calitate de mama" (citat!), sa aiba aceleasi dreptul ca si fi-su....matematic vorbind, daca fi-su se va muta cu mine, ea sa aiba in casa mea drepturi egale cu mine.

Am expediat-o la ea acasa imediat!

2. Ce-i zice sotului meu cand a aflat pe cine vrem sa ne punem nasi: "Sa o iei pe Ileana de mana si sa te duci la nasii care te-au botezat (nasi pe care nu ii mai vazuse de 10 ani! nici ea, dara-mi-te el!) si sa le ceri voie sa te lase sa pui alti nasi!"

3. Odata am iesit cu prietenii la terasa, iar ei au ramas la noi acasa. Cand ne-am intors am gasit-o cu botul cat o locomotiva si s-a ratzoit la noi: "De ce ne-ati lasat in casa si nu ne-ati luat si pe noi la terasa?" Adevarul este ca numai ea lipsea de acolo!

4. "Eu nu o sa-i dau voie nurorii mele sa nasca natural. Neaparat sa faca cezariana". Ei nu zau! (in gandul meu). Si nici n-a stiut cand am nascut!

5. "La nunta eu trebuie sa fiu in centrul atentiei, ca eu sunt soacra mare! Si nu faceti nunta cum vreti voi!" (nu conta ca erau banii nostri) Ca sa vezi... De soacra mare ce a fost, nu a bagat-o nimeni in seama, ca toti stiau cate zile fripe ne-a facut pana atunci...


Etc... Hai ca iar ma enervez.

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by Megg

Hi, hi, hi... unde am nimerit!
Soacra-mea de ani de zile ma batea la cap sa fac copil ca-l creste ea. Inainte cu 2 luni sa nasc s-a intamplat ca a murit tatal ei, drept pt care s-a gandit sa mai faca si naveta la tara ca nu poate lasa casa goala (casa de pamant, la 25km de Bucuresti). La maternitate a alergat sotul, dupa aia cand am mers cu bebe acasa a venit si ea pt 10-15 min. dupa care ... dusa a fost 2 saptamani, la tara... Ei stau la 3 blocuri de noi... mama a venit de la 90km sa ma ajute, ca am aveam operatie... Acum bebe e in provincie la mama, pana reusesc ai mei sa vanda si sa se mute aici...
Nu reuseam sa raman gravida si ma stresa ca "eu nu vreau copil". I-am spus ca mi-am facut analize si-s ok, mi-a mai zis de cateva ori in ziua aia sa fac copil, ca-l creste ea. La botez i-a zis sotului ca "unii din parinti tre' sa stea cu copilul"... "unii" au fost ai mei. Am mers un weekend la munte la ziua cuiva "eu nu pot sta saptamana asta ca sunt de rand la tara" (se duc o saptamana ea, una sora ei)... si multe altele.. In schimb, toate neamurile reproseaza ca nu trece baiatiu' pe la tara, ca ce eu nu pot sta singura cu copilul? Si de ce n-o sunam / vizitam si pe ea? Si numai reprosuri si nemultumiri... si insomnii si nervi.. pan aom reusi cumva sa dam "ignore"

http://community.webshots.com/user/megg2005


Megg si bb Mara



Da-i "ignore" si uit-o! Bucura-te ca nu ea sta cu copilul sau linga voi si cu voi toata ziua!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

A mea e fata buna in general dar nu prea stam la povesti... insa cum spunea cineva pe aici mai are si ea scapari... deh batraneturile...

Ieri eram la plaja si ma intreaba razand daca nu ma dau cu scooter-ul. Ma uit la ea blocata (fiind insarcinata in luna a treia) si nu ii spun nimic. Continua tot ea razand. "Iti zboara copilul din tine!" (tradus mai liber "o sa-ti zboare copilul pe nas")

rocsana

Mergi la inceput