Perle d`ale socrilor (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara spune:

Vai, m-am tot gandit si eu ce perle de-ale socrelei sa va zic... Ca ea chiar ma distreaza uneori, e tare simpatica... Ma refer la perle-perle ca ale elevilor la teze. Perle de-asta serioase... Dar mi-e draga, uite acum chiar ma ingrijorez ca trebuia sa apara de la serviciu de o juma' de ora si inca n-a venit.

Mi-am amintit si eu de perioada de dupa nastere cand Daria mai avea colici uneori si nu dormea. Nici nu plangea dar ii placea sa stea cu tata-n gura, asa se linistea. Bineinteles ca vroia si socrela sa-si menajeze fiul preaiubit (care oricum dormea bustean...se trezea doar cand aveam nevoie de ajutorul lui) asa ca tinea mortis sa-mi tina companie... Si statea si ea cu noi pana reuseam sa o culc pe Daria...
Din exces de zel ori de cate ori plangea mai mult de 30 de secunde, hop venea in miezul noptii sa vada ce e. Stiu ca asta ma enerva teribil...


Dara si Darisor http://photos.yahoo.com/dana_birtas

"Oamenii mari nu inteleg nimic, niciodata si este obositor pentru copii sa le tot explice"

Antoine de Saint Exupery - "Micul Print"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina82 spune:

Cea mai noua perluta:
Primesc cu citeva zile in urma un email de la mama soacra in care un subsemnat ii face cu ou si cu otet pe imigranti cu morala ca daca nu iti place in Canada du-te la tine in tara.Asta ma infuriat de am crezut ca o sa fierb nu alta....ca sa nu sara flacari o suna sotul si o intreaba ce io venit in cap sa-mi trimita emailul ala.
Soacra-Oh dragul meu...dar eu nu o consider imigrant.Am trimis emailul doar de fun.....
Asta da hoasca de soacra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Am locuit la soacra mea un an jumatae si m-a terorizat. Nu putem face nimic fara ca ea sa se bage. De 6 luni ne-am mutat si nu a fost niciodata la noi, desi am invitat-o. Nu a venit nici macar atunci cand ne-am sfintit casa si din acel moment eu nu am mai fost pe la ea si nici nu am sunat-o, adica de 3 luni.

Desi are masina si carnet in fiecare sambata sotul meu ii face cumparaturile. Ar trebui sa incerc sa reinnod relatia?



kiss

“Everybody is ignorant, only on different subjects.” (Will Rogers)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Kiss, dar e minunat ca te lasa in pace!!!
De ce vrei sa strici asa o relatie perfecta?

Si de ce se asteapta de la noi nurorile sa fim cele intelepte, care sa reinodam relatiile, care sa zambim frumos si sa inghitim tot felul de "dragalasenii?"
Eu am avut parte de prea multe si a fost destul!

Si la faza de perle as pune convorbirile noastre telefonice:
- Baiatul meu e acasa?
- Nu.
- bine, pa.

"Baiatul" are 37 de ani!

A, si daca tot m-am apucat: Ne ajuta la curatenie, cica!
Vin acasa si in fata usii doua stergatoare de picioare, unul in prelungirea celuilalt.
Sun la usa ca sa nu o sperii, deschid si dau sa intru. Intrarea blocata de una bucata soacra care nu ma lasa sa intru in casa MEA pt ca nu a auzit cand m-am sters pe picioare!
Am intrat si i-am spus eu cate ceva ca deja se adunasera mai multe si cand a venit sotul dupa vre-o jumate de ora zice: aici e o atmosfera cam glaciara!

Si mai zic: ne luam un scaun din ala curbat, visiniu, in contrast cu culorile din camera, in ton cu un tablou, etc.
Si ne explica ea: peste scaun sa puneti un cearceaf, iar cand va asezati sa mai puneti si un prosopel sa nu se murdareasca!

Si gata ca din pacate la mine sunt mai mult triste decat amuzante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inca o zi spune:

kisstherain999, de ce te invinovatesti tu de ce se intampla intre tine si soacra??? poate ca daca ai incerca sa faci ceva care sa fie bun,ai primi oricum reprosuri pt altceva ceea ce ea nu gaseste bun.asa ca, daca ea e asa de distanta si nu face nimic( v-ati mutat de 6 luni,deci ea trebuia sa va viziteze,nu a facut-o....sa-i fie de bine),apoi chiar scriai ca atata vreme cat ai locuit cu ea impreuna, s-a bagat in toate treburile tale....deci,cred ca mai bine fara prezenta ei.si apoi, ceea ce face sotul tau mi se pare un pic....´´mamos´´, daca tot are carnet si masina, mai bine le-ar folosi ea singura in scopul cumparaturilor.hai ca o data, de 2 ori intr-un timp mai lung...inteleg sa o ajute la cumparaturi,dar in fiecare sambata......
eu zic ca o data casatoriti 2 tineri ar trebui sa-si vada de ale lor,daca e armonie intre familia tinerilor si cea a batranilor,adica parintii ( fie ai lui,fie ai ei) e frumos sa-si petreaca timpul impreuna,daca nu....mai bine sa se vada de pasti si de craciunsi atunci....nu prea mult.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

mai fetelor, eu am o soacra model, sa-i dea Dumnezeu sanatate! cu mici exceptii n-a facut nimic sa ma deranjeze.
eu insa citesc constiincioasa. vreau sa devin si mama de baieti, si nu vreau sa ajung poama acra. asa ca-mi invat lectia din ce ziceti voi.
trebuie sa adaug ca mai sunt si nurori...ma uit la fosta mea cumnata, si la cat de blanda era maica-mea. ai mei le-au cumparat mobila din casa, le-au facut nunta cum a vrut ea. dupa 2 ani ajung eu in bucuresti la facultate. sa mai adaug ca a mea cumnata nu m-a chemat niciodata la ea, nu mi-a dat o farfurie cu mancare, desi de cateva ori am avut probleme cu cazarea, am mancat si am dormit pe la o colega de facultate...asa au trecut 4 ani. si asta pentru ca doamna nu suporta provincialii si pentru ca familia noastra era sub nivelul ei (adica mama proiectant si tata avocat)- ma intreb de ce a insistat asa mult sa se insoare cu frate-miu. si frate-miu bland ca maica-mea, a cerut divort dupa 7 ani in care n-avea voie la ai mei acasa, n-avea voie sa isi vada colegii de liceu, n-avea voie si n-avea voie. si-a amintit si el intr-un final ca n-are farmec sa fii sub papuc...eu acum ii doresc fostei cumnate sa-i dea Dumnezeu o soacra total opusa maica-mii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

M-am amuzat teribil de soacrele voastre, eu cu a mea nu am probleme, bine nici nu suntem aproape dar nici nu se baga cu sugestii, idei... isi vede de ale ei, desi stiu ca nu m-a placut prea tare.

Insa sa va povestesc de soacra sorei mele, dupa nunta, au plecat in luna de miere ca toti mirii de..., la intoarcere telefoane pe ei, sa treaca pe la parintii lui, ca maica-sa nu mai putea de dorul baiatului cumm sa treaca 3 sapt. si sa nu-si vada ea baiatul, desi nu ea il crescuse ci bunica lui.... cand ajung acolo soacra-sa ii scoate sora-mii un sac cu rufe murdare ca sa i le spele, motivand ca ea a fost "bolnava" din cauza si pe ei nu i-a interesat, si-au permis sa plece in concediu.... cata nesimtire..... si asa mai face si acum dar cine o mai baga in seama .....
Loma


Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenne79 spune:

"Arati tu bine acum...dar oricum, la varsta mea o sa fii si tu grasa"

"Intotdeauna tii cu el, nu cu mine"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Sa va spun si eu ceva despre soacra mea si despre soacrele (mama si bunica sotului) surorii mele.
Soacra mea nu este o femeie rea, dar ii mai scapa si ei cate una. Cat am stat la ea nu ma lasa sa fac nimic in casa, facea ea tot pana veneam eu de la serviciu (este pensionara). Dar eu imi arajam dormitorul dupa gustul meu (scoteam din bibelouri, mileuri etc) si de fiecare data cand veneam de la serviciu gaseam totul aranjat la fel. Cu timpul am renuntat la a mai aranja ceva.
Eu nu pot face copii (momentan sper) si cand i-am spus a zis ca e mai bine, ca asa putem pleca afara sa facem bani. Eu eram chiar disperata la vremea respectiva, acum m-am mai obisnuit cu ideea.
Bunica-soacra a surorii mele ii spune in prima zi cand a vazut-o (dimineata dupa prima noapte impreuna cu sotul, intra peste ea in dormitor): Auzi! Da, tu cine esti?
Acum s-au casatorit si locuieste impreuna cu sotul si cele 2 soacre, plus cumnata. Un adevarat chin. Un ex: a intins la uscat un tricou al sotului si ele au venit pe rand sa ii spuna: bunica sa il puna la soare sa se usuce mai repede, soacra sa ii puna carlig sa nu zboare de pe sarma (stau la curte) si cumnata sa il intoarca pe dos sa nu se prafuiasca. Si asta in primele luni de cand s-a mutat acolo.
Cand a ramas insarcinata si a anuntat familia lui bunica il spune in soapta nepotului ei: ca ar fi bina sa semene cu el (sotul) si sa aibe ochii nepoatei (respectiv cumnata surorii mele)!!!
Si ar mai fi si altele, unele chiar s-au mai scris pe aici (o regaseste in multe dintre mesaje).
Si soacra ei cand au adus sampania si tortul pt a anunta vestea (sarcina) a intrebat: Ce sarbatoriti? Cate kg a implinit nevasta-ta? Cu ea de fata. Suntem amandoua un pic plinute.
Momentant nu ne mai aducem aminte de altele, dar au mai fost.
Pupici tuturor.


Ileana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Ce mi-au spus socrii imediat dupa nunta:
- socrul: "Nu s-a nascut si nu se va naste nici o femeie buna pentru baiatul meu" (De aceea nu ma strofoc prea tare sa-i fiu pe plac, pentru ca orice as face, "nu m-am nascut" )
- soacra: "Poti sa-mi spui orice, dar ai grija cum imi spui, sub ce forma imi spui" (De aceea nu-i spun prea multe ! Nu gasesc cuvintele care sa fie pe placul domniei sale.)

Mergi la inceput