Perle d`ale socrilor (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Ionela, hai ca m-a pufnit rasul!!!
Eu ii spun soacrei: daca sunteti in vizita, va apucati sa faceti curat, sa aranjati lucruri prin sertare, sa scoateti legumele din pungi in frigider?
- Nu.
- Atunci considerati ca sunteti in vizita!

Ea "te-a ajutat". Poate ca ar trebui sa-i spui sa nu se bage, mai diplomat decat mine, ca eu scot fum pe urechi!

Noi ne mutasem in casa si nu aveam dulat si intinsesem hainele intr-o camera, atarnate de usa, geam, scandura de calcat. Si vine soacra si face "ordine": toate lucrurile mele, pantaloni calcati pe dunga, sacouri, etc bagate intr-o punga si camasile lu' fisu intinse rasfirat peste tot!

Eu sunt cam dura cu socrela, ca nu-mi place alta ordine decat a mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Fetelor...eu am inceput sa am alergie la socru...simpla lui prezenta imi da o stare de nervi. A...la mine de fapt inca nu sunt socrii...ca nunta o am pe 1 oct. Deci trebuie sa mai rezist pana atunci...Ideea e ca m-am saturat sa se bage el peste tot, sa-mi tina socoteala la bani...si alte alea....mi-e groaza acum cu nunta ca iar o sa-mi faca morala ca cheltuim prea mult...din banii nostri evident Nu vrea nimeni un socru? Il dau gratis

Corina
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

Fosta soacra mi-a facut o singura data o faza de genul: te ajut. A venit la cafea intr-o dimineata, in decembrie, acum cativa ani buni; nici macar nu si-a dat geaca jos si s-a apucat sa-mi spele 2 farfurii ce ramasesera de seara in ghiuveta; eu am pus cafeaua in cesti si am plecat in sufragerie; fi-su stia ca nu-mi convine si s-a luat de ea, ceva de genul: "Ai venit la cafea, nu la spalat de vase"; si, fetelor ea era o mizerabila de nu se poate; acasa la ea, nici macar firimiturile de pe masa nu si le aduna, da' la mine a venit sa-mi spele vasele. Ma rog, cand a venit in sufragerie a zis ca ea vroia doar sa ma ajute, ca i-a zis ei fi-su ca eu nu suport sa ma trezesc dimineata sa gasesc vase in ghiuveta (asa e, dar le mai las si eu...) la care i-am zis ca fi-su stie ca nu-mi place si sa nu-si faca griji ca le spala el dupa ce-si bea cafeaua (nicidecum eu...) la care sa nu va spun ce fata a facut si mi-a zis, normal pe un ton de parca cine stie ce ciudat era sa spele el vasele si cand am vazut-o asa neplacut surprinsa i-am spus ca doar fiu-su spala si hainele, ca nu aveam masina de spalat si degetele mele sunt prea sensibile sa spal de mana, ca el spala perdelele si freaca covoarele cu peria... Hahaha! Poate sunt rea, dar mi-a facut o placere nemaipomenita sa-i vad fata la asa veshti; si era adevarat, el era "femeie in casa". Normal ca s-a dus la cealalta nora si i-a spus: "Uite ce face Nadia cu el, saracul...", la care cumnata-mea i-a zis: "Mai bine asa decat ca putoarea asta de fiu-tu, care nu face chiar nimic..." De atunci nu s-a mai bagat vreodata, desi stiu ca nu-i eram draga; abia la vreun an dupa ce ne-am despartit i-a spus fostei mele cumnate(aceeasi de mai sus) ca daca el stia sa fie baiat de casa, eram si acum impreuna si desi el facea atatea in casa, ii era mult mai bine decat cu cea cu care era acum...

http://community.webshots.com/user/nadia1412

Ne nastem goi, uzi si flaminzi. De abia dupa aceea lucrurile se inrautatessc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

Si acum sa va povestesc de tatal meu: Al doilea sot al meu era un baiat extraordinar, cu care probabil as fi fost si azi, daca nu se baga taica-miu; ieseam la cumparaturi cu prietena mea si el (tata) ii spunea sotului meu ca doar noi iesit la "agatat" de barbati. Sotul meu a venit acasa si mi-a spus. Si cand l-am intrebat pe tata de ce face tot posibilul sa-mi faca viata grea, a zis ca de fapt a fost sotul meu cel care a zis; apoi i-am puis pe amandoi fata in fata si am spus: "acum ca sunteti amnadoi aici, vreau sa stiu si eu care a avut ideea brilianta" la care tata a cam dat din colt in colt si a recunoscut ca el a zis, dar dupa ce sotul meu a iesit din bucatarie, mi-a zis: "Stii de fapt el a zis, dar n-am vrut sa-l pun in situatia asta in fata ta..." am crezut ca nu aud bine; nu-mi venea sa cred; apoi, a sunat o femeie, de la o firma italiana cu care faceau ei afaceri (firma lui tata, sotul era manager, asa ne-am cunoscut) si a raspuns tata la tel. si ea i-a spus ca inainte cand a sunat a raspuns alt barbat, "cu o voce placuta", la care tata a iesit pe balcon si l-a chemat pe sotul meu si i-a dat tel. sa vb. cu ea... Normal ca mi-a spus ce s-a intamplat si iar m-am luat de tata, care de data asta n-a mai avut nimic de spus; apoi, alta faza: ne faceam in fiecare saptamana planuri de "luna de miere, macar un we undeva. De cate ori stia tata ca trebuie sa plecam, atunci facea tot posibilul si era atata de lucru in acel we, ca nu puteam pleca... si tot asa vreo 6 luni, pana am renuntat.
Anyway, am plecat din tara ca sa ma scap de tata (locuiam impreuna) si sotul meu n-a vrut sa plece din Romania, asa ca la vreo 9 luni de Canada am divortat si in scurt timp l-am cunoscut pe actualul meu sot. Sper ca e adevarat ce se zice si a treia oara e cu noroc!!! Pana acum e fff bine, dar suntem impreuna abia de 2 ani jumate...

http://community.webshots.com/user/nadia1412

Ne nastem goi, uzi si flaminzi. De abia dupa aceea lucrurile se inrautatessc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

ieri ma intreaba socru-meu:
"-de ce munciti atat de mult?
-ne trebuie bani.
-la ce va trebuie bani??"
m-a lovit aceasta intrebare profunda, de atunci stau si cuget- la ce ne trebuie dom'le bani,la ce ne folosesc?


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

m-a lovit aceasta intrebare profunda, de atunci stau si cuget- la ce ne trebuie dom'le bani,la ce ne folosesc?


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

In vizita la socrii...Soacra ne-a rugat sa dam cu aspiratorul prin casa, adica s-o ajutam la curatenie. Bineinteles ca o ajut, ca n-am incotro, dar in acea zi nu puteam dintr-un motiv subiectiv, asa ca s-a inarmat sotul meu cu aspiratorul. Mai tarziu m-a intrebat soacra: "Cine a dat cu aspiratorul?" Raspund: "Sotul meu." Curioasa, imi pune o alta intrebare: "Face asta si acasa?" Raspund: "Nu". Radiind, imi da replica: "Acum a vrut pentru ca l-a rugat MAMA". Imi venea sa-i dau una in freza, dar nu numai ei, ci si sotului. Din pacate avea dreptate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

daca il roaga mami face ....


Dumnezeu sa ne ajute la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Hai ca a mai scos si soacra-mea o perla.Am fost in parc cu copiii si vorbisem cu sotul sa ne intalnim la soacra-mea sa mergem cu totii acasa.Soacra-mea stand foarte aproape de parc.Ajungem acolo,eu si copiii,eu si cu fii-miu fiind cu rolele inca in picioare,la care soacra-mea:
-Ia uite ditamai capra pe role!
la care eu ii raspund cu un zambet malitios:
-E bine ca nu sunt vaca.
Soacra-mea fiind grasa.

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Ziua mea. Petrecere, pupaturi, etc...
Soacra-mea vine si tace chitic. Fara nici un cadou.
A doua zi, cand ii spun "vaaai, ce cadouri frumoase am primit de la X", in ideea ca poate se prinde si ea, se duce glont pe balcon si vine cu o punga de cadouri si imi spune
" Stii cadoul ala pe care mi l-ai dat tu de Craciun? Ia-l inapoi ca mie si asa nu imi trebuiesc cadourile de la tine. Nu stiu ce este inauntru, ca nu l-am desfacut, dar poate iti trebuie tie!!!!!"
Cadoul respectiv era un set de farfurii de portelan, pictate manual. O nebunie pe care dadusem o groaza de bani.
M-am bucurat foarte mult de cadou, chiar imi trebuia, dar nu m-am putut abtine sa nu ma mir cat de mare este gradina lui Dumnezeu.....

Mergi la inceput