Casatorie Romania divort SUA?

Casatorie Romania divort SUA? | Autor: nemesisss

Link direct la acest mesaj

Salut oameni buni,
hop si eu cu o problema, dupa ce luni de zile numai am citit probleme altora .
Situatia este urmatoarea: ea studenta cu bursa in SUA, el venit cu/dupa ea, casatorie de 2 ani vechime.
Si acum intrebarile:
O casatorie oficializata in Romania poate fi desfacuta in SUA? Stie cineva cam cat costa (in Romania sau SUA) si ce acte sunt necesare shi cat dureaza toate procedurile judecatoresti (in cazul in care ambii soti sunt de acord)?
Multumiri anticipate pentru ajutor/link (daca s-a ami discutat subiectul pe undeva) sfaturi si orice vorbe de incurajare .

c.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Da casatoria se poate desface in SUA. Daca ambele parti sint de acord costa f. putin (deschide cartea de telefon la divorce sau attorneys si e imposibil sa nu gasesti ads care sa spuna ca iti desface casatoria in 48 ore cu intelegerea partilor si cit costa...). Daca partile nu sint de acord atunci e mai greu si costa mai mult. Legile de divort difera de la stat la sta. trebuie vazut in statul tau. la mine e o lege care spune ca daca un cuplu sta separat 2 ani una din parti poate cere si obtine desfacere casatoriei. Din pacate tot va trebui facut partajul si custodia copiilor. Oricum o dai, daca partile nu se inteleg trebuie luat avocat care costa in zona mea cam $200/ora. Si asat nu e tot: casatoria desfacuta in SUA nu e recunoscuta in Ro. De pilda daca divortezi in SUA si vrei sa-ti reinnoiesti pasaportul romanesc si completezi formularul cu divortat ti se cere hotarirea de divort recunoscuta de tribunalul din Ro. Si ca sa faci asa ceva mai trebuie alt proces de divort in Ro. Bine acest proces in Ro e o mascarada dar asa se face.cruise:http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput