Ce sa fac?

Ce sa fac? | Autor: clauditzadennis

Link direct la acest mesaj

Am o mare dilema...ma tot gandesc, si cu cat ma gandesc mai mult, cu atat se adanceste dilema...Inca nu este 100% sigur (este posibil sa ma agit degeaba!!!), dar este posibil sa plec in America.Definitiv.Las acasa pe sotul si pe baietelul nostru de 3 ani, care ar urma sa vina dupa mine, la intregire de familie, cat de curand posibil (nu stiu exact ce inseamna asta...3 luni, 6 luni, poate si un an).Pentru plecarea asta m-am zbatut enorm si este visul meu cel mare...Iar acum, cand se apropie plecarea, imi simt sufletul rupt in doua: ce sa fac? Sa-mi urmez drumul si sa plec, sperand ca venirea lor va avea loc repede? Sa renunt si sa raman aici, de teama celor multi de "daca...".Mi-e teama...in 3 ani nu am fost departe de Dennis nici o zi...Si acum ma gandesc cum va reactiona fara mine, cum va fi cand va fi bolnav si eu nu voi fi aici, ce va face sotul meu singur, cum influenteaza distanta relatia de cuplu? Of...va rog sa ma ajutati...cu un sfat, cu experiente asemanatoare, cu orice...Sper ca nu v-am plictisit! Mutumesc!

Claudia,soacra frumoasei Oti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu zic sa te duci. daca nu pot ei veni, te poti intoarce tu in Romania, nu?
dupa cum se pare, in tara asta nu prea mai sunt multe sanse sa fie bine, asa ca ai sa ajungi poate sa regreti ca nu ai plecat. poate o sa-ti reproseze si copilul mai tarziu ca nu ai plecat. daca ai incredere in sotul tau, nu vad motive sa nu pleci. eu una as pleca. bafta!


Ramonika si pisicile Vladutz Tigrutz Alina Bubulina Fetitza Maritza
Cei trei muschetari Bebelusii
Omul traieste pentru bunastarea pisicii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Pai stai asa, daca e marele tau vis inseamna ca ati vorbit si paravorbit despre asta inainte de a face pasul, nu ?!
Eu un n-as face un gest de felul asta, dar asta sunt eu si nu toti oamenii sunt la fel.
Daca iti doresti sa pleci, pleaca fiindca altfel n-ai sa-ti ierti niciodata ca ai ramas.
Apropos, el ce zice ?

Andreea, mama lu' Tiberiu
http://community.webshots.com/user/axia1
Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;
spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Eu as pleca, m-as angaja repede (a se citi oriunde) si mi-as chema imediat copilul.



http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Yo cred ca cel mai important este cum pleci in US (stiu ca pleci cu avionul)...adica ce tip de viza ai in pasaport. Dupa mailul tau pare ca nu ai drepturi prea mari ....si ca vrei sa-ti incerci norocul... sau mai stiu..oricum succes.
Este ciudat sa te bazezi pe reintregire ..poate miine dau o lege si se mai reintregeste nimeni. ce faci atunci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aprilie spune:

Ma aflam intr-o situatie f. asemanatoare acum 9 ani.

Visul meu era sa vin sa traiesc in America (din adolescenta).

Am sosit in USA acum 9 ani cu viza de turist (impreuna cu copilul) iar anul urmator l-am adus si pe sot.

N-a fost "usor" dar daca iti doresti ceva f. mult si lupti pt. asta TOTUL devine posibil !

Intre timp am mai avut un copil iar azi sintem fericiti si impliniti in aceasta tara binecuvintata de Dumnezeu.

Vreau sa-ti spun ca pina ne-am rezolvat actele a fost f.stressant si ca in tot acel timp m-am rugat foarte mult.

Dumnezeu sa va ajute ! Cu drag, Aprilie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Claudia,
Ai grija sa nu pierzi un tren al vietii care,s-ar putea,sa nu mai opreasca vreodata in gara vietii tale.
Succes!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Daca sotul tau este 100% de acord, du-te iute. Daca nu, mai discutati...Este un pas in doi...100%.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Iti inteleg dilema pt. ca nu e un pas usor. imi dau seama insa ca daca nu voiai din tot sufletul si nu sperai ca e un lucru bun pt. tine si familia ta nu te zbateai sa-l faci. Eu zic du-te! Oricum tu poti veni inapoi, nu o lua cum ca pleci si e pt. totdeauna (deci care-i baiul?) si cit de curind ii aduci si pe ei. Daca vii aici cu o viza legala care sa iti permita sa studiezi/lucrezi atunci va fi mai usor. daca vii cu alte aranjamente nu stiu. oricum insa SUA e tara tuturor posibilitatilor...cruise:http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri...asa cum speram, m-au mai linistit...Daca reusesc (Doamne-ajuta!), voi pleca la studii (am fost acceptata la un colegiu) si am totul aranjat acolo...Sotul meu este total de acord, m-a sprijinit 100% si isi doreste si el foarte mult sa ajungem acolo.Sunt constienta ca asta e sansa mea si vreau din tot sufletul sa mi-o fructific.Stiu ca va fi greu fara sot si copil, dar pana la urma totul va fi bine...Multumesc!

Claudia,soacra frumoasei Oti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Daca voi 2 considerati ca asa e cel mai bine, du-te. 1 an nu e o eternitate, la urma urmei; si apoi, risti sa traiesti tot restul vietii ca ai trecut pe langa sansa vietii tale.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput