Cerere de gradinite particulare

Cerere de gradinite particulare | Autor: dya

Link direct la acest mesaj

Buna,
Am cateva intrebari pentru cele care locuiti in Bucuresti(si nu numai). Este cerere mare de gradinite particulare in Bucuresti? Sunt multe la ora actuala si in toate zonele? Care sunt opiniile voastre; aveti copii (ii veti da) la gradinite de stat sau particulare? V-ati da copilul la o gradinita abia infintata sau ati opta pentru una cu vechime?




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salhiuta spune:

Eu am avut0o pe Nadine la o gradinita particulara cu renume din Timisoara si iin ultimul timp asa de tare a decazut gradinita de la conditii si pina la personal incit am retras-o.Intre timp am cautat o alta gradinita particulara acum avind ochiul format stiam ce caut dar n-am gasit alta mai buna.Asa ca am inceput sa tatonez terenul la gradinitele de stat si am avut surpriza sa gasesc una foarte dotata si cu un personal ireprosabil.Problema era ca nu mi-o primea fiind foarte plina,dar cum sta treaba pe la noi cu o pila si un plic mergem la gradinita de o luna.In Timisoara daca ar fi cineva care ar dori sa investeasca intr-o gradinita calumea ar face o gramada de bani.Noi plateam pe luna 7 milioane si nici un parinte nu era multumit de conditii dar n-aveau alte alternative.Acum platim 600 000 lei pe luna
dar ducem de-acasa tot ce le trebuie de la jucarii si pina la material didactic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Am un baietel de 4 ani si 2 luni. In septembrie, anul trecut, am hotarat sa-l dam la gradinita. Am optat pentru o gradinita particulara din apropierea casei. Totul a fost perfect prima luna. Copilul s-a adaptat foarte bine, nu a plins, i-a placut. Din pacate, in luna urmatoare a aparut o noua educatoare, grupele s-au rearanjat si Alex a nimerit la ea. El este un copil foarte activ si trebuie sa-i dai tot timpul de lucru ca sa nu se plictiseasca. Aceasta educatoare nu a stiut cum sa-l atraga si a inceput sa dea in el! Dupa o discutie cu ea si directoarea (in care, evident, a negat totul) lucrurile s-au repetat. Am fost nevoiti sa-l retragem, regretind-o pe domnisoara de la germana cu care lucra foarte bine. Daca nu aparea aceasta educatoare totul ar fi fost perfect. Am ales o alta gradinita particulara. Aici totul parea in regula. Educatoarea era calma, draguta, tinerica, chiar prea tinerica! Statea cu o grupa de 14 copii de la 8 la 18! Alex fiind un copil energic, ea era de multa ori depasita de situatie si-l trimitea (cu acordul directiei!)la bucatarie! Daca s-ar fii oparit? Nu si-au pus asemenea probleme! In alta zi au fost la teatru de papusi si pe el nu l-au luat (din cauza ca este prea energic si le-a fost frica!), desi educatoarea lui stia ca mergem in fiecare weekend la Tandarica si ca-i place foarte mult!Nu le-a pasat cum s-a simtit Alex. L-am retras si de aici. Ne-am lecuit de gradinitele particulare. Le dai o groaza de bani si vor sa nu se agite de loc. Nu contest ca sunt si unele bune, dar eu mi-am pierdut increderea in ele. Multe ar trebui sa puna afise la poarta " Interzis copiilor care nu stau acolo unde-i pui!" Acum ii cautam o gradinita normala, de stat, cu educatoare care sa aiba si ceva experienta si o sa ne uitam cu mult mai multa atentie. Astept ca sa-mi povestiti si voi din peripetiile prin care ati trecut si sa-mi recomandati gradinite bune.
Claudia si Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lillie spune:

Sunt socata de ceea ce citesc.Sunt de specialitae si lucrez de 12 in SUA in domeniu. Nu pot sa concep ca in Noul Mileniu mai sunt cadre didactice care aplica educatia spartana sau barbarica. Acesta este un act criminal si se pedepseste cu ani grei de inchisoare in tarile civilizate. Daca va preocupa viitorul copilului, actionati acum si mobilizati parintii si impreuna cereti drepturile copiilor: de a fi respectati si nu intimidati; iubiti si nu batuti. Daca pot fi de folos in mobilizarea unei campanii de protecti a copilului trimiteti mesaj si o voi face cu placere.

Lillie

.

quote:
Originally posted by cl

Am un baietel de 4 ani si 2 luni. In septembrie, anul trecut, am hotarat sa-l dam la gradinita. Am optat pentru o gradinita particulara din apropierea casei. Totul a fost perfect prima luna. Copilul s-a adaptat foarte bine, nu a plins, i-a placut. Din pacate, in luna urmatoare a aparut o noua educatoare, grupele s-au rearanjat si Alex a nimerit la ea. El este un copil foarte activ si trebuie sa-i dai tot timpul de lucru ca sa nu se plictiseasca. Aceasta educatoare nu a stiut cum sa-l atraga si a inceput sa dea in el! Dupa o discutie cu ea si directoarea (in care, evident, a negat totul) lucrurile s-au repetat. Am fost nevoiti sa-l retragem, regretind-o pe domnisoara de la germana cu care lucra foarte bine. Daca nu aparea aceasta educatoare totul ar fi fost perfect. Am ales o alta gradinita particulara. Aici totul parea in regula. Educatoarea era calma, draguta, tinerica, chiar prea tinerica! Statea cu o grupa de 14 copii de la 8 la 18! Alex fiind un copil energic, ea era de multa ori depasita de situatie si-l trimitea (cu acordul directiei!)la bucatarie! Daca s-ar fii oparit? Nu si-au pus asemenea probleme! In alta zi au fost la teatru de papusi si pe el nu l-au luat (din cauza ca este prea energic si le-a fost frica!), desi educatoarea lui stia ca mergem in fiecare weekend la Tandarica si ca-i place foarte mult!Nu le-a pasat cum s-a simtit Alex. L-am retras si de aici. Ne-am lecuit de gradinitele particulare. Le dai o groaza de bani si vor sa nu se agite de loc. Nu contest ca sunt si unele bune, dar eu mi-am pierdut increderea in ele. Multe ar trebui sa puna afise la poarta " Interzis copiilor care nu stau acolo unde-i pui!" Acum ii cautam o gradinita normala, de stat, cu educatoare care sa aiba si ceva experienta si o sa ne uitam cu mult mai multa atentie. Astept ca sa-mi povestiti si voi din peripetiile prin care ati trecut si sa-mi recomandati gradinite bune.
Claudia si Alex.

Mergi la inceput