la mare cu tudor. ghid practic!

la mare cu tudor. ghid practic! | Autor: mara03

Link direct la acest mesaj

...(bazat pe fapte reale si experiente proprii)


Nota: Ghidul de fata e folositor doar celor care merg pentru prima data la mare cu bebelasu’/copilu’ pana in 2 ani si ramane deschis oricaror propuneri.


Cap. 1. Lucrurui fara de care nu se poate

- masina cu aer conditionat. Stiu, e rau cu el, dar mult, mult mai rau fara. eu l-am urat pana acum, dar am ajuns sa-l iubesc de-a dreptul.
- Carucior. Asta trebuie neaparat sa-l ai ca sa nu faci cu nervii , mai ales daca te plimbi prin buricu' targului sau prin locuri unde dai cu ochii numai de vaporase teleghidate, biciclete, trenulete, barcutze…eu nu l-am avut dar l-am cumparat acolo, deci fa-i neaparat loc in portbagaj!!!
- Pufarin, sau ceva de rontait, da’ asa, mic, mic de tot, ca sa ia bob cu bob. Asta ca sa stea cupilu’ linistit macar o juma’ de ora pe masina. Ca dupa aia ai de aspirat masina o juma’ de zi, nu mai conteaza, atata timp cat cupilu’ sta locului.
- Spray de arsuri (panthenol sau altceva). Asta-i bun chiar daca ziceti ca voi nu va prajiti copilu’ la soare. Tudor nu s-a ars de la soare, dar s-a ars la bec (a reusit sa puna manutza pe un halogen aprins). A facut besici la toate degetelele saracu’.



Cap. 2. Daca nu iti recunosti copilu’ nu-i nimic, isi revine el...

Pe timpul sederii la mare apar tot felul de modificari de comportament ale cupilului. Unele in bine, dar mult mai multe in rau (cum e si de asteptat).

• schimbari in bine:
- daca odrasla are fitze in program la mancare, sa stii ca la mare nu le va mai avea. Mananca aproape orice si din ora in ora!!! Daca vezi ca cupilu’ e nervos din senin sa stii ca ii e foame. Da-i ceva de mancare si totul se rezolva.
- Somnul nu va mai fi o problema. Doarme dus cupilu’ noaptea, iar la amiaza o repriza de 3 pana la 4 ore. Ce bine ca te mai odihnesti si tu!
Toate aceste schimbari dureaza doar pe perioada sederii la mare, nici o zi mai mult, din pacate.

• schimbari in rau:
- mai multe crize de personalitate. Atentie, nu ceda si nu cauta cupilului in coarne. Noi am facut-o si am ajuns sa ne ceara sa intram in fiecare magazin, de unde nu vroia sa iasa decat cu cate o masinuta in fiecare mana. Daca-i luam doar o masinuta era scandalu’ cat casa . si uite-asa ne-am intors de la mare cu o plasa plina de masinute.
Ei, si de-aici de la crizele de personalitate deduceti voi mai departe ce si cum, ca nu mai vreau sa va sperii cu faze nasoale. Doar atat: plans la greu, oboseala mare, agitatie, rasfat...GATA.

Cap. 3. O zi ideala la plaja


Asta nu prea exista dar sunt lucruri mici care fac o zi mare:

In primu’ si-n primu’ rand o piscinuta sau o barcutza plina cu apa. Acolo se va balaci cupilu’ in voie si nu se va plictisi repede. Daca totusi se plictiseste, o tura de alergare pe malu’ marii, o plimbare cu hidrobicicleta sau o portie de pufarin (mai tineti minte pufarinu’ de mai sus) va va scuti de la alergarea de la un cearsaf la altul sau de argumentarile inutile ca ”lasa lopatica ccc ca nu-i a ta”, “hai ca fetita nu vrea sa se joace cu tine”, “lasa tractorasu’ ca si noi avem unul”...

Concluzie dar nu si incheiere:

Nu va stresati prea tare si totul va fi OK!

Daca imi mai amintesc ceva revin! Plus ca astept si completarile voastre..

am editat ca sa pun niste poze pentru exemplificare.


Andreea & Tudor (9 dec 2003)