Bebelusi de mai-iunie 2005 (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Legat de ceai, mamicile care alaptati exclusiv, evitati-l cat mai mult atunci cand aveti posibilitatea sa-l puneti pe bebe la san. Folositi-l doar atunci cand iesiti afara si e foarte cald, fara insa a abuza de el.

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (31.03.2004) Daria Maria (22.06.2005)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

fran- eu cel putin n as folosi apa plata de care zici tu. Nu vreau sa le fac antireclama dar vezi si tu sunt atatea sortimente de unde sa alegi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Am copiat mesajul de la mamici ca nu vazusem decat la sfarsit ca ne-am mutat...
Brava la noi ca am fost in stare dupa atatea probleme mai mult sau mai putin grave sa aducem pe lume atatia copii frumosi si sanatosi...Sa ne traiasca...

Androix daca vrei sa vezi bebe ranjila uite aici

Mercedes draga,am intrebat asa ,ca de cand o am pe Delia, fata de Bianca, am auzit multe dude si ma gandeam ca faci si tu la fel ca unele mamici care nu ies din cuvantul babelor...

Eu poate am o doza mai mare de nebunie vis-a-vis de copii,dat fiind la al doilea, sau poate ca asa sunt eu...Nu pot sta in casa si ca atare misun toata ziua cu fetele,ba in Mamaia, ba prin magazine sau pe la birou, daca nu prin vizite...Si uite asa se face seara cand ajungem acasa...Nu stiu daca in casa stam 2-3 ore ziua...La iarna o sa murim de plictiseala...

Mai voua va vine sa va stringeti bebelusii de drag ...Aoleu azi am pupat-o mai cu foc pe Delia incat mititica a inceput sa planga...Da mi-e draga de mor,mai ales cand rade...

Eu spre rusinea mea nu i-am mai dat ceai saptamana asta...ultima oara mi l-a vomat cu bolta si am zis ca facem o pauza...Sunt curioasa si apa o vomita-o la fel?!


Loreen cu Bianca(15.10.1996)si Delia(26.04.2005)
Poze cu bebe Delia
Bianca mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Bai oi fi eu fruntea listei la bebelusi dar cred ca sunt ultima la ...Inca nu mi-am facut curaj sa o iau de la capat,maiales ca nici sotu' nu este prea insistent...Adevarul este ca nu mi-a venit al doilea ciclu ca sa pot incepe cu pastilutele si cu balonase(adica cauciuc alias prezervative) nu ne vine la nici unul...

Androix asa am patit eu la prima nastere cand m-a taiat doctorul...M-a durut, chef tare mult nu prea aveam, mai curgea siputin lapte asa ca decor romantic,si am ramas ceva timp cu senzatia de durere mai mult in cap la mine decat decat fizic...motiv pentru care cautam scuze sa nu ajung in pat...Ba sunt obosita,ba trebuie sa calc,etc...Era sa se duca naibii relatia noastra atunci...Poate de aceea acum nu ne grabim(in august facem anu')

Eu nu am patul ridicat si nici nu am nevoie ca a mea doarme pe burta a la long time...Intr-o seara adormise pe spate si-mi zic "taci ca o sa o las pe spate".Aiurea 10 minute si apoi am intros-o...

Fran am patit-o si eu cu jucariile colorate mai slab...Aveam la scaunul de masina unele bej care nu-i ofereau nici o satisfactie... De cand am luat unele colorate intes e numai un ras cand le vede...

Gata mai las loc si altora...(ma inghesiu la scris ca nu se stie cand cade iar netul la mine)

Loreen cu Bianca(15.10.1996)si Delia(26.04.2005)
Poze cu bebe Delia
Bianca mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicica spune:

Salut fetelor
ce ma bucur ca scriu si eu in sfarsit la bebelusi...dupa cat a intarziat al meu....
imi pare rau ca nu am mai scris de atata vreme, dar am patit-o si eu cu mastita asta nenorocita. Am avut si temperatura si dureri de san ... tot tacamul si ma enerveaza nemtii astia grozav ca nu vor sa imi dea antibiotic...beatriced si tzumpiloi voi scriati ca ati luat antibiotic...astia nu, si doctorita si moasa, mi-au dat doar paracetamol si cica sa fac impachetari cu prosoape foarte reci si peste care pun o zeama albicioasa habar nu am cum se traduce in romaneste..in nemteste ii zice Retterspitz.
Se pare ca sursa problemei ar fi ca bebe nu bea bine de la san. Moasa mi-a zis ca el mai mult se joaca decat sa traga serios lapte. Acuma am si eu la voi o intrebare care poate parea tampita: eu cum imi dau seama daca el bea sau doar "mesteca"... ca sa zic asa...
In rest e bine, e cumintel si suntem amandoi topiti dupa el... i-am luat si noi un carusel d-ala de pus la pat ca ne-am gandit ca copilul nostru se plictiseste. Da' ma intreb, el oare vede pana acolo? Ca e destul de sus (cica din motive de siguranta) si am inteles ca bebelusii prima 1 luna vad la 20-25 cm...

toate cele bune
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corni spune:

Buna,
Ma bucur si eu ca am ocazia sa fac parte din randul mamicilor,am asteptat 5 ani sa fiu mamica si uite ca am reusit.Sunt super fericita.
Si fetitza mea este super cuminte,nici macar nu stiu cum plange, de fapt nu am lasat-o niciodata sa planga. Cand observ ca incearca sa planga sigur ii este foame, ii dau repede suzeta pana ii pregatesc laptele sau cand o alaptam exclusiv pana ma spalam pe sani si dupa ce mananca ori adoarme ori se uita prin jur.
Ieri am fost la sora mea care are si ea un bebe de 8 luni si am pus-o in patutul verisoarei ei care are un carusel frumos colorat cu albinute si melodie si Timeea a fost f. incantata de el, nu-si mai lua ochii de la el.Trebuie neaparat sa-i iau si eu un carusel.

Ceai i-am dat si eu astazi,tot amanam momentul .I-am dat Baby Drink , intradevar este cam dulce ,micutzei i-a placut, 50 ml cat i-am preparat eu l-a baut pe tot, cred ca daca ii faceam mai mult il bea dar am zis sa ii dau treptat din ce in ce mai mult.Ce cantitate trebuie sa bea pe zi?

Loreen, mi-a placut ideea invitatiei cu poza pe ea.Poate iti preiau si eu ideea.Unde le-ai facut? Noi nu am fixat data botezului inca,m-am gandit pe la sfarsitul lui iulie ca sa se mai ingrase si ea un pic si nici nu am gasit un local care sa-mi placa.

Cornelia, te-ai hotarat in privinta localului?

Corni si bebe (Timeea Ioana)

http://community.webshots.com/user/corny173



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

micky, am inteles ca nu e bine sa bea ceai, dar eu as vrea sa stiu DE CE.

adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Fetelor, salut si eu deschiderea subiectului la mamici!

Sunt in viteza, prinsa cu o mie de treburi si cu Stefan agatat de gat. Maine avem mare party. Face Maria 2 ani! Nu imi vine sa cred ca e atat de mare! O sa vedeti cum e .

Am incercat sa pun poze noi, aici: Pupici!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/cornelianis/album?.dir=d36f&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

babygirl, si a mea tot asa face: nu vrea sa stea culcata in brate, iar daca o tinem vertical, se impinge in picioruse. mai nou nici nu mai vrea sa stea ziua in patut...si ma intreb unde am gresit ?? ca n-am avut de gand sa o invat in brate, dar nici sa o las sa planga nu-mi place.

gabitza, a mea a avut 50 cm. O sa incerc sa pun si poze, tre' sa-mi conving sotzu' sa le incarce pe undeva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Loreen, frumoase fete ai! Sa-ti traiasca sa fie sanatoase!
Cornelia, la multi ani pentru printesa! Seamana cu tine leit. Am citit ci eu ziua ta de vineri 13 vorba Adinei, zambeam dar imi curgeau lacrimile.
Monica, uite cum imi dadeam eu seama daca suge sau nu in rarele ocazii cand i-am dat fara aparatorile de silicon: cand se juca sau nu lua sfarcul cum trebuie in gura ii curgea tot laptele pe la coltul gurii. Cand lua aproape tot mamelonul in gurita si tragea de simteam si in creieri stiam sigur ca suge. Si in plus mai uita-te la gusha vezi si tu daca inghite. Acum cand s-a mai marit imi dau seama ca curge lapticul unde trebuie pentru ca pur si simplu il aud galgaind. Ca si cum ar goli o sticla pe nerasuflate.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip

Mergi la inceput