Suflet de copil - ANDREI ONICIUC (2)

Suflet de copil - ANDREI ONICIUC (2) | Autor: lucia_cs

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50738&whichpage=1" target="_blank">Prima parte

====================
Original postat de CryssUK

„E greu de descris in cuvinte
prin ce trec parintii acestui copil”


Draga redactie a revistei „Formula AS”,
Va scriu cu speranta si convingere in suflet ca nu veti ocoli aceasta scrisoare si va veti opri cateva clipe asupra ei pentru a o parcurge. Am vazut atatea cazuri disperate care s-au rezolvat cu ajutorul revistei dvs., incat mi-am permis sa sper ca veti aduce o raza de lumina si in sufletul unor oameni care traiesc o drama la care sunt partas si nu pot ramane indiferent.

Ma numesc Nistor Bogdan si sunt profesor de geografie, de 7 ani, la Scoala cu clasele I-VIII din localitatea Zamostea, judetul Suceava. Acum duc la final, spre capacitate, a doua mea generatie de copii. In clasa la care sunt diriginte, din decembrie, un loc in banca de la geam a ramas gol, iar de fiecare data cand intru in cabinetul de geografie, un gust amar, o tristete si un sentiment de neputinta ma cuprind. In banca de la geam a stat pana in decembrie elevul Andrei Oniciuc. Acestui copil i-am devenit diriginte doar din clasa a VIII-a, nu pentru ca a ramas repetent, ci pentru ca a pierdut un an din motive medicale. A suferit un transplant de ficat la Iasi, ficatul nu a fost perfect sanatos si a facut hepatita B. In acest timp, a suferit mai multe interventii chirurgicale. Din ce mi-a spus tatal sau, in doi ani a suportat 7 operatii. Cand totul parea ca intra pe un fagas normal si copilul a inceput din nou scoala, boala si-a facut si mai crunt aparitia. El sufera acum de osteosarcom peroneu stang - op. recid. Pentru a confirma ceea ce va scriu va trimit o anexa cu biletul de iesire din spital si alte documente. In ianuarie, a suferit o operatie pentru a stopa boala si i s-a amputat piciorul stang, un pic mai sus de genunchi. E greu de descris in cuvinte prin ce trec parintii acestui copil. El este cel mai mare, iar in urma mai are patru frati, unul in clasa a V-a, unul in clasa a II-a, si cei mai mici sunt doi gemeni de 11 luni, o fata si un baiat carliontati si frumosi ca niste ingeri.

Dintr-o familie cu gospodarie frumoasa, pamant si magazin in sat, au ajuns sa nu mai aiba ce sa vanda ca sa-si vada sanatos baiatul. Nu mai au efectiv de ce sa se agate. Traiesc din alocatiile copiilor si ajutorul de insotitor. Tatal copilului ar dori sa incerce si un alt centru universitar specializat in astfel de probleme si ar face toate eforturile pentru a-l vedea si alti medici. Dar fara un sprijin si o recomandare, toate drumurile raman deocamdata blocate. Mi-am dat seama ca, chiar daca ar ajunge la sapa de lemn, nu renunta sa-si ajute baiatul. Dar indoiala si intrebarile: se va opri boala? Se mai poate face ceva? macina in continuare sufletele acestor parinti. Acum, in aceasta perioada, am inceput sa strangem bani pentru proteza baiatului, proteza a carei dimensiune se va stabili peste doua saptamani, cand va merge la Iasi sa faca alte analize. Oricum, suma e infima in comparatie cu costurile tratamentului si al protezei. Dar atat am putut face, cu aceasta suma si un cos de alimente, sa aducem un licar de speranta ce parea a fi murit in ochii parintilor.
Desi soarta i-a fost potrivnica pana acum, in privirea lui Andrei am putut vedea optimism, speranta, dorinta de a lupta pana la capat si a nu se lasa infrant de boala, lucru care m-a impresionat profund. Va rog din suflet, acordati o sansa acestui copil si faceti ca macar de acum incolo sa rasara soarele si pe ulita sa.
Adresa lui: ANDREI ONICIUC, loc. Zamostea, jud. Suceava, cod 727630
Cu stima si respect,

BOGDAN NISTOR

P.S. Daca sunt necesare mai multe informatii, ma puteti contacta la numarul de telefon 0230/51.10.10, 0742/96.30.29 sau la e-mail: nistorbobo@yahoo.com
____________________

In cazul acesta grav orice informatie,un ban ,o incurajare face enorm de mult!
Haideti sa ne mobilizam si pt Andrei!Are nevoie de noi!

Pagina de web a lui Andrei:
http://storm.prohosting.com/oandrei/ro.htm
Prin GuestBook puteti trimite mesajele de incurajare catre Andrei.

Pt oamenii cu inima mare care vor sa dea un ban din putinul lor pt Andrei,aici aveti conturile unde se pot face donatii:

Transfer bancar IBAN (International Bank Account Number): Banca Comerciala Suceava, Stefan cel Mare, nr.31

Euro: RO97RNCB4300000373870003
USD: RO70RNCB4300000373870004
Lei: RO54RNCB4300000373870001

Pentru Donatii PayPal va rugam sa folositi link-ul din pagina de web.

In cazul in care vreti sa ajutati cu alimente, imbracaminte, incaltamine, jucarii, va vor fi de folos urmatoarele date despre copii familiei Oniciuc:

1. ONICIUC VOIREL..........11 ani, 1,30m inaltime, circa 40-45 kg;
2. ONICIUC VLADUT-FLORIN....8 ani, 1,10m inaltime, circa 30-35 kg;
3. ONICIUC GEORGEL-ROBERT...1 ani, 0.60m inaltime,
4. ONICIUC GEANINA-MAGDA....1 ani, 0.60m inaltime,

==================

Total donatii la data de August 18, 2005, $1.421.29

Apasati aici pentru situatia detailata a donatiilor.

==================

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia_free4ever spune:

Multumiri din tot sufletul din partea lui Andrei si felicitari ptr. tot ce faceti, ptr. gandurile bune, solidaritate si ajutoarele de orice fel. Vreau sa spun ca ati adus soarele pe ulita lui Andrei si acum e si el un copil cat se poate de fericit cand citeste mesajele voastre. Andrei va termina cu ajutorul profesorilor anul si nu va mai repeta clasa a VIIIa. Mai are de dat niste lucrari la fizica si de predat niste desene si este ca si promovat. De aceea vrem sa multumim ptr. intelegere si sprijin, si ptr. ca au acceptat sa il asculte acum dupa ce elevii au terminat scoala.Acum pe 1 iulie va merge la Iasi si dupa ce se va intoarce va voi aduce noi amanunte. Sa speram ca nici de aceasta data sa nu apara celulele canceroase. Multumim lui Motanik, Luciei, Crisuk, tuturor si multa sanatate. Asa cum a spus si Motanik, nu toata lumea gandeste la fel si ca sa nu se interpreteze gresit trebuie sa mentionam ca , calculatorul ce se vede in poze este din donatii.Unitatea este donata de niste prieteni foarte buni de la Bucuresti, monitorul l-am cumparat noi.Telefonul mobil a fost o necesitate care a aprut atunci cand Andrei trebuia sa stea in spital cate 1-2/3 saptamani, acolo la ei in sat nefiind telefon fix. Este singura lor posibilitate de a tine legatura cu spitalul, cu cei aflati acasa, si acum cu cei care vor sa il ajute.
Pe postul OTV s-a mentionat sambata de donatia facuta de doamna din Zalau catre Andrei. Daca vor mai aparea noutati in cea ce priveste emisiunea sau donatii in urma publicarii art. in Jurnalul National va voi anunta negresit.
Coltele si banii se pot trimite fara probleme pe adresa lor pe care o confirm inca o data:Andrei Oniciuc, Sat Corpaci,Com. Zamostea, Jud. Suceava.Au ajuns atat bani prin mandate postale cat si colete din toata tara.
De altfel colete si bani s-au trimis si pe adresa noastra si au ajuns acolo unde trebuie, ptr. ca acolo sus este CINEVA care ne priveste SI FIECARUIA II DA DUPA FAPTA SA.
Nistor Bogdan, Str. Slatioarei, Nr.11, Bl. C10, Sc. A, Ap. 14, Suceava
Inca o data mii de multumiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Crystina, eu trimit acasa pachete prin sofer, el e acum aici si pleaca vineri, dar merge in Dambovita..
Adevarul e ca au ajuns coletele trimise de fete dar cred ca pt siguranta ar fi bine sa pui international signed for, nu cred ca o sa coste mult..
CryssUK merge in august la Iasi, mai aproape de Suceava asadar si ea ar putea sa ia cam 2kg asa ca te rog ia legatura cu ea ca sa ii trimiti ei coletul prin posta aici si sa il ia ea in .ro. Ok? Iti dau pe pm nr ei de telefon.

Alina

--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystina spune:

Andra,mersic..am sa iau legatura cu ea. Daca e sa fie mai mult de 2kg (ceea ce cred ca va fi) am sa-l trimit prin posta.

Pupici!

Cristina si Lilly Elisa

http://community.webshots.com/user/crystinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


Ma bucur ca Andrei este fericit..suntem alturi de el si Dumnezeu va avea grija ca el sa se faca bine...
Cristiana, ai depus cumva banii? cred ca familiei lui ANdrei le va prinde foarte bine aceasta suma...te rog grabeste te..

ce sa i pregatesc ptr pachet in afara de hainute pe care promit ca fac tot posibilul sa le strang?...caiete, materiale ptr pictura, desn, carti de citit ...ce anume?
va pup

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Pshosha, orice crezi ca poate face o bucurie acestor copii.


--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1iana spune:

Scuze ca nu am raspuns mai devreme, am avut probleme cu netul .
Am depus astazi 3 600.000 in contul lui Andrei, banii sunt de la :
Pashosha -2 000.000
Eu -150.000
Ada-300.000
Cristina-50.000
Gabi-150.000
Marius-200.000
Nicoleta-300.000
Oana-350.000
Vali-100.000

Mersi mult celor care m-au ajutat sa strang banutii.

O sa mai strang hainute, jucarii, orice pot, si o sa fac un colet in curand .
pup
Sper ca Andrei este bine .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Cristina, esti minunata!
Multumim din suflet tuturor!

Azi am primit si eu 10 euro de la Nicole din Germania.


--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

In clipa asta am 70 euro si 85 lire sterline de la:
Andreea - Germania - 10 euro
Tatiana - Spania - 50 euro
Nicoleta - Germania - 10 euro
Roxana - UK - 50 lire
Cristina - UK - 15 lire
Ramona - UK - 10 lire
eu - 10 lire

Soferul este aici si cred ca vineri va pleca spre .ro asa ca saptamana viitoare pe miercuri joi vor intra si acesti bani in conturile lui Andrei si ca sa fiti sigure unde merg banii vostri am sa il rog pe Bogdan sa ne confirme imediat dupa ce ma anunta mama ca i-a pus.





--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Cistiana, cand strangi hainutele anunta ma si pe mine, hai sa le trimitem impreuna ca mai adun si eu o tona..poate organizam ceva cu un microbuzceva ca eu strang fratilor nu gluma.
Ampostat un subiect nou..va implor sa il ciiti aicila ajutor umanitar...va sarut

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1iana spune:

ok pashosha.
eu nu am strans f mult dar sunt sigura ca mai strang

Mergi la inceput