Inseminare artificiala

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Multumesc fetelor!
Anca daca doare cum ma doare pe mine in prima zi e cam jale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Asi,crede-ma, scumpa, am cinci IAS-uri la aktiv. Nu exista durere. Este intr-adevar o senzatie neplacuta. Daca vrei, este exact ca la o ecografie vaginala.
Ref. la aspectul legat de durere, este ultimul lucru la care trebuie sa te concentrezi!
Mergi cu incredere! Succes!
Musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

quote:
Originally posted by kla78

buna fetelor

felicitari celor care au reusit cu IA din prima sau a doua....eu am facut deja 5 fara succes iar saptamana asta incep tratamentul pt FIV....noi suntem amandoi cu probleme si era cam dificil cu IA dar dr m-au sfatuit sa incerc.....poate daca eram si eu in romania la un medic bun reuseam si cu IA...dar aici unde sunt eu mai idioti meddici nu cred ca exista in alta tara!!!in fine....va urez mult succes si fiti curajoase si cu incredere ca intr-o zi visul nostru se va implini!eu incerc de 6 ani fara succes dar cintinui sa lupt si parca pe zi ce trece sunt tot mai increzatoare si cu mai multa pofta de lupta ...si nu o sa ma las pana nu-mi tin bebele in brate

va pup dulce


kla78,
Eu am facut tratamente si investigatii timp de 9 ani, dar nu am incetat sa sper ca intr-o zi voi avea propiul meu copil. Intr-adevar am facut FIV dar am avut acea sansa sa se lipeasca de prima data si sa nu mai am inca un esec.
Acum, cu ajutorul lui Dumnezeu si cu ajutorul doctorului Ron-El de la o clinica particulara am o fetita care implineste 10 luni pe 24 iulie. Este o "bomboana" de fetita.
Toate fetele care recurg la IA sau FIV sunt niste luptatoare. Numai noi stim cata durere psihica este atunci cand nu reusim sa ramanem insarcinate de prima data. Durerea fizica parca nici nu mai conteza.
Trebuie sa gandim pozitiv in viata ca sa reusim sa trecem cu bine peste neplacerile vietii.
Va urez tuturor bafta si sa nu incetati sa luptati pentru a avea propiul vostru

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenya spune:

Mie mi s-au dat 2 supozitoare cu scobutil (parca) inainte de interventie cu 10-20 minute. Nu m-a durut deloc in timpul inseminarii (singura), dar dupa 2-3 minute dupa ce m-am dat jos m-a pocnit o durere si o balonare puternica, care m-a tinut toata seara. Parca aveam burta plina cu lichid si-mi simteam toate cele inauntru grele..In masina a trebuit sa stau intinsa pe spate. Cred ca fiecare reactioneaza altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

buna fetelor...mie doctorul mi-a zis asa...

inseminare artificiala-sanse 7-8%
fertilizare in vitro-sanse 17-25%

si se referea la sansele de a veni cu un copil acasa de la maternitate...si aceste sanse sunt si ele o medie...intre femei cu sanse de 1% si cele cu sanse de 50 %...pentru ca mi-a zis el...multe femei vor...desi nu prea au sanse...dar noi nu le descurajam...numai daca nu ai uter poti zice ca niciodata nu ramai....in rest..."niciodata sa nu zici niciodata"

deci capul sus...

cand um om isi doreste ceva cu adevarat...tot universul procreeaza la realizarea acestui vis...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Eu am inteles ca inseminarea are mai multe sanse. Adica, pana la 15 %, iar FIV-ul - 25%. Si, cand te gandesti ca, potrivit cartilor de specialiate, un cuplu perfect normal, are sanse de numai 20% intr-o luna, de a concepe, cum sa incetezi sa mai speri ca poate, poate MINUNEA, nu te va ocoli nici pe tine?
Pupici, Musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

absolut....daca ai face insamantare sau FIV in fiecare luna....ar fi sanse chiar mai mari ca la o procreere naturala ...dar bani si efecte secundare cat carul...

insa trebuie sa fim optimiste si puternice!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chi spune:

Efecte secundare la o inseminare, daca nu esti stimulata, nu prea vad sa fie.Mi se pare o cale usoara si practica, insa costisitoare ca bani si mai ales sperante.Desi stii ca procentul nu este f ridicat, tot cazi din cer la o nereusita.

Am o rugaminte la voi: cine stie sa-mi dea mai multe relatii despre mediul in care se disperseaza spermatozoizii? Am vazut ca toti dr folosesc o solutie roz, dar mai mult ca sigur ca exista mai multe tipuri .Stie cineva vreun nume? Sau vreo firma?

Multumesc si va astept!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chi spune:

Fetelor, sa ne rugam pentru Catalina, ca sufletelul ei sa-si gaseasca linistea si corpul ei, sanatatea.




Bey, nimeni nu stie de mediul ala ?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

Eu am folosit un astfel de mediu la IUI de luna asta, era roz,cica ultima fitza in domeniu, am dat 2 mil pe el, dar nu-mi amintesc nici moarta numele firmei , iar dr. este in CO stiu ca l-au mai achzitionat cei de la Giulesti atat sorry

Mergi la inceput