Inseminare artificiala

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

ok..multam frumos carmencita..am sa fac si eu
oare e tarziu ca sunt in ziua a 4-a????????
ce e mai bun????
vreau si eu..


olteanca


Liana

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Liana-olteanca nostra, eu cred ca vrei putina bataita la . Cum adica sa iei pastilute fara avizul medicului? Nu te juca cu ele, vorbeste cu dr. inainte sa te apuci de asa ceva. Eu stiu ca Moisa este impotriva stimulentelor mai ales daca ovulatia merge bine. Vezi ce faci ca vin fuguta la tine. Vezi ca te tin sub supraveghere stricta - fara prostioare, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen.cita spune:

Liliana are dreptate, Liana, stimularea nu se face 'dupa ureche', eu am facut bineanteles la recomandarea medicului si cu monitorizare, bineanteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dream_on spune:


buna
as dori sa va rog ceva in legatura cu o problema...in urma cu 2 ani m-am imbolnavit iar dupa cele 4 operatii am ramas fara cele 2 ovare...deci nu mai pot avea copii.as vrea totusi sa devin mamica.cum se poate asta?ce clinici de inseminare artificiala sau FIV sunt in romania?mai sunt si alte metode?undeva in moldova exista vreo clinica?care sunt preturile si care clinica e mai buna?am aflat ca este posibila o inseminare artificiala cu propria celula,copilul fiind practic al meu.se poate asta in romania?daca da unde anume si cat costa?...in speranta ca nu v-am zapacit prea tare...astept raspunsurile voastre.multumesc anticipat..
cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

buna gagici!!!

LIANA-sunt de acord cu fetele,nu face stimulare fara sa stie vreun medic,te poti alege cu o suprastimulare si apoi vei regreta .....am patit-o pe pielea mea....pe langa suprastimulare am facut si niste chistuleti frumosi de a trebuit sa iau anticonceptionale si adio bebe!iti dai seama eu vroiam sa fac un bb si culmea trebuia sa iau anticoncept.

DREAM ON- daca din pacate ai ramas fara ovare singura sansa este FIV cu ovule donate,unde va trebui sa duci tu o donatoare si le va schimba cu donatoarea alteia....chiar acum o prietena de-a mea s-a dus in romania sa faca ,la fel ca tine si ea a ramas fara ovare in ruma unei interventii chirurgicale......daca vrei sa iei legatura cu ea sa-ti explice la ce clinica face,pretul,si toate demersurile imi zici si daca este de acord iti voi da adresa ei de mesenger unde poti vb cu ea sau chiar nr. ei de tel.poti folosi spermaa sotului tau cu ovulele donate de la alta femeie,iar sarcina binenteles o vei purta tu!daca cauti in capitolele FIV44,FIV45 tipa asta despre care iti zic a scris cateva mesaje aici,numele ei pe DC este ILIUTA(MIHAELA)eu iti doresc mult succes si m-as bucura ca in curand sa ai un bebe sanatos si frumos!

pupici la toate

"cand o persoana are un vis tot universul conspira pentru ca acest vis sa devina realitate"-Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna fetelor,

Am intrat sa va cer si eu sfatul, daca ma puteti ajuta.
Eu in mod normal ovulez, dar iata ca luna aceasta am avut ciclu anovulator. Cauzele nu le cunosc, poate din cauza stressului accentuat...
Oricum, ideea este ca de luna asta (cand imi vine CM, adica in aceasta sapt) incep o noua serie de stimulare cu Clostylbegyt 2/zi z2-5, plus Flamexin (antiinflamator), plus 2 doze Polidin/zi, z 1-5. Incerc tot ce este posibil, cu speranta ca dorinta cea mai arzatoare sa se indeplineasca cat mai curand :)) bb!

Ceea ce vreau sa va intreb este: la inseminare artificiala (este posibil sa ma decid sa-mi fac luna asta) tb neaparat ca sotzul sa ejaculeze acolo, sau se poate si acasa si sa ma duc cu sperma la borcanel?? Aveti idee? a mai facut cineva asa? Cat timp este buna sperma dupa ejaculare?

Va multumesc mult si va pupic, Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Ingeras, in mod normal trebuie ajuns la laborator intr-o jumatate de ora maxim de la recoltarea probei de sperma. In legatura cu inseminarea, depinde unde o faci, dar nu vad de ce nu ar fi de acord sa veniti cu proba de acasa. Deci in maxim 30 minute de la recoltare fuguta cu ea la laborator, transportata la temperatura corpului. Eu una zic ca-i mai stresant asa decat daca o recolteaza acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Draga Lachi, multam mult pt raspuns.
O sa vorbesc si cu dr sa vad ce ma sfatuieste :)

Pupicei, Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Carmen.cita: multumesc mult pentru sugestii. Banuiesc ca ieri a inceput ovulatia, caci mi-a crescut temperatura de la 36,7 (sambata) la 37,1 (duminica) si azi tot 37,1. O sa continui monitorizarea iar luna viitoare merg din nou la Bucuresti.

Pupici.

Tabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Fetele mele dragi,

Am uitat sa va zic cat de aeriana am fost vineri, la eco. Am uitat sa platesc. De fapt, nici nu stiu daca la Giulesti, la eco, se plateste ceva, la cine, unde... Am fost atat de emotionata ca am uitat de bani. Cat costa? Unde se plateste? In cazul in care oficiaL nu se plateste, cat se "da" la doctor?

In alta ordine de idei, am inteles ca IA costa 2 mil la Giulesti. In afara de acesti bani, cui ar mai trebui sa "dau" si cat?

Multam frumos si sa auzim de bine. Eu astept luna viiotare sa iau tratament de stimulare si sa ma duc iar la eco (sper sa nu mai dau in balti, ca acum).

Tabi

Mergi la inceput