Proiect de Lege: indemnizatia mai mica de 3 mil!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

mai mult decat cei 3 milioane pe mine ma ingrijoreaza faptul ca nu va mai exista concediu de crestere a copilului ..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns barbye spune:

E nebunie curata ce vor sa faca. Adio natalitate. Pentru fetele care isi doresc copii nu le suventioneaza ptr analize gratuite...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabordea spune:

Draga Aquarius tin sa iti spun ca as fi de acord cu ce zici tu, dar in alte tari ai posibilitatea ca la citeva luni sa-ti duci copilul intr-o institutie specializata care are grija de copil, nedepasind citiva copii la educator(nu 25-30 la educator ca aici), iar multe firme sunt obligate sa-ti acorde spatiu de alaptare la serviciu, cu cresa proprie unde iti poti verifica copilul in pauze. Iar statul asta nu inteleg de ce imi ia cu japca milioane bune lunar(la un venit de 25 milioane brut) pentru asa-zisa protectie sociala care lipseste cu desavirsire, bani pe care daca nu i-as da lor i-as folosi cind am copilul mic. Si in acelasi timp pe dincolo ai reduceri la produsele pentru copii si medicamente. Iar aici o cresa particulara te duce la 300-400 de euro lunar. Ce bani mi-ar mai ramine ptr bebe si ptr intretinerea mea???? Asa ca lasa-ne. Eu nu sunt o persoana care a stat cei 2 ani acasa. Am un copil de 1 an si 4 luni si la 3 luni am plecat la serviciu dar daca nu as fi avut-o pe mama aproape ma aruncam in cap. Iar o bona ar fi exclusa din start la o virsta asa mica sa nu pot afla de la copil daca a mincat sau a fost batut de ea....Iar guvernantii astia ar trebui sa se gindeasca de 2 ori cind incurajeaza toti nesplatatii si descultii sa faca copii, ca ii vor tine 2 ani si apoi gata, cu ei la orfelinat ca nu le mai aduce bani. Si asa se umple tara de hoti si cersetori pe care tot noi ii vom suporta, sau care ne vor da in cap.

Ana si Diana Alexia(28.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Ati auzit ceva ca s-a elborat un proiect de lege de genul:

stabilirea unui plafon minimal de 85% din salariul mediu brut pe economie, pentru mamele care au un venit mai mic sau egal cu aceasta suma, si renuntarea la plafon pentru mamele care au un salariu mai mare ?

Ar fi frumos, nu?

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

quote:
Originally posted by andreeaC

daca sunt o mama singura, fara bunici etc. si un salariu de 6 milioane ce propui sa fac cu copilul dupa ce se termina concediul de 1 an propus de tine, aquariusrpro?



Trebuie sa te descurci cumva asa cum se descurca multe alte mame in aceeasi situatie, indiferent ca sunt in SUA, Germania sau Romania.

Oricum , o astfel de prevedere legala ar duce la miscari pe piata de servicii pentru copii, vor aparea crese etc. Daca sistemul ar fi si destept ar accepta deducerea cheltuielilor firmelor care infiinteaza centre de daycare. Daca ( din nou daca ..) statul ar acorda reduceri de taxe pentru familiile / parinti cu copii ar fi mai bine.

Ideea principala este ca trebuie sa te gandesti bine cand faci un copil. Statul nu-i dator sa-ti creasca copilul ci trebuie sa aiba grija in mod egal de toti cetatenii. DACA ar avea bani la buget, ok .. poate declansa programe sociale. Daca nu .. NU . Punct.

Pur si simplu asa merge treaba in economia de piata. Nu am nimic cu nimeni.

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

quote:
Originally posted by barbye

E nebunie curata ce vor sa faca. Adio natalitate. Pentru fetele care isi doresc copii nu le suventioneaza ptr analize gratuite...



Asta este intr-adevar o problema. In loc sa cheltuie bani pe anul 2 de stat acasa mai bine asigura gratuitati la analizele principale. E mai ieftin sa previi decat sa tratezi!

Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Exista in discutie o astfel de modificare. Principial discutand baza discutiilor se leaga in genul:
1. Diminuarea platilor catre asigurarile sociale
2. Asigurarea unui venit garantat de asistenta sociala direct beneficiarului in cazul de fata se va numi indemnizatie de asigurare sociala pentru copil care nu va depinde de nici o conditie a mamei sau tatalui fiind garantia statului fata de copilul minor indiferent de statutul social al acestuia (al copillului).
3. Asigurarile sociale sa aiba un prag minim (care va fi extrem de mic) garantat dar fara prag maxim fiind direct proprotional cu castigurile realizate.

Politica este relativ simpla de inteles. Se doreste ca sa se majoreze efortul de munca depusa concomitent cu majorarea asigurarilor si diminuarea asistentei sociale fara acoperire.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

quote:
Originally posted by anabordea

Draga Aquarius tin sa iti spun ca as fi de acord cu ce zici tu, dar in alte tari ai posibilitatea ca la citeva luni sa-ti duci copilul intr-o institutie specializata care are grija de copil, nedepasind citiva copii la educator(nu 25-30 la educator ca aici), iar multe firme sunt obligate sa-ti acorde spatiu de alaptare la serviciu, cu cresa proprie unde iti poti verifica copilul in pauze. Iar statul asta nu inteleg de ce imi ia cu japca milioane bune lunar(la un venit de 25 milioane brut) pentru asa-zisa protectie sociala care lipseste cu desavirsire, bani pe care daca nu i-as da lor i-as folosi cind am copilul mic. Si in acelasi timp pe dincolo ai reduceri la produsele pentru copii si medicamente. Iar aici o cresa particulara te duce la 300-400 de euro lunar. Ce bani mi-ar mai ramine ptr bebe si ptr intretinerea mea???? Asa ca lasa-ne. Ana si Diana Alexia(28.02.2004)



Eu te las ..nu am nimic cu nimeni! Cresa construita de firme, loc de alaptare etc sunt optiuni care vor aparea daca avem oameni destepti. Pentru asta trebuie doar sa acorde deducere pentru cheltuielile respective si firmele vor construi pentru angajati. Nu neaparat firma si cresa ci, asa cum se intampla si in alte tari, firme mai mici se unesc si construiesc 1 cresa / gradi. DAR isi pot de duce cheltuielile!!! Piata de la noi inca nu "cere" crese, adica sa fie cererea suficient de puternica. Pe de alta parte, daca cineva ar face o cresa isi gaseste foarte greu clienti pentru ca majoritatea stau acasa 2 ani cu copilul, apoi o parte din copii sunt deja apti de grupa de pitici la gradi. Stiu pe cineva care a deschis o cresa si primul an a fost foarte greu, mamicile din zona ( DR. Taberei) nu aveau nevoie de asa ceva, pretul era de 150 de euro pentru programul intreg. Apoi anul urmator s-a miscat putin spre bine. In anul 3 si-a facut bagajele si a plecat in Mexic ... unde tot un baby care center deschide!

Reducerile la medicamente si produsele pentru copii .. afara ? In UE cea visata sau SUA ????!!! Nu-i chiar asa, o sa-ti spuna fetele care stau in Germania, Franta, UK, SUA care sunt reducerile etc.

Ce ar putea sa faca statul roman ? Pai daca tot ridica TVA la 22% ( crestere necesara ) atunci sa scada TVA-ul la mancare si medicamente. Sa reduca impozitele celor care fac copii, etc etc. Problema este ca asta inseamna corelarea unor legi care implica mai multe ministere si politicile "debitate" de ele, adica sa gandeasca in grup si sa gandeasca implicatiile pe termen lung si sa coreleze masuri din diverse sisteme!

quote:
Originally posted by anabordea

Eu nu sunt o persoana care a stat cei 2 ani acasa. Am un copil de 1 an si 4 luni si la 3 luni am plecat la serviciu dar daca nu as fi avut-o pe mama aproape ma aruncam in cap. Iar o bona ar fi exclusa din start la o virsta asa mica sa nu pot afla de la copil daca a mincat sau a fost batut de ea....Iar guvernantii astia ar trebui sa se gindeasca de 2 ori cind incurajeaza toti nesplatatii si descultii sa faca copii, ca ii vor tine 2 ani si apoi gata, cu ei la orfelinat ca nu le mai aduce bani. Si asa se umple tara de hoti si cersetori pe care tot noi ii vom suporta, sau care ne vor da in cap.

Ana si Diana Alexia(28.02.2004)



Nici eu nu am stat 2 ani acasa, la 4 luni dupa nastere m-am dus la servici. Nici mama nu a avut cum sa ma ajute asa ca ... a trebuit sa apelez la o bona. A fost cumplit sa verific, spaima .. etc dar m-am descurcat.

Ce este intr-adevar aberant este plafonarea indemnizatiei. DACA tu stat decizi sa dai o indemnizatie pentru 1 an de zile, atunci da-o procentual din cat a platit acel om ( oama ) timp de 1 an! Si nu incuraja nasterile in zona cu risc maxim de abandon familial.



Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput