Unde fugim de-acasa?

Unde fugim de-acasa? | Autor: viviana

Link direct la acest mesaj

Sunt convinsa ca multi parinti au aceeasi problema ca si mine.
As dori sa incercam sa ne ajutam reciproc pentru a le oferi copiilor nostri o vacanta cat mai placuta.
Dar cum? Unde?
Ce facem pana in luna august cand plecam in concediu?
1. Silvia are 7 ani si 2 luni. A terminat clasa I.
2. Stam in Bucuresti la bloc pe o artera circulata.
3. Nu avem loc de joca.
4. Pe scara noastra nu sunt copii.
5. Nu avem bunici la tara.
Bun, exista parcul Kisselef in apropierea mea. Dar acolo va avea numai prieteni de ocazie. Azi unii, maine altii. Nimic care sa-i ofere continuitate in acesta minunata lume a jocului si imaginatiei.
Inot? Unde? Prefer bazin acoperit, din cauza conditiilor meteo anuntate.
Tenis unde?
Cluburi de vacanta. Care sunt acelea? Prefer cursuri deconectante, pictura, teatru etc...
As dori ca impreuna sa venim cu idei si sa cautam raspunsuri.



vivi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Nu am timp sa scriu prea mult dar noi, eu cu Diana de 7 ani si 3 luni, acum 2 ani cand am fost in Ro am mers la:
1. Muzeul Grigore Antipa
2. Observatorul Astronomic
3. Circ
Am incercat la teatrul de papusi Tandarica sa vedem si noi un spectacol, dar deja stagiunea se inchisese.
Anul acesta avem in plan cam aceleasi lucruri...Pictura noi am facut aici in fiecare duminica asa ca nu mai vrem, ne-ar interesa un inot dar inca nu ne-am orientat.

Cu mult drag si spor in ale profesiei de parinte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

drga Orhidee,
Merci pentru idei.
Noi stam in spatele muzeului Antipa si mergem acolo de vreo 3 ani aproape lunar. Deja stie exponatele pe din afara.
La teatru ca si la circ am mers foarte des.
Sora mea este si ea in California de ani buni de zile. Fetita ei de 5 ani are un program colosal.
de 4 ori pe saptamana face Tai Quan do (sau cum se scrie)
duminica cerc de desen
de 2 ori pe saptamana merge la piscina si deja stie sa inoate
si o data pe saptamana merg in Ventura la patinaj pe gheata.
Cel mai frumos este ca toate astea le fac impreuna, mai putin cercul de desen.
La noi majoritatea daca nu chiar toate cluburile de karate, judo, tai qun do merg pe performanta.
Asta este problema

vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orhidee spune:

Mi-am adus aminte de Herastrau, unde mergeam cu Diana mea cu vaporasul.
In Cismigiu erau pe timpul verii piese de teatru in aer liber!

Aici copii mai toti au program extrascolar, pt ca nu au unde merge decat sa stea acasa in fata Tv sau la PC, preferi sa faca ceva "util".
Si noi l-am avut incarcat; sambata la lb. romana, duminica la pictura, in timpul saptamanii nu aveam cum, de la 8,30 la 15,30 scoala si dupa aceea teme...
Si de abia astept sa colindam din nou prin Bucuresti!

Cu mult drag si spor in ale profesiei de parinte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

buna viviana,
inot se poate face la stadionul national - au bazin afara ptr zilele insorite si acoperit ptr cele ploioase sau in floreasca. iar cursuri de toate felurile se fac la palatul copiilor. pe de alta parte de ce nu incerci sa o trimti intr-o tabara, fetita mea a fost inca de la gradinita si a fost tare incantata. pationoare nu cred ca sunt dar eu zic ca rolele sau bicicleta sunt la fel de bune.


Mergi la inceput