vacanta in Spania

vacanta in Spania | Autor: baubau

Link direct la acest mesaj

Dragii mei,
avand in vedere iarna prelungita in care ne zbatem aici in Ro, mi s-a facut un dor de vacanta, ceva de speriat! In consecinta, am luat calendarul si m-am uitat cand ar fi mai bine de plecat in vacanta. Acum nu pot eu ca am treaba la servici, peste o luna nu putem ca vine ziua copilului, peste inca o luna nu poate sotul, asa ca uite cum se face de luna mai-iunie! In fine,sa nu ma lungesc...

Cine poate sa imi dea informatii despre Spania: ce trasee imi recomandati (eu as vrea Costa Brava...dar si asta e destul de intinsa, unde anume e mai misto?)? ce e demn de vizitat, cum e vremea in iunie (eu zic ca e taman bine ca nu-i chiar cald rau de tot, dar merge de o plaja ceva), cam care sunt preturile pe la hoteluri (eu am lansat o solicitare la agentiile de turism din Ro, dar pentru comparatie as vrea preturi de la sursa)

Acum sa va zic cam ce as vrea io. Apai as vrea sa si vizitez cate ceva, dar sa stau si cu burta in sus sa fac plaja si baie in mare. Sa fie un loc misto (adica cu conditii misto), dar sa nu ma rupa la buzunar.

A! Si cat o costa o masina de inchiriat? Aveti idee?

Astept cu nerabdare info, intre timp mai ma uit pe la Canare, Palma de Mallorca, alea alea...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

hi baubau!

De vrei la Palma de Malorca e tare fain acolo! Numai ca sa ai grija sa va luatzi hotel pe playa de palma si nu in alta parte ca-i plictiseala mare altfel.
Sunt la nemtzi la Palma!!! Mamma mia! Acolo se vorbeste mai intai germana, pe urma spaniola si pe urma engleza si altele.
Ce fain ii pe BierStrasse !!! O sangria de un litru era 3,5€ asta vara. Ce bine era s-o bei pe malu' marii!

Distractzie placuta!
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka spune:

Eu pot sa te ajut cu info numai despre Barcelona si Zaragoza, acolo unde am fost.Despre Zaragoza, ce sa zic, cam plictisitor si cam micut orasul..adica mai pe scrut pierdere de timp.
Despre Barcelona insa, o alta mancare de ...tapas...ca sa zic asa
La Bercelona ai ce sa vezi si unde mai pui ca ai si plaja aproape...palmieri supeeeer.
Despre locurile pe care le potivizita in Barca, sunt asa:
1.Sagrada Familia, o capodopera ce sa mai incredibila...!!!!se paote vizita chiar pana sus pe niste scari inguste si in forma de spirala...
2.Parcul Guell superb, parca e din turta dulce...plante exotice de 4 ori marimea unui om, sculpturi in piatra, muzica spaniola
3.Ramblele (las Ramblas)un bv celebru, muzeul de ceara,Statuia lui Columb, mimi care se misca cand le pui un banut si cu care poti sa faci poze...draguti mimi.Muzeul Picasso
4.Piata Catalunya
5.Piata de Espana care e mai frumoasa(parerea mea)si nu uita fantana magica care are program in wk cu muzica clasica si reflectoare superbe in culori mii...e o splendoare..
6.Maremagnum chiar pe plaja, este un complex de baruri, cazinouri, portul maritim Vell cu iahturi superbe .Acolo poti face o plimbare cu un fel de telecabina pana la Montjuic,(considerat emblema Barcelonei) unde ai stadionul olimpic, plimbare pe muntele celebru etc.E o senzatie minunata sa treci pe deasupra marii si sa vezi culoarea Mediteranei cu pestii nabadaiosi prin ea...a si sa nu uit Palatul Sant Jordi care e tot pe Montjuic
7. Muntele Tibidabo la care ajungi cu celebrul tranvai albastru si cu funicularul, acolo o sa vezi doua catedrale superbe,poti sa ajungi cu lift si pe scari pana in cel mai inalt varf, un parc de distractii
8.Catedrala Barcelonei

Despre preturi la hotele, nu pot sa spun ca nu am stat la hotel ci la o prietena..dar despre inchiriat masini viziteaza site-ul celor de la Hertz
Ah..si mai sunt atatea de vizitat pe care nu mi le mai amintesc acum,e frumoasa Barcelona...am avut o vacanta de vis...
Iti doresc vacanta placuta orice ai alege...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baubau spune:

Va multumesc tuturor pentru info si daca va mai amintiti cate ceva nu ezitati sa mai scrieti. Eu am inceput sa caut info pe diverse site-uri asa ca sper sa fiu bine documentata pana atunci. De Lloret de Mar stiti ceva?

Mergi la inceput