Bebelusi de iulie-august 2004 (76)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

vrabiuto, nu stiu..de cate ori l-am chemat a venit, dar asta pentru ca noi cotizam ...si ii dam si cand ne ducem noi la policlinica...l-am invatat prost!...:)))...Noroc ca vizitele sunt rare...:)
Stiam ca in primele 6 luni e obligat, dar dupa aia nu stiu...

La multi ani Serban! Sa cresti mare si voinic si sa le aduci parintilor numai bucurii!



Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze si pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Vrabiuta, din cite stiu eu este obligat doar in prima luna, dar nu bag mana in foc. La mine a venit doar de 2 sau 3 ori in prima luna. Pe usa la ea scrie ca vizitele acasa se platesc cu 150.000 daca vine intre 8-20 sau cu 200.000 daca vine noaptea.

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefania - printesa mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

In teorie sunt obligati sa vina acasa dar in practica...doar contra unei sume de bani. Altfel sunt foooaaarte ocupati la dispensar.

Ina32 & Raducu (14.07.2004)
poze Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Ufufuf, am scris mesaju` si am apasat escape...
La multi ani, Serban si Naomi-Ioana, sa cresteti mari, sanatosi si norocosi!
Lia ... sfatul meu este sa-l asculti pe cel al Simonei, ea trece prin asta si merita sa pleci urechea... in rest, tu stii mai bine ce este la voi in casa. Stii ca si barbatu` meu este ocupat, de multe ori imi vine sa o iau pe cimpuri cind trebuie sa vad singura de toate, de aceea inteleg situatia in care te afli. Imi pare rau ca treci prin asta, este evident ca ai nevoie de relaxare, poate merita sa va dati o sansa ... danut este un dulce, am vazut poza, il pupam pe okii albastri.
Ilinca doarme cam asa: 22.30-8.30; apoi 11-13, si 17-18. Am hotarit sa nu-i dau sumamed, mergem cu nurofen si sumetrolim, am in vedere ca nu este foarte tare rosie in git.

Carmen,Ilinca&Ionut
tzucurei de iunie la serbare

Toti pentru unul!...Iata-ma-s !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Vrabiuto, nu stiu, habar n-am, la Ionut a venit de citeva ori, dar am cotizat ...
Nimic nou despre kim? fetele de la schimbul 3 nu au vorbit cu ea? sper sa nu fie de rau...

Carmen,Ilinca&Ionut
tzucurei de iunie la serbare

Toti pentru unul!...Iata-ma-s !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Marcela, sunt obligati sa vina in prima luna. dupa aia nu cred ca se mai specifica undeva asta. dar in urgente, da. da ce ati patit? a refuzat careva sa vina cind l-ai chemat?
Simona, e ok cu dintzosu'. azi pur si simplu s-a trezit cu fatza la cearsaf.
va pupam cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

multumim frumos pentru raspunsuri.
intrebam pentru ca doctorita nu a venit niciodata la noi - in prima luna a venit doar sa o vada pe alexandra si sa o ia in evidenta (cu cotizatia de rigoare, bineinteles). in rest a venit doar asistenta maternala la vaccin (pe care am chemat-o si la care am cotizat).
ma gandeam in felul urmator - eu care nu am cunostinte medicale, nu pot sa imi dau seama daca bb mic are sau nu vreo problema, nu? si atunci nu ar trebui sa existe un sistem de control de rutina o data la x luni?
motivul pentru care m-au apucat toate aceste ganduri este ca de la o vreme alexandra se trezeste cu ochisorii cam umflati. eu nu am dat importanta, dar tati se tot uita la ea si mi-a zis ca se poate sa fie o problema. nu e racita, nu ii curg mucisorii, nu are ochisorii iritati, e la fel de vioaie ca de obicei. dar faptul ca se trezeste asa trebuie sa aiba o cauza, iar din ce am citit pe net pot fi rinichii sau glanda tiroida. habar nu am ce poate fi in cazul ei, daca e grav sau nu. am sunat doctorita si mi-a zis sa o sun vineri... pana atunci fac criza de nervi gandindu-ma ca poate are puiul mic ceva. stiu ca nu e bine sa ma panichez, dar imi e foarte greu sa raman calma.
va pup pe toate, multa sanatate puilor mici


foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kity2004 spune:

Dna Bibi, eu am dus-o la mare. De apa s-a speriat ca toti copii chuiau si au stropit-o cu apa( desi acasa ar sta in baie 1 ora) iar la soare si nisip nici atit . Oricum o sa mai facem o incercare poate o sa i-i placa.
Iar de mincare a mincat de la restaurant ciorba de burta de nu imi venea sa cred .

















Oana si Iza-Maria DN 19 iulie 2004
http://community.webshots.com/user/oanavilcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Marcela, dar de ce nu mergeti la medic? rutina spune ca trebuie mers cu copilul o data pe luna la medic in primul an de viata (nu numai la vaccin) si apoi din 3 in 3 luni.
Oana, voi ce mai faceti? totul ok? ce mai face Iza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Marcela, nu te panica, nu are rost pana nu stii despre ce este vorba. In al doilea rand, exista un sistem de control, in primul an se face control obligatoriu in fiecare luna, dar trebuie sa te prezinti tu la control, la dispensar. Dupa un an se face control obligatoriu o data pe an si ori de cite ori este o urgenta. La dispensar la noi este afisata lista serviciilor pe care o deconteaza Casa de asigurari de sanatate, asa am citit eu (daca tin bine minte).

Gata, plec si eu acasa, la Stefania mea, care, din cite mi-a spus tati (el a fost de servici de la 1) nu a vrut sa manance la pranz. Nici ieri nu prea a mancat, asta este, sper sa nu dureze mult greva foamei.

Pupici,
Andrea si Stefania (13.08.2004)
Stefania - printesa mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput