clubul studentelor

clubul studentelor | Autor: anne`mary

Link direct la acest mesaj

buna
inspirata de un subiect de pe forul (sa invatam..sa invatam) dar si de faptul ca sunt la moda cluburile aici, m-am gandit sa initiez un club al studentelor.
eu sunt la drept anul 4. am dat la drept in ideea de a ajunge profesoara pt ca mi-am dorit sa fiu profesoara de cand ma stiu. insa a inceput sa-mi placa dreptul multumita unor profesori care au reusit sa-mi insufle dragoste si pasiune pt stiinta asta. asa ca m-am hotarat sa dau la INM si sa fiu porcuroritza. nu o sa dau anul asta pt ca nu sunt pregatita pt un asemenea examen. insa la vara acolo ma prezint.
voi la ce fac. sunteti si aveti planuri de viitor?

anne`mary

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns enderbaby spune:

Hai ca intru si eu in club..ca tot am de invatzat acuma si n-am nici un chef .

Eu sunt studenta in anul 3 la informatica Iasi si spun cu mare durere in suflet ca sesiunea asta am avut prima mea restanta(sper ca si ultima) . La noi nu e asa naspa cu restantele ca dau examenu din nou dupa 2 sau 3 sapt dar nu mai aveam chef in iulie de inca un examen mai ales ca mai am si practica . Dar asta e...

Tind sa mentionez ca nici nu-mi place cariera asta dar s-a intamplat sa ajung acolo... din inertie cred, ca eram si eu la Liceul de Informatica si toata lumea mergea si la facultatea de Info!
Cam atat....

Ai grija ce-ti doresti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

Ce greu e cu cheful asta..iar am facut pauza..daca stau sa ma gandesc eu o tin intr-o continua pauza....ar trebui sa beau ceva...poate ma imbat si imi vine. chefu

Eu sunt anul 1..deci inca nu mi-am intrat in ritm cu facultatea asta...ce sa zic sunt la ASE la Relatii Economice Internationale..si pana acum pot spune ca e ok.Adica nu ma pot plange ca fac aceeasi materie..fac de toate..pantru ca asta trebuie sa stie un diplomat bun..am mate,economie,geogra,info,istorie,drept..chiar si inot.Planuri de viitor...nu stiu ce sa spun..cred ca e cam devreme...dar parca presimt ca o sa fac altceva ce nu e legat de facultate...totusi stiu sigur ca daca tot trec prin toate materiile tot o sa raman cu ceva in cap..la mine nu e ca la contabilitate sau alte facultati..unde faci una si buna..sau cel putin asa cred ca se face pe acolo..nu stiu.. E bine sa fii studenta...sa vedem daca peste vreo 2-3 ani mai zic tot asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

Eu nu mai sunt studenta, insa uneori mi-e dor de acea perioada, de sesiunile cu miros de tei din Iasi.

Enderbaby, salutari, se pare ca, cel putin pana acum, am urmat aceleasi scoli :)). Atat doar ca eu am terminat facultatea de ceva ani si mie chiar imi place aceasta cariera. Stiu ca-i greu in sesiune la info, capul sus insa, vine ea si vacanta la un moment dat (si eu tot o singura restanta am avut, dar in anul II).
Bafta maxima!

mmc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

in sfarsit un club in care pot sa intru si eu..ba mamici, ba gravidute, aspirante, fete inalte, fete scunde, grase, slabe..nu ma potriveam nicaieri!!!
aici e taaare bine! si sigur o sa ne adunam mai multe!sa bem cafea/ness impreuna si sa ne incurajam reciproc
eu sunt la medicina, termin anul 5 (pe 12 iulie, uf!)nu am sesine, ca la noi e organizat pe module..faci un stagiu..dai examen...si tot asa...


"Cand timpul masoara cu anii pacatul/in el e sentinta, nu-n judecatori!" (Vali Sterian)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

Eu sunt studenta in anul I la Comunicare Sociala si Relatii Publice. Mai am un examen, cel mai greu(la filosofie) si cheful de invatat este egal cu 0. Apoi am si 3 saptamani de practica asa ca vacanta mea incepe pe 18 iulie. Acum ma lupt sa nu am nici o restanta ca sa pot face anii 2 si 3 intr-un singur an. Sa vedeti atunci ce-o sa ma mai vait..

be happy!!!!!
http://community.webshots.com/user/ana_maria222

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Daaa, ce bine ma alatur si eu clubului! Eu am terminat acum anul 3 la Stiinte Politice. Din pacate am cateva restantuci din pacate dar promit ca in toamna ma bat cu ele


Deeeci, cand bem cafeaua/ness-ul ala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Anul 4, mai am fix 2 saptamani de studentie, pe 27 si 30 am licenta!



Nu mi-am imaginat niciodata ca asta va fi o perioada atat de stresanta.


"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios
http://community.webshots.com/user/flafi1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyah spune:

anul 4 la Marketing, Iasi, dar acuma sunt cu o bursa in Portugalia, deci o sa dau licenta in septembrie... din toamna vreau sa dau la master, deci tot in club o sa fiu!

eu kiar intr-o ora am un examen cam aiurea dar sper sa fie ok !!



--------------------------------------
fericirea nu este sa ai ce-ti doresti, ci sa doresti ceea ce ai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna drage studente..pacat ca nu sunt si studenti.
enderbaby nici mie nu mi-a placut prea mult ideea de a da la drept, mai ales ca 1/3 din populatia romaniei a terminat dreptul. dar acum il ador..sper sa se intample si la tine acelasi lucru pt ca e destul de nasol sa profesezi sau sa inveti ceva pt care nu ai tragere de inima si pasiune. cred ca esti de acord cu mine ca e mai usor sa inveti ceva ce iti palce.
livia tu chiar ai vb serios cand ai spus de inot? si eu am avut materii puse acolo daor de dragul de a avea materii si al caror rost nu il gaseam, dar parca inotul tau le intrece pe ale mele. si asa mititica esti? anul 1? pai pe vremea mea...
meg beng (are rost sa-ti mai spun cat de mult imi place nick`ul tau?) ce frumos cred ca e la medicina. mie mi-a placut ingrozitor de mult anatomia si am mai citi si pe langa manualul de anatomie iar acum mi-am luat lucrarea de licenta care are oarecum legatura cu medicina (lucrarea se numeste inventii din domeniul biotehnologiei si am tratat clonarea, transplantul de organe, eutanasia).
ana-maria te admir pt curajul de a face 2 ai intr-unul insa daca ai materii pe care le ai si in anul 2 si 3 atunci e cam nasol caci or sa-ti vina cu fundul in jos. sa-ti explic mai bine. eu am avut drept civil in toti anii. in anul 2 semestrul 2 am invatat despre constracte in general iar in anul 3 despre fiecare contract in parte. cei care s-au indurat sa faca 2 in 1 le-a venit destul de greu ca in semestrul 1 sa dea din contractele din anul 3 cand ei nu stiau ce e ala contract. oricum suntem alaturi de tine si sunt sigura ca ai sa treci cu bine.
se alatura si un viitor politician la noi aici..vei cu restantele alea ca si eu am lasat in anul 2 unul din prostie si era mai mai sa nu intru in anul 4 ca se suparase profu pe mine ca nu fusesem la ex ala niciodata.
flafi multa multa bafta. dar sa nu ne uiti totusi si sa ne ti la curent cu starea de spirit.
alyah cum ai ajus tu tocmai in capatul celalalt al europei?

daca tot sunt din cta si acum e vara va invit la mare sa bem nesul propus de megbeng.
bafta la invatat fetelor
anne`mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyvya spune:

da..sunt mica...am doar 20 de ani...si asa sunt eu..nu stiu..m-au dat ai mei de mare la scoala...si uite cum am 20 de ani in primu an la fac... .Da e adevarat ca fac inot..asta e sportul nostru..poti sa-ti alegi..dar decat la fitness unde e super aglomerat mai bine la balaceala.
Si venim mal mare...cum sa nu! Tu de unde esti? Pe unde prin Constanta? Tre sa sarbatorim licenta,nu?

Mergi la inceput