Made In Canada

Made In Canada | Autor: Anda Panda

Link direct la acest mesaj

salut,
in momentul asta sint probabil cea mai noua membra a acestei minunate comunitati virtuale. de miine...nu mai stiu.
...cred ca am vazut pe site-ul asta postari de peste tot, din toata lumea.
Unul dintre topicuri mi s-a parut interesant - "Fetele din America"
Cu toate astea ma intreb cite sint din Canada? .. ca de fapt aici vroiam sa ajung.
Asa ca va invit sa va inscrieti mai jos...poate si o scurta istorioara..cum ati ajuns aici...cum v-ati adaptat..etc...

***

pentru mine Canada este "un rau necesar". nu am nici 2 ani de cind am ajuns aici. sentimentele sint mai contrare pe zi ce trece. am senzatia ca traiesc intre 2 lumi. ca sentimentele mi s-au blocat intre 2 lumi si ca nu stiu incotro s-o apuce. lumea pierduta sau cea noua ? lume care imi ofera tot si nimic.
sint norocoasa sa spun ca dupa nici 2 ani avem tot ce ne trebuie, lucruri pentru care in tara m-am zbatut 34 de ani (vorba vine, dar intelegeti ideea..).
ar fi absurd sa spun ca sint nemultumita de ceea ce imi ofera canada, desi din cauza dorului de tara am senzatia ca nu e suficient ce am.
am senzatia ca, cu cit realizez mai multe aici o sa imi fie mai putin dor de casa, insa...nu prea e asa.
cu toate astea, nu stiu cit mi-as dori sa stau in rom daca m-as intoarce. m-am obisnuit cu strazile curate, cu oamenii civilizati..m-am obisnuit sa traiesc intr-o tara in care sistemele politice/economice, etc sint bine puse la punct.
acum 2 sapt am fost in vacanta, in mexic. am retrait partea negativa a vietii din romania: la 12 ziua "baietii gospodari" serveau o bere, spaga ca la ea acasa, strazile din piatra cubica aratau jalnic, doar hotelurile aratau "curate si pieptanate", restul..Dumnezeu cu mila ! Cumva, canada mi s-a parut a insemna "acasa". insa odata ajunsa "acasa" sentimentele initiale au inceput sa ma "haituiasca" din nou.
...probabil ca timpul le va rezolva pe toate. Eu nu am ce face decit sa astept.

Bafta tuturor !

Anda, Calgary, AB
alfel ... de loc, din Bucuresti
ps: in mexic, cind ne intrebau de unde sintem, involuntar, raspundeam ca sintem din Romania si ca traim in Canada. Nu stiu de ce... asa am simtit.