Dureri de picioare la copii

Dureri de picioare la copii | Autor: Heidi

Link direct la acest mesaj

Despre dureri de picioare la copii de 4 ani, de fapt de cand era micuta se intampla, stiti cumva motivul? Efectiv plange ca o dor picioarele, mai precis tibia. E vorba de fetita unei cunostinte si m-a durut sufletul cand am vazut fetita ca plange. Ce poate fi, care este motivul?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ar putea fi o periostita; apare la sportivi care alearga pe suprafete dure cu incaltaminte cu talpa subtire. Se unge zilnic tibia cu iod.
La varsta asa mica, poate fi o hipersensibilitate; in afara de iod, aveti grija ca incaltamintea sa aiba talpa moale si flexibila.
Adevarul este ca durerea-i nasoala...

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna! Si Ozana mea are perioade in care o dor piciorusele, chiar si oasele de la manute. Am fost atat de stresata de problema asta incat mi-a fost frica sa o duc la doctor. Pana la urma, noroc (daca se poate spune asa) cu o fetita de la gradi care a facut hepatita si in felul acesta am fost nevoiti sa-i facem analize de sange. Ne-am calmat si in problema durerilor de oase pentru ca toate analizele au iesit bine. Eu am asociat durerile cu perioada in care se inalta. Gratiela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Diana mea a avut asemenea dureri pe la 3 ani si jumatate, se plangea in special seara. Dupa efectuarea analizelor, a reiesit faptul ca un streptococ beta-hemolitic isi facea de cap prin articulatiile ei, astfel incat valoarea ASLO era 500 (normal <200). Dupa 2 luni de tratament, valoarea a scazut in limite normale si repetam analizele anual. Pana acum nu a recidivat si sper sa n-o faca.
E o posibilitate, dar pot fi si dureri de crestere.
Cel mai bine se va edifica in urma analizelor.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Heidi,
In copilarie si eu m-am confruntat cu astfel de dureri....Cand am incetat cresterea au incetat si durerile.
Baiatul meu are si el ,uneori,problemele de genul fetitei tale.
Am intrebat la medicul de familie si mi s-a spus ca e normal sa se intample,nu toti copii patesc asa,dar in perioada de crestere a oaselor apar si dureri...
Multa sanatate!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Am auzit si eu de aceste dureri de crestere, fara alte complicatii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizi spune:

Poate ofi de la crestere?
DA\ar eu am patit-o cand eram mica si.. imi amintesc si acum de acele dureri. Cand m-a dus mama la medic, si mi-a facut toate investigatiile au descuperit ca aveam un anceput de reumatism articular(la 4 ani) asta de la strptococii din gat . Ce era ciudat era ca eu nu faceam amigdalite, ci doar rosu in gat destul de des.Ce a urmat? 4 ani de moldamin, dar fara rezultat, si la urma mi-a trecut cu aspirina si penicilana v in jumatate de an, mesr la mare 5 ani la rand.De atunci nici nu am mai avut nici un fel de probleme.Atentie deci. acel reumatism e destul de nasol caci poate aftecta inima destul de grav..DEci parerea mea e ca ar trebui sa mergi la doctor

Mergi la inceput