Copilasi de iunie-iulie 2003 (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aditzu spune:

Buna Fetele,

LA Multi Ani! sarbatoritilor de azi: Denisa, Vlad si Tudor sa creasca mari si frumosi si sa aiba parte de cei mai bun in viata.
La capitolul scris pe pereti si dezastru in casa, la noi nu e chiar asa. Adica nu e deloc. Irina mananca numai in bucatarie in restul casei are voie numai cu biscuiti, fulgi sau grisine, se fac firimituri dar nu e ingrozitor. Pe gresie in bucatarie normal ca se mai stropeste cu mancare, dar asta e ne-am obisnuit, iar creioanele colorate sunt lipsa la noi. I le-am dat la un moment dat , dar nu apasa destul de tare pe ele si ca urmare nu prea scriau.
Jucarii sunt si la noi insirate prin sufragerie ca acolo e campul de lupta, dar le strag cand doarme ea seara sau la pranz , le pun in cutia lor si ea cand se joaca le scoate de acolo , dar nu pe toate deodata, asa ca e uman.
Noi in schimb nu ne laudam cu mancatul , ca de obicei, i-am luat cirese si capsuni si n-a vrut sa se atinga de ele, nici nu le-a gustat si mi-a zis "Nu place Ina". E foarte traditional copilul asta al meu, n-ar incerca ceva nou nici de frica.
Gio - ma bucur ca i-au iesit bine analizele Taisei?
Bobi - Andi ce mai face?
Eu am programat-o saptamana viitoare pe Irina la Jianu , sa vada daca merge bine si daca e ok cu piciorusele. Mie mi se pare ca merge bine, dar alearga intr-un mod foarte caraghios, saltaretz, tzopait total diferit de alti copii si vreau sa-i fac un consult. Voi le mai dati calciu si vigantol la copii?

Pupici, Adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Salutare mamici si copii si burtici, bine v-am regasit...

In plina luna de aniversare , la multi ani din toata inima si toate cele bune sarbatoritilor nostri de astazi , Denisa, Vlad si Tudor.

Vad ca am ratat nu o singura intalnire, ci doua . Petrecarete mai sunteti, fetelor...

Sambata in Herastrau cred ca vin si eu! Aproape sigur nu plecam din Bucuresti. Ar fi o idee buna sa ne vedem cat mai devreme, ca altfel este nebunie. Pe la 10...

Sa va spun de vacanta mea? A fost foarte frumos, dar nu recomand nimanui care vrea sa inteleaga ceva dintr-un oras ca Parisul sa ia copilul e 2 ani dupa el . A trebuit sa mergem peste tot pe fuga, pentru ca se plictisea repede, plangea, se foia... A obosit-o foarte tare si transportul in comun, si pe noi ne-a obosit faptul ca trebuia sa venim la pranz acasa ca ea sa isi faca somnul, ceea ce ne limita plimbarea de dimineata la 3 ore maxim si inca pe atat seara...

Noroc ca mai fusesem amandoi la Paris si acum a trebuit numai sa revedem monumentele, pentru ca altfel as fi murit de ciuda. Sa intri la Versailles si sa mergi numai un pic in gradini, ca in palat n-am mai apucat? Sa vezi Musee d'Orsay in 1 1/2 ore? Ca sa nu mai zic de Luvru... Top la Mona Lisa (ascunsa bine dupa un geam verzui cu reflexe care schimba tot coloritul tabloului ), top la codul lui Hamurabi si gata...

Stfeaniei i-a placut cel mai mult cand am mers in parcul de langa noi si a hranit ratele . Erau foarte multe si foarte blande, veneau sa iti manance din palma...

Am trait in stil parizian - adica am mancat in fiecare zi bagheta cu branza, tarte si croissanti. Nu va spun cate kile m-am ingrasat .

Foarte cosmopolit si variat orasul. Plin de turisti de toate natiile, in special japonezi/vietnamezi/coreeni/chinezi. Multi ciudati/excentrici, eu ca omu' de la tara abia ma abtineam sa nu ma holbez la ei .

Unele parti foarte placute. De exemplu mersul cu autobuzul: civilizat, gol, locuri rezervate pe care le cedau imediat persoanelor in varsta, te salutai cu soferul la urcare... liniste si frumos. Lumea foarte amabila. Nu va spun cat de frumoase erau magazinele, de haine si pantofi in special. Cu cat bun gust erau aranjate, si cu lucruri pe care chiar le puteai purta pe strada. Tineretul arata incomparabil mai bine ca la noi. Fetele, nu am vazut una vulgara, sau tipatoare, sau prea decoltata, desi toate erau imbracate super original si chiar sexi in felul lor, dar cumva mai potrivit varstei -- adica nu le vedeai la 16 ani pe tocuri cui si cu fuste mini. Cand am ajuns in aeroport sa luam avionul spre casa si am vazut una cu blugii mult sub buric, blonda, cu pantofi verde praz cu toc cui, am stiut din prima ca e romanca -- si era .

Dar am vazut si altele mai putin placute. Un tip (care nu era roman ) a facut pipi in fata noastra in pasaj. Oameni fara adapost la greu, dormind pe unde apucau. Un batranel intr-o statie de metrou pe la 9 seara care incercase sa isi taie venele -- nu va spun ca nu stiam cum sa iesim mai repede de acolo. Venisera pompierii sa ii dea primul ajutor -- cred ca pompierii sunt un fel de 911, ii chemau si cand i se facea cuiva rau in autobuz...

Va pup si daca vreti va mai povestesc, dar Parisul trebuie vizitat ca sa il apreciezi cu adevarat .



The Answer to the Great Question of Life, the Universe and Everything Is Forty-two.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Dana, mi-ai facut un dor de plecat....suan f asemanator cu Praga ce spui tu, la capitolul vizitatori asiatici (cred ca sunt peste tot)..cat despre vestimentatie...aceiasi impresie si eu...adaugand faptul ca oricum cehoaicele sunt blonde cu ochii verzi si inalte....si imbracate decent..no comment..
in rest suna f bine ce spui tu acolo!!!

hai ca poate vb cu Claudya si tinem legatura,

va pup

If a have a bag of rocks to carry as I go
I just want to hold my head up high....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Buna fetele,

Sant tare suparata, pt ca vineri, dupa ce-a plecat de la noi, bona mea (cea noua) a cazut si si-a fisurat glezna si acum e cu piciorul in gips. Cand m-a sunat sambata la mama (pt ca eram la Ploiesti) si mi-a spus, am crezut ca se darama cerul pe mine.
Mama n-avea cum sa vina sa stea cu copilu', ca n-a terminat cu scoala, de soacra-mea nici nu se punea problema ca nici pampersul nu stie sa-l schimbe, asa ca, in disperare de cauza, am sunat-o pe Jeni (fosta bona) care, spre norocul meu,a acceptat sa vina macar cateva zile, asa ca vreo 2-3 zile m-am linistit.

Sa va mai spun ca fie-mea cand a vazut-o sarea in sus de bucurie, a dus-o sa-i arate tot ce i-am mai cumparat de cand a plecat Jeni, era in culmea fericirii, nici n-a vrut sa vorbeasca cu mine la telefon, n-a spus decat "acasa, Jeni, pa" si a inchis...

Norocul meu, daca se poate numi asa, e ca de pe 22 iunie intru in concediu si plecam la mare, si sper ca pana ne intoarcem sa se refaca Sanda si sa-i treaca dorul de Jeni. Mai nasol e ca pana atunci am o gramada de lucruri de terminat, si in loc sa-mi stea capul la treaba, ma tot gandesc ce si cum sa fac in continuare.

Va pup si urez si eu "La multi ani!" sarbatoritilor nostri si scuze pt mesajul meu cam varza, dar cam in starea asta sint si eu.

Madi si Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

La multi ani Denisa, Vlad si Tudor!

Eu supravietuiesc. Va citesc, dar imi intra pe o ureche si imi iese pe alta ce spuneti voi .

Mihaela, mai "balamuc" decat la noi acasa nu cred ca se poate sa fie. Acum sunt in cautare de menajera (din nou ). Nu mai fac fata cu stransul jucariilor, spalatul hainelor (ca de calcat nici nu poate fi vorba, mai calca mama hainele copiilor) Asa ca Maria e in culmea fericirii in mijlocul dezastrului .

Dana, bine ati revenit acasa!

Ioana, bine ai revenit pe DC!

Pupici
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

La Multi Ani sarbatoritilor de astazi: Denisa, Vlad si Tudor! ! Sa cresteti mari, sa fiti sanatosi si cuminti!

Ioana, bine ai revenit!

Kehleyr
, pina la urma ati ajuns la gradina zoologica? Ca dupa ce am discutat mi-am zis ca n-ar fi rau sa ajungem si noi la o "zoo". Nu la Paris, ci la una mai mare, aflata la vreo 150 km de noi, spre sud. Insa dupa ce ne-am uitat pe site am renuntat, ziceau ca timpul minim de vizita e de 4 ore, gradina are 22 ha. Unde sa plec cu Julia s-o chinuiesc pe acolo, sa nici nu-i pot incalzi biberonul?!

Prin urmare simbata am stat acasa, iar duminica voiam sa mergem intr-un parc. E si ala la 40 km, asa ca am pregatit expeditie in regula. Tocmai bine, cind am ajuns am vazut ca era instralat un iarmaroc, nici pomeneala sa gasim un loc de parking intr-un perimetru rezonabil, am luat-o inapoi. Deja nervii erau intinsi, Julia incepea sa miriie, Alex sa iasa din scaunul auto...placere mare. I-am zis lui Christophe sa ma lase acasa cu Julia si sa plece el cu maica-mea si Alex la plimbare, ceea ce a si facut. S-au intors spre seara, incintati si zimbitori, fusesera pe malul Loarei, Alex si-a bagat picioarele in apa si i-a placut foarte mult, bineinteles ca a urlat cind l-au smuls de acolo.

Si acuma, ca sa raspund la intrebare: mai sint si la noi uneri firmituri pe pat, atunci cind maninca Alex cite un colt de piine sau biscuiti. Citeodata mai e si mincare pe covor, atunci cind il lasam sa manince singur (cum am facut simbata, am comandat mincare chinezeasca si jumate din orezul lui Alex a ajuns pe jos ). Peretii inca n-a inceput sa-i coloreze. A avut o tentativa la un moment dat sa traga tapetul, dupa ce l-am certat bine s-a potolit. Sa va spun ce o sa fac atunci cind nevoia de exprimare artistica va fi mai imperioasa: o sa iau un sul mare de hirtie si am sa o fixez cu pioneze pe pereti in hol, explicindu-i ca numai acolo are voie sa deseneze. Sper sa mearga. Am vazut chestia asta la verisoara lui barbatu-meu, copiii isi exersau in voie talentele in perimetrul ales si restul peretilor era curat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

La multi ani pentru Denisa, Vlad si Tudor!!! Acum mi se pare ca au trecut asa de repede cei doi ani!!!


Pojo, la noi nu e chiar asa de mare dezastrul dar strangem mereu lucrusoarele si jucariile. Cu mancarea nu-i problema, ca se mananca in bucatarie si nu-i mai dau nimic intre mese (doar suc de fructe ssu fructe) ca sa pape bine la masa.

Kehleyr, pai io nu inteleg de ce ai luat-o pe Stefania cu tine! E prea mica ca sa intelaga ca merge departe, ca vede ceva inedit si alte alea... Am vrut sa zic de la inceput dar nu m-am bagat. Noi cand am fost in Grecia am avut-o pe dadaca cu noi....

Vorbeam ieri cu Tudor:
Eu: Mami maine pleaca la serviciu si o sa vina tanti Mandica.
El: Nu.
Eu: Ce nu? Nu vrei sa plece mami la serviciu?
El: Nu.
Eu: Dar ce sa faca mami? (in speranta ca o sa zica "sa stea cu Tudo")
El: la bucatarie....
A ras Petru de s-a prapadit. De unde i-o fi venit copilului ideea asta???

Pupa Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

La multi ani Vladut !!!!.Te pupa nasicul tau.
Sa va traiasca si Denisa si Tudor

familia nebunica
Miki si Alexander (12.12.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

La multi ani ALEX VICTOR!Sa fii cuminte , s-o ajuti pe mami,sa te culci singurel si sa ai grija de surioara ta.Marox sa te bucuri de copilasii tai!
Si "La multi ani!"fetitzei mele dragi,RUT !Te iubeste mami mult pana la iei si poi(cer si inapoi)asa cum f frumos spui si tu.Sunt f emotionata,acu 2 ani la ora asta incepusera contractiile(probabil simtea ceva acum seara ca mi-a adormit f greu),i-am facut un tort iepuras ,urmeaza sa-l ornez,Rut e f fericita si inainte de-a adormi imi tot spnea c-o sa sufle in tort.O sa pun o poza zilele urmatoare daca reusesc.
Fetelor,care mai sunteti in situatia mea cu contract la CASMB?Ce faceti in continuare?Stiti ca se poate lua concediul medical sau se poate plati 700 si ceva de mii pt vechime?
La noi peretii sunt nepictati deocamdata,i-am desenat dincolo la garsoniera.
Ma duc sa termin tortul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bychi spune:

La multi ani Ruth si Alex !!! Sa petreceti bine si sa primiti cadouri frumoase!

Marox, e faina ideea cu sulul de hartie pus pe perete! O sa incercam si pt. Tibi.

Ioana, bine ai revenit! Te mai asteptam cu povestiri.

Crisa, ti-a facut-o Tudor!

Ieri l-am trimis pe Tibi la Brasov; era incantat nevoie mare, m-a ajutat sa-i fac bagajul, imi aducea tot felul de jucarii sa i le pun sa le ia cu el... Il recuperam in week-end asa ca, din pacate, nu vom putea veni la intalnirea cu Emma si Claudya.

Madic, poate ca Jeni e o solutie buna pt. Maria pana plecati in concediu. Sau poate o trimiteti la mama ta! Hai, ca va fi bine pana la urma!

Bychi

Mergi la inceput