Cat poate fi de ipocrit un barbat?

Cat poate fi de ipocrit un barbat? | Autor: Alebasi

Link direct la acest mesaj

Bine v-am gasit! Sper sa fiu coerenta in ceea ce vreau sa exprim si sa obtin, poate, un raspuns care sa-mi aduca linistea mult dorita.
Mai am putin si simt ca-mi pierd mintile.
Maine ar fi trebuit sa ma casatoresc. Acum trei luni ne-am cumparat veighete si am stabilit data la care sa ne casatorim, respectiv 11 iunie. La o saptamana dupa asta, am aflat ca se culcase cu o colega de serviciu. De atunci a inceput cosmarul. Am uitat sa mentionez ca la acea data eram insarcinata in luna a patra si toata bucuria pe care o aveam in suflet se ascunsese sub durerea care incepuse sa ma copleseasca. Nu-mi venea sa cred ca omul in care avusesem incredere absoluta, omul pe care-l iubeam, se transformase intr-un individ rece, calculat si cu o imensa pofta de a ma rani. Mi-a descris cum s-a consumat amorul lor, imi vorbea mereu despre ea. Cu cat il rugam sa inceteze, cu atat isi intetea povestile despre ea. Chiar mi-a povestit ca ea, desi ma cunoastea si stia ca sunt insarcinata, i-a recunoscut ca nu are nici un scrupul in ceea ce ma priveste. Tot el mi-a povestit despre ea ca si-a adus amantii acasa si ca fiul ei de 12 ani ii stie pe toti, si multe alte mizerii. Nu-mi venea sa cred ca poate fi atat de orb si nu vedea ce a ales, nu vedea cat e de mizerabila. Asa am tinut-o pana acum. Din pacate eu nu pot pleca din casa pana nu intru in prenatal pentru ca nu pot risca sa imi pierd serviviul, mai ales cand lucrurile stau asa cum stau. El a profitat de toata situatia asta si m-a "lovit" neincetat. Nici macar nu a tinut cont de starea mea, de copil desi imi tot repeta ca isi doreste copilul (daca s-ar putea ca eu sa dispar din peisaj ar fi ok), dar nu face nimic sa-i fie bine copilului.
Zilele trecute l-am rugat sa plece de acasa, sa se mute la ea, sa ma lase linistita pana nasc, dar evident ca nu a vrut. Mi-a comunicat ca a discutat cu ea si ca au decis sa-si suspende relatia pana nasc, dovedindu-si in felul acesta puterea iubirii lor. Evident ca a fost doar la nivel declarativ. Intre timp, el a ramas fara serviciu si toata ziua e plecat, seara vine acasa. Nu suporta sa stea fara sa-mi vorbeasca, desi eu evit lucrul acesta. Toata situatia asta ma scoate din minti. Nu stiu ce sa fac. Eu sunt din Brasov si am venit in Bucuresti strict pentru el. Acum nu pot spune ca apartin nici Bucurestiului, nici Brasovului. Mai am trei luni pana nasc si eu nu-mi gasesc linistea. As vrea sa cred ca e un vis urat si ca va disparea cand ma voi trezi, dar stiu ca nu e asa. Ma arde sufletul. Nu pot sa cred ca e el. Nu-l recunosc. Nu stiu ce sa fac. Poate la voi gasesc un raspuns care sa ma faca sa gasesc calea spre lumina.


Radu I.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Alebasi, sincer, nu shtiu cum potzi suporta atitea, io cre ca-i spargeam capu!...
Singurul sfat pe care il pot da in situatzia asta este sa pleci, cit mai repede shi mai departe. Nu ai unde sa stai, parintzi, fratzi, alte rude?

edit, ca inca nu-mi pot reveni, cum potzi, mey, sa suportzi asha ceva?? ce tzi-am zis mai sus ar fi esentzialul din ce tre sa faci tu acum, dar nu-i raspuns complet, sincera sa fiu, sint atitea de spus incit nu shtiu cum shi ce sa-tzi zic, ca m-am blocat...


Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia zbintuita

In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Asta e un exemplar irecuperabil de barbat abject.

Multumeste-i lui Dumnezeu ca "s-a dat pe fata" inainte de nunta; ziua de miine ar fi fost altfel de foarte trista amintire. Tot ce-ti pot spune e sa ai grija de tine si de copilul tau, intoarce-te acasa daca poti si ia-ti viata in serios. Nimeni nu are dreptul sa-ti bata joc de tine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Fata draga, multumeste-i lui Dumnezeu ca nu ai apucat sa te mariti cu el, ca totul s-a petrecut pe fata si acum stii linga cine urma sa traiesti.

Sfatul meu e sa te linistesti pt tine si bb si sa cauti sa te muti de acolo REPEDE!!!!
Nu am inteles: e casa ta, e a lui sau e cu chirie? Daca e a ta scoate-i lucrurile in strada si schimba yala. Daca nu, muta-te la o cologa, la o ruda......mai ai un pic si intri in prenatal, pleci la ai tai si scapi de cosmar. Dar nu mai sta linga el nici macar o zi. Doamne fereste sa nu ti se intimple si altceva!

Si eu m-am blocat citind.......cum de tine pamintul asta astfel de creaturi???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

De ce mai stai cu el mama draga? casatoriti nu sinteti, magar a fost si este. Eu i-as fi tras un sut intre picioare daca mi-ar fi spus asa ceva, sincer. Si i-as fi spart si toate farfuriile din bucatarie in cap. Inteleg ca din pct. de vedere legal nu ai nici o treaba cu el. Atunci muta-te. Ia-ti chirie, stai la vreo ruda, prietena etc si lasa-l pe nemernic sa-si plateasca singur intretinea, chiria si mincarea sa vedem din ce daca zici ca e somer. oricum tu nu mai ai nici o treaba cu el. Te sfatuiesc ca dupa ce nasti sa-i ceri pensie alimentara si sa-ti vezi de viata ta. Si zi mersi ca ai scapt asa ieftin ca te puteai marita cu el si ti-ar fi facut viata un calvar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Am uitat sa precizez ceva. Colega aceea de servici a lui pare a fi o femeie josnica, de ultima speta. Ce fel de mama e ea daca aduce acasa toti barbatii cu care se culca si ce fel de educatie da ea acelui copil? ce fel de om va iesi din el, refuz sa ma gindesc. Iar simplu fapt ca omul asta al tau e "indragostit" de o astfel de femeie ar trebui sa-ti spuna multe despre el. Dar tu chiar nu l-ai cunoscut deloc inainte de va hotari sa va casatoriti? caci nu-mi inchipui eu ca femeia asta e prima cu care a calcat strimb. La el asta e narav. Tu cit de naiva ai fost de n-ai vazut nimic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

Cand am citit numele subiectului am vrut sa spun ca sunt barbati mai muld decat ipocriti, dar asta cred ca ii intrece pe toti.

Lasa-l si du-te in alta parte daca nu e casa ta. Mai ai putin si intri in prenetal, Daca nu ai unde cauta-ti cu chirie undeva si gata.
Cand nasti trece copilul pe numele tau si cere-i pensie alimentara.
Pana atunci incearca sa te linistesti pt bb.

Eu cred ca in locul tau ii faceam sifonierul guler , cel putin.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei
Pozici
Pozici noiFara par
Ramona & Loreema (6 sept 2004)
Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Povestile lui sunt aproape ireale. Eu nu-mi imaginez un om sa se poarte in halul asta cu o persoana pe care pretinde ca o iubeste, cu care va avea un copil si cu care trebuie sa se casatoreasca. Or fi si din astia. E clar ca nu doreste o relatie cu tine daca a ajuns sa se poarte asa, adica ma gandesc si la varianta cu inventiile, este las si ii este frica sa rupa relatia mai ales ca tu esti insarcinata si atunci alege o varianta in care nu iti da de ales astfel incat ca sa iei tu initiativa prima si sa pleci. Ori chiar spune adevarul si are pe altcineva. Oricum ar fi este ingrozitor ce ti se intampla. Tu si copilasul tau sunteti cei mai importanti, ma alatur si eu celor care te sfatuiesc sa pleci de acolo, ca atitudinea lui doar iti face rau.
Numai bine si ai grija de tine

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Mai, e pe bune ce povestesti tu?
Mie-mi suna prea melodramatic ca sa fie adevarat.
Nu vreau sa te jignesc.

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alebasi spune:

Dragele mele, va multumesc din suflet pentru vorbele voastre. Din pacate, ceea ce am povestit e o infima parte din ceea ce se intampla. Nu e nici inventie (as fi vrut eu), e tristul adevar. As vrea sa ma mut de aici. Am cautat gazda, dar din pacate cu salariul meu nu fac fata. Cum am mai spus eu sunt din Brasov si nu pot sa-mi las tocmai acum serviciul ca sa ma intorc acasa. El stie toate astea si ma tine in corzi. Stie ca nu am unde sa ma duc si continua sa ma raneasca.

Radu I.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alebasi spune:

Draga RaluD, cum poti crede as inventa asa ceva? La ce mi-ar folosi sa depan o astfel de poveste? Ce ai zice daca ti-as spune ca mi-a oferit nenumarate detalii despre relatia lui motivand ca eu sunt "singurul lui prieten" si ca nici macar preotului nu a putut sa i se confeseze si ca eu trebuia sa stiu toate acestea. E incredibil cum patru ani un om este de o calitate deosebita, sensibil, cu coloana vertebrala, cu principii, un om deosebit iar la un moment dat, in decurs de o luna sa devina ceva de nerecunoscut, sa se schimbe cu 180 de grade. Acesta este motivul pentru care ma tot intreb cat poate fi de ipocrit un barbat, acesta este motivul pentru care va cer parerea si cer cu disperare un raspuns!!! Eu una nu ma simt inca in stare sa gasesc raspunsul. Sunt de-a dreptul paralizata de ceea ce se intmpla. Oare cat va dura pana s-mi revin? De asta va cer ajutorul, caci singura nu mai fac fata nici durerii, nici socului.

Radu I.

Mergi la inceput