lista gradinite si crese

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miguelle spune:

Teo, despre gradinita catolica stiu ca este cu program redus, fara masa, si in doua serii, cred ca 8-12 si 13-17 (pt. ore nu bag mana-n foc).Ii invata germana. Si nu iau copii decat de la 5 ani.In rest pare curat (am facut o vizita)si maicutele prietenoase.
Pa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

Multumesc Teodora pt raspuns.Andreea are 1,5 luni. Ma gandeam ca ar fi bine sa o dau intai la program scurt, sa vad cum se adapteaza si apoi cand incep serviciul s-o las la program lung. Eu am copilarit in cartier si stiu ca vila care e langa dispensar nu are curte (ma refer la Ariel de pe Drumea Radulescu) - s-ar putea sa ma insel si sa aibe ceva in spatele casei, dar oricum e parcul aproape.
Da, preturile le stiu, mai ales pe cele de la Candiana (135$ - scurt si 180$-program lung). Tu ai vizitat Candiana?
terry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

Pardon! Are 1,5 ani nu luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nbb spune:

Salut tuturor,

Stau in Balta Alba (Liviu Rebreanu, spre capatul troleelor - fosta betoniera) si am o fetita de 2 ani si 10 luni. E clar ca din toamna trebuie sa mearga la gradinita, dar nu am gasit ceva atractiv prin zona deocamdata.

Iata ce m-ar interesa:
- sa fie mai putini copii in grupa (nu sunt curios s-o vad facand chiar toate bolile)
- sa aiba si program lung (si eu si sotia avem program lung)
- sa fie aproape de casa (si ai mei stau prin zona si ar mai putea-o lua cateodata).

Cam multe pretentii, stiu... Dar totusi, e cineva cu vreo idee salvatoare?

IuliaCM, te rog trimite-mi si mie lista aia la dan.dionisie@undp.ro, cine stie de unde sare iepurele (desi am cautat de-am innebunit pe net).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Am fost ieri la 3 gradinite de stat din cartier (zona Policlinica Titan). Cam la toate e acelasi nivel de dotare si confort - adica nu cine stie ce, dar nici groaznic - jucarii putine, geamuri termopan, pereti cu vopsea de ulei, mobilier nou sau in curs de schimbare etc. Peste tot exista o educatoare de dimineata si una dupa-masa. Mai exista si cateva ingrijitoare pe la bucatarie. Medic nu au decat gradinitele cu program saptamanal, celelalte au doar asistente.
Iata parerile mele, cat se poate de subiective:

1. Gradinita 191: strada Cozla nr 1.
La intrare o curte mica. Mi s-a spus ca exista si o curte mare, amenajata pentru joaca, dar eu n-am gasit-o. Bodyguard la poarta care ma lasa sa trec cu greu (sincer vorbind imi place ideea). Foarte curat. Unele clase mai frumoase, altele mai putin - se vede preocuparea diferita a educatoarelor. Educatoarele relativ tinere, dar, cel putin unele cam plictisite. Ma duc la directoare - tinerica si draguta. In anul ce vine se va organiza o grupa mica. Se admit copii care au implinit 3 ani si care cer la baie si se descurca cat de cat cu mancatul fara ajutor. Se admit in jur de 30 copii in grupa. Inscrierile se fac pana la 15 mai, dar sunt cereri multe. Programul e de la 8 (cel tarziu 8:30) la 16:00. Zvonurile din parc spun ca e o gradinita foarte buna - juma' de parc s-a inscris acolo.

2. Gradinita 240. Strada Rotunda nr 1 (nu stiu ce fel de numar 1 este pentru ca e pe la mijloc - dar asa sustine "Pagini aurii" si eu am uitat sa verific numarul).
Curte ingrijita. Locuri de joaca. Copii la joaca - putin prea tinuti din scurt pentru gustul meu (nu face aia, stai aici, tineti-va de mana...). Educatoare tinerele. Pe hol miroase bine a mancare, dar meniul afisat pentru pranz ma incanta mai putin decat mirosul: spaghete cu branza, carne de porc cu sos de rosii, ciocolata alba si apa plata. Nu e exagerat de curat. Directoarea e o "cucoana" (cum ar spune Ana) intepata si care vrea sa ne concedieze din prima pentru ca inscrieri se fac la inceputul lui iunie. Nu ma dau data afara si o rog sa imi dea mai multe informatii despre gradinita in general si despre grupa mica in special. Insista pe faptul ca e greu sa inscriem copii la ei, pentru ca "tot cartierul" ar vrea sa isi inscrie copiii acolo. O cataloghez de shpagareasa, ii urez in gand lucruri bune din tot cartierul, dar continui sa discut politicos, macar pentru ca vreau sa iau informatii de peste tot. [Ce ti-e cu adultii astia fatzarnici - Ana i-ar fi spus in fata ca e urata si nesuferita si ar fi plecat trantind usa). Anul asta se organizeaza o grupa mica (sau poate mai multe, in functie de cum se decide M.Inv. in privinta intrarii la scoala). Grupa nu va avea mai mult de 25 de copii. Se admit, ca si dincolo, cei care stiu sa ceara la pipi si sa manance singurei. Programul e de la 7:30 (cel tarziu 8) la 16:30 (cel tarziu 17:00). Insista din nou ca au prioritate copii care sunt deja in gradinita si ca vor fi locuri putine pentru ei din afara. Dar daca tinem musai inscrierile sunt pe la sfarsitul anului, ca acum au tot felul de actiuni cu ministerul .... Zvonuri despre gradinita asta nu am auzit, dar o sa incerc sa mai culeg. Oricum, cucoana m-a enervat profund, asa ca nu cred ca o voi duce pe Ana aici, oricum.

3. Gradinita 241. Strada Rotunda nr 19.
Se reface gardul. Curte foarte mare cu iarba. E si loc amenajat de joaca, dar o hoarda de copii veseli si galagiosi alearga prin iarba fara sa le bage in seama. Nimeni nu pare sa se agite prea tare sau sa incerce sa-i disciplineze. Educatoarele sunt ceva mai in varsta. Renovari si la intrare. Inauntru e curat, dar ceva mai saracut decat in rest. Toate informatiile de baza sunt afisate la intrare (buna idee). Cu aceeasi ocazie aflu ca in grupa mica sunt 28 de copii anul asta. Surpriza placut vine cand intru in biroul directoarei, unde dau de o tanara draguta si entuziasta care vorbeste cu placere despre gradinita, copii, activitatile pe care le fac in primul an, cum decurge o zi obisnuita la grupa mica, ce anume se va renova/innoi in vacanta asta etc. La sfarsit se ofera sa ne arate chiar ea grupa mica si baia. Izbuteste sa ma incante. Gradinita are orar saptamanal, dar copii pot fi luati fara probleme in fiecare seara. Avantajul, din puntul meu de vedere, e ca poti lasa copilul si mai tarziu de 16:30, ora la care mi-ar fi cam greu sa ajung acasa. Alt avantaj e ca au si medic. Anul asta se prevede o grupa de cca 25-30 copii. Cerintele sunt aceleasi ca peste tot - sa ceara la baie si sa nu astepte sa i se dea de mancare in gura. Insrierile se fac la sfarsitul lui mai, inceputul lui iunie. Zvonuri: fetita unor prieteni este viitoare "absolventa" a acestei gradinite. Ei au fost foarte multumiti.
-----------------
M-am cam intins cu comentariile. Continuarea in episodul urmator (care nu stiu cand va fi), cand voi "recenza" cateva gradinite particulare din zona. Din pacate nu stiu prea multe in apropiere dar sper sa le gasesc.
Orice informatie cu privire la gradinitele din zona este binevenita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karla spune:

Doresc si eu informatii de la mamici care au copii la gradinite de stat si particulare zona Tineretului. Si eu am vizitat Candiana care e super dar au preturi f mari dupa parerea mea si am mai vizitat unele gradinite de stat care nu mi-au facut o impresie prea buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qola spune:

Cea mai arzatoare problema in conditiile actuale pare a fi gradinitele si cresele.... La cate cereri am citit aici poate ca ar fi bine sa fie publica acea faimoasa lista !!? :))
Daca exista cineva sa faca asta ar fi perfect, daca nu trimiteti-mi si mie o copie.
Sanatate multa puradeilor, mamicilor si taticilor,
Gabi.Ciobanu@email.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

In zona Matei Ambrozie,Salajan,cunoasteti o gradinita mai buna,cu program prelungit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns augusty spune:

Pentru Carmina : te rog sa-m spui daca stii daca la gradinita de stat 203 (in spatele cinematografului Scala)primesc si copii de 2 ani si care nu fac la oala??? In general la gradinitele de stat am aflat ca nu primesc dar poate mergand zilnic acolo ai aflat ceva?? Multumesc mult.
As vrea si eu lista de la Iulia:
august2801@hotmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Eu trimis lista cu gradinite la toti cei care au solicitat-o.
Daca am uitat pe cineva, scuze, si dati-mi de veste.

Daca mai stiti si de alte gradinite decat cele din lista, sau aveti informatii proaspete, ajutati-ma s-o completez.
Cu siguranta nu sunt toate gradinitele particulare acolo. Acum cateva zile am vazut din tramvai un mini-autobuz al unei gradinite care nu e pe lista mea.

Iulia

Mergi la inceput