Hartuit de o minora !!??

Hartuit de o minora !!?? | Autor: bruxinha

Link direct la acest mesaj

O sa intru repede in subiect dat fiind 'senzationalul' titlului.
I se intampla unui bun prieten, si e depasit de situatie.

Care e situatia, de fapt? Baiatul asta, trecut binisor de 30 de ani, a trecut printr-un divort traumatizant, acum un an si ceva. A fost foarte afectat emotional, si a facut o gramada de greseli, "sfatuit" fiind de prietenii ad-hoc pe care si i-a aflat. Una peste alta, ca sa uite de problema prin care trecea, a inceput sa bea foarte mult,
chefuri, nopti pierdute, femei, fara sa fie selectiv in nici unul din aceste domenii.
In aceasta perioada de uitare-de-sine a facut o prostie (mai mare decat celelalte) - s-a incurcat cu o pustoaica de 14 ani.
Ca o paranteza, fetitele si baieteii de aceasta varsta se pare ca nu mai sunt ce eram noi pe vremea noastra, dovada vestitul film de la Motru, am mai vazut serile trecute o stire cum ca dragalasi de aceeasi varsta se pipaie cu clare conotatii sexuale si ghici unde? la scoala pe catedra si se pare ca se distreaza de minune,
si va mai dau exemple, dar nu despre asta e vorba. Sau e vorba si despre asta, cumva colateral. Ei, fatuca asta nu este deloc ceea ce ar trebui sa fie, dar cine-s eu s-o judec, oricum?
Chestia asta a durat cateva saptamani, si s-a intrerupt brusc, cand el a plecat din tara, pentru cateva luni. Ea, cu promisiuni de credinta si fidelitate vesnica. El, zice ca a avertizat-o sa nu-si faca iluzii in ceea ce-l priveste.
Si acum vine partea frumoasa.

Tipul asta s-a intors in tara, si s-a impacat cu fosta sotie. De aici au inceput hartuielile: fata "parasita" incearca sa i se arunce in fatza masinii, trimite sms-uri disperate, face scene jenante cand ii vede pe cei doi impreuna (el cu nevasta-sa), bip-uri repetate in mijlocul noptii, ba chiar i-a transmis prin nepoata lui ca o sa-l dea in judecata pentru corupere de minori, la aproape un an de la consumarea faptei.
Mai vreau sa spun, pentru ca imaginea situatiei sa fie clara, ca tipa e deja cunoscuta (la 15-16) ani de femeie usoara, si asta cu mult inainte de a fi "corupt-o" el. Poate ca nici nu e vina ei, dat fiind mediul unde a crescut, si influenta unei surori mai mari care activeaza cu succes in domeniul celei mai vechi meserii din lume.
Prietenul meu si nevasta-sa au ajuns la capatul rabdarii. Si nimeni nu vede nici o solutie, pentru ca nici n-ar vrea proces penal.
Poate aveti voi vreo parere sau sugestie, ca mie una imi lipseste cu desavarsire..
E ceva de facut in cazul de fata?

"Dumnezeu nu joaca zaruri."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Daca vor sa rezolve problema fara implicatii legale.
O umila idee: o discutie in 3: sotia, sotul si pustoaica. Asta in cazul in care sotia ar rezista la asa ceva.
Cu timpul pustoaica o sa-l uite si o sa se "concentreze" pe altul.
Nu cred ca ar fi o idee buna daca i s-ar oferi o suma de bani, exista posibilitatea ca ea sa mai ceara si dupa.
Ea nu o sa aiba curajul sa-l actioneze in justitie pentru ca se invinovateste singura.
O sa se plictiseasca la un timp dar pana atunci nervii sotilor vor fi pusi la grea incercare. Aici cedeaza cine e mai slab, ar trebui sa nu-i mai acorde atentie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

sensibil subiect, parerea mea
tipul si-a asumat acest risc atunci cind a comis-o cu pustoaica si, asta e, ea poate sa-l dea in judecata.
mi se pare un pic deplasata afirmatia ca ea e asa si pe dincolo (sau toti de virsta ei). ea raspunde pentru faptele ei, la fel si el. cu atit mai mult cu cit el este matur si trebuie sa dea dovada de maturitate, nu?
cred ca situatia se poate rezolva numai cu mult tact si delicatete.
sau sa schimbe cartierul, serviciul si numarul de telefon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Nu cunosc legislatia romaneasca in vigoare dar mie individul respectiv mi se pare ca e caz de puscarie... un copil de 14 ani? Nici contextul in care a facut-o (probleme cu sotia, bautura, etc) nu il salveaza. Nu am copii dar daca as avea o fetita de 14 ani si mi-ar cade in mina ticalosul de 30 si... care s-a incurcat cu ea... nu ar iesi bine.
Comentariile la adresa fetei sunt deplasate, ea e minora, e un copil, el e un adult. De-as fi in locul parintilor fetei l-as da in judecata. Si la fel ironia la adresa ei mi se pare deplasata, fata e parasita si iubirile adolescentine sau parasirile la virsta aceea au alta dimensiune... Durerea fetei o traduci in "scene jenante".... mi-e si mila de copilul acela, la o virsta prea frageda smuls din copilarie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Sa isi asume responsabilitatea faptelor!

Cand a facut lucrul asta nu s-a gandit la posibilitatea sa aiba un copil sau sa ia SIDA??? Plus ca era beat, sau ma rog baut poate chiar i-a promis fetei ca vor fi impreuna... sau poate a dat numai de inteles lucrul asta.... Oricum asta este sa incerce sa-i vorbeasca frumos si sa astepte sa-i treaca pustoaicei!

5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bruxinha spune:

Fetelor, multumesc ca mi-ati raspuns, asta no. 1.

No. 2 - tipul a facut o prostie imensa, de acord cu voi. Cand l-am intrebat ce mama dracului a fost in capul lui mi-a raspuns dezarmant "crezi ca eu mai stiam cum ma cheama macar?". N-are nici o scuza, a fost imatur si iresponsabil, i-am spus-o si mi-a dat dreptate; daca ar intra el la puscarie problema n-ar fi rezolvata, va asigur cu toata responsabilitatea.

No. 3 - "copilul" de 14 ani nu e copil decat din punct de vedere a varstei, imi pare rau daca vi se pare ca sunt agresiva. Pentru ca el n-a fost prima ei "iubire" adolescentina, si bla bla bla, poate pare incredibil, el n-are nici o scuza dar nici nu el lupul cel rau care vezi doamne a smuls bietul copil nevinovat din copilarie si inocenta. Primii care ar fi trebuit sa sara in sus erau parintii ei - care N-AU FACUT-O. Nu stau sa va explic cine sunt si ce hram poarta decat daca doriti in mod express. Tot ei ar fi trebuit sa mearga si sa-l dea pe el in judecata - asa spune legea in Romania. N-au facut-o si stiau ce se intampla.

No. 4 - draga buli, n-am afirmat niciunde ca toti de varsta ei sunt asa. Am spus ca nu e singular cazul ei si m-am minunat si m-am intrebat Doamne unde o sa ajungem.

No. 5 - in stilul asta ajungem repede repede la ZZ, pentru ca vad ca e necesar sa ma dezvinovatesc, pentru "acuzatii" si "ironii" - inchipuite, parerea mea.

No. 6 - cristina draga, el isi asuma responsabilitatea, afirma ca nu i-a lansat semnale false de genul ma insor cu tine peste un an sau ceva asemanator, si inclin sa-l cred, numai de insuratoare cred ca nu-i ardea lui atunci. Pe de alta parte, n-a umblat numai cu ea, ba chiar pot spune ca n-a scapat nimic - stii expresia "a-ti arde lumanarea la ambele capete"? asta facea in perioada aia. Mie personal nu-mi venea sa cred ce devenise, si chiar am spus ca a avut dreptate nevasta-sa daca l-a lasat. Dar acum incearca sa-si reia viata de unde au lasat-o, au si un copil, iar sotia este pur si simplu deconcertata de insistentele astea deranjante. Mi-e mila de ei, m-am bucurat cand am aflat ca sunt impreuna din nou, dar unde pot duce toate astea?

In aceasta idee am lansat postul, nu ca sa infierez pe nu-stiu-cine.
Va multumesc anticipat pentru alte pareri.

Later edit: Slakje, asa e, ar fi trebuit sa stie si n-a facut-o, now let's shoot'im . Nu asteapta nici mila nici aprobarea nimanui, decat ca nevasta-sa deja e la capatul rabdarii din cauza asta, si teama mi-e sa nu renunte din nou femeia aia.

PS - el habar n-are ca-l "barfesc" pe net. Urat din partea mea, astept caramizile. Restul lor, ca o parte le-am incasat deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Parerea mea e ca nimic nu-l scuza acum pe prietenul tau de faptul ca s-a incurcat asa cu o fata de 14 ani.
punct, degeaba face acum pe victima, stia cati ani are fata si ce hram poarta, putea sa se abtina.Nu a putut, acum sa se descurce fara sa astepte mila si aprobarea noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Mai ales ca nu a durat o data la betie ci cateva saptamani.
Deci tipul stia clar cu cine se , no, daca atata a putut si el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

mey, intr-o zi, la o anumita ora, poti sa nu stii cum te cheama. edit: iaca, asta zicea si Alina
dar in citeva saptamini, cit spui tu ca a durat povestea, ai tot timpul sa afli.
revin la solutia pe care am propus-o: sa-si asume responsabilitatea, sa dea dovada de tact, delicatete si maturitate.
asta-i fisa. poate fetei o sa-i treaca.
si daca tot intindem pelteaua cu moralitatea adaug ca ea nu putea fi imorala de una singura. au fost unul-doi sau mai multi care s-au bucurat de ea si probabil ca acum o vorbesc ca-i asa si pe dincolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

bruxinha noi nu cred ca avem ce sfat sa-i dam, eu inteleg ca fiecare om poate gresi, dar el e un tip adult, vaccinat, poate sa-ti fie mila de el , da, depinde de ce parte a baricadei te afli, daca fata ar fii fost la tine in familie ai fi fost de partea fetei, ca uite, porcul, etc, asa ti-e mila de el.
chestiile astea le intelegem, io una nu-i gasesc tipului scuze,sincer, si mie imi vine cateodata sa sparg capete si totusi ma abtin..
Bine ca nu i-a facut la aia si-un copil, ce putem noi sa ne dam cu parerea si sa zice...sa se descurce acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ce a facut, a facut, acu' cum sa scape de individa? Sa isi schimbe nr. de telefon. Sau sa puna pe niste golani sa o ameninte Poate tine. Sau sa aiba rabdare sa inceteze.

Mergi la inceput