e debusolat sau las?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Delia 21, acum am 13 saptamini si vreo 3 zile.Cam asa ceva.Dupa graficul medicului ar trebui sa nasc in 24-25 decembrie.Doar ca am avut o operatie pe col si din cauza asta va trebui sa fac cezariana.Asta inseamna ca probabil ca nasterea va fi programata.Deocamdata nu se stie pe cind.
Iti multumesc pentru incurajari.Acum mi-e mult mai bine.Si sincer cred ca, asa cum spuneai, toate deznadejdile vor disparea cind imi voi vedea bebelacul.



leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Leea daca tu il mai iubesti orice intilnire, telefon, lucru care iti aminteste de el va fi ca un cutit in rana. Sfatul meu este sa termini total cu el. definitv si irevocabil. Va veni mai rar pe la tine? Sa nu mai vina deloc. Nu intelegi ca asa nu te mai vindeci niciodata? Si iti tai orice sansa de a avea o viata normala si de a intilni pe cineva care intr-adevar te merita? Un tata adevarat pt. copil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bruxinha spune:

quote:
Originally posted by adrienne12

Leea daca tu il mai iubesti orice intilnire, telefon, lucru care iti aminteste de el va fi ca un cutit in rana. Sfatul meu este sa termini total cu el. definitv si irevocabil. Va veni mai rar pe la tine? Sa nu mai vina deloc. Nu intelegi ca asa nu te mai vindeci niciodata? Si iti tai orice sansa de a avea o viata normala si de a intilni pe cineva care intr-adevar te merita? Un tata adevarat pt. copil?



adrienne , sunt de aceeasi parere cu tine.

se pare ca ea chiar crede tot ce spune dumnealui, promisiuni despre case si ajutoare, si normal sa se gandeasca ca i-ar fi mai usor daca ar fi sustinuta financiar, mai ales ca o sa aiba si copil.. in fine. Se pare ca s-a obisnuit deja sa fie singura in weekenduri si sarbatori, si deja isi face antrenamentul pentru zilele de nastere ale copilului... e alegerea ei. Dar copilul ala chiar n-are nici o vina.

"Daca n-as avea sentimente as putea deveni cea mai inteligenta femeie de pe pamant" - Anais Nin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alebasi spune:

Draga Leea,

Crede-ma ca te inteleg foarte bine si stiu prin ce treci. E tardiva orice retrospectiva. Copilul e o certitudine, va aparea si trebuie sa-i creezi toate premisele pentru a fi un copil sanatos si fericit. De domnul tata il vei iubi in continuare, indiferent ce-ti va face. Poate doar trecerea inexorabila a timpului va diminua intenitatea iubirii tale. Poate. Incearca sa te gandesti mai mult la bebe decat la tine si-ti va fi bine. Eu mai am 11 saptamani pana nasc si crede-ma ca ard de nerabdare sa-l strang in brate. Tu mai ai ceva de asteptat, insa nici nu-ti vei da seama cat de repede trece timpul. Vorbeste cu el, chiar daca inca nu te aude, spune-i planurile tale de viitor, mangaie-ti burtica, ai grija de tine.
Fii fericita ca vei fi mama. In rest, ia-le toate pas cu pas. Nu mai anticipa. Stii vorba aceea: nu aduce anul ce aduce ceasul. Numai Dumnezeu stie ce se va intampla.

Te pupic si ai grija de tine si bebelul tau!
Alebasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Bruxinha, sa stii ca nu mai cred nimic din ce promite el.Stiu doar ca nu va pleca din viata mea si a copilului orice voi face.I-am cerut lucrul asta si refuza cu indirjire.Si fiecare dintre voi e de acord cred, ca domnul are dreptul sa isi vada pruncul.Iar cele care ati ramas singure prin cine stie ce intorsatura a vietii, nu cred ca ati abandonat sentimentul de iubire pentru tatal copilului vostru asa brusc, apasind doar un buton.A durat ceva timp si ceva suflet.
Adrienne, eu stiu ca sfaturile tale sunt bune, doar ca punerea lor in aplicare e dificila tare.
Alebasi, nu-mi doresc altceva mai mult pe lumea asta decit sa vine ziua in care sa-mi string puiul in brate.Nimic.

Va pup
13+

leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Leea sint alaturi de tine cu sifeltul pt. ca o foarte buna prietena a trecut prin ce treci tu. Nu-ti spun sa nu-l tratezi ca pe tatal copilului si sa-i interzici accesul la copil, dar pensia alimentara ti-o poate trimite acasa sau varsa in cont 9cum fac sotii care se dusmanesc). nu0i nevoie sa vina sa-ti promita marea cu sarea. Si daca se intereseaza si iti promite si daca intr-adev ar ii pasa de copil si vrea sa il trateze ca pe un fiu de ce nu-i spune mama nevestei? De ce nu-si asuma rapsuinderea, daca e barbat intr-adevar? Sa se ducva sa-i spuna nevestei uite, am facaut asta si asta si o sa am un fiu pe care vreau sa il tratez ca pe un adevarat fiu. nu o ss divortez de tine dar am responsabilitati fata de acest copil pe care vreau sa mi le indeplinesc. Daca vrei sa divortezi inteleg. Ha? In loc el iti spune ca nu poate sa mai vina o vreme sa nu faca lumea asociatia intre burta ta si el! Hai ca mi se face scirba de atita lasitate.... Cum sa te trezesc? Ma tem ca peste 20 ani iti vei aminti de vorbele mele si vei fi furoiasa pe tine insati si slabiciunea ta... DRaga de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bruxinha spune:

quote:
Originally posted by leea_cv

Bruxinha, sa stii ca nu mai cred nimic din ce promite el.Stiu doar ca nu va pleca din viata mea si a copilului orice voi face.I-am cerut lucrul asta si refuza cu indirjire.



Leea draga, da-mi voie sa am indoielile mele. A, ca nu poti face tu orice sa-l determini sa va lase in pace, ca-l iubesti, asta pot s-o inteleg. Dar nu stiu cum poti sa accepti sa-ti spuna ca el o sa vina mai raaaar, sa nu afle luuumea (am mai spus, pun pariu ca lumea stie deja). Fata mea, mie textele astea imi provoaca o sila imensa. Eu cred ca nevasta-sa nu stie si el se fereste al dracului ca ea sa afle. Si mai cred ca nevasta-sa ARE dreptul sa stie. Am mai spus, ar trebui sa vorbesti tu cu nevasta-sa - adrienne, pai daca el i-ar spune nevestei asta ar fi dovada de responsabilitate si de dragoste pentru leea si copilul lor, dar ma tem ca omul asta la 47 de ani (parca..)trecuti inca n-a invatat ce e aia responsabilitate, ce e ala respect, ce e aia datorie, si chiar ce e aia dragoste. Pentru ca, sa ma iertati, daca la el dragostea inseamna sa-si viziteze iubita de 3 ori pe saptamana, s-o lase singura in week-enduri, de Paste, de Craciun, de Anul Nou, de ziua ei, de ziua lui, sa-i faca un copil si pe urma sa afirme senin ca o s-o rareasca cu vizitele sa nu se prinda lumea, eu una ii urez sa-si rupa gatul (eufemistic, bineinteles) cat mai repede, ca sa nu mai faca si pe altii sa sufere.

Leea draga, stiu ca nu poti apasa pe un buton si brusc sa nu mai simti nimic pentru el. Ai copilul lui si orice privire spre el iti va aminti de tatal lui tot restul vietii tale. Eu ma rog ca tu sa fii in stare sa-l vezi pe el, asa cum este - pentru ca nu este cel pe care-l vezi tu. Si-n momentul in care vei incepe sa-l vezi pe el, cel adevarat, lucrurile se vor schimba radical, pentru ca individul asta nu merita atata dragoste si atasament si cap plecat. Nu merita, crede-ma.

Nu mai accepta sa fii amanta supusa din umbra, lucrurile au avansat intr-o directie neasteptata, asa e, dar s-a intamplat asa pentru ca voi ati facut alegerile pe care le-ati facut. Si tu, dar si el. Nu-l mai lasa sa va minta cu nerusinare, pentru ca asta face va minte si va manipuleaza, si pe tine, si pe familia lui.

"Daca n-as avea sentimente as putea deveni cea mai inteligenta femeie de pe pamant" - Anais Nin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Leea, te inteleg perfect, am fost in situatia ta acum 8-10 ani, dar Dumnezeu nu a vrut sa-mi ramana pruncul (am pierdut sarcina). Apoi a intrat in viata mea sotzul meu (ne cunosteam dinainte, dar eram doar colegi) si avem 2 fetitze. Atat am vrut sa-ti spun...ca te inteleg bine, bine...si-ti doresc sa ai parte de puiul tau, sa fie sanatos, ca in rest...timpul le rezolva pe toate, intr-un fel sau altul...Va fi bine, iti tin pumnii...Povestea ta chiar mi-a rascolit amintirile...Iti doresc tot binele din lume, stiu ce inseamna sa iubesti ORBESTE!!!!

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 2 luni) si Ramona (3 ani si o luna)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Offfff, mai fetelor, chiar nu stiu cum sa fac sa fie bine.Sa ma trezesc ziceti voi?SInt treza, sint constienta de ce mi se intimpla, doar ca nu pot sa opresc tavalugul asta care trece peste mine sau prin mine.De o suta de ori pe zi ajung la extaz si de tot atitea ori cad in cea mai neagra agonie.
Lucrurile nu au evoluat in nici o directe.Cind ma simt in stare sa spun stop, el spune ''ce bine ca existi iubito''.Cind ma preling toata de dragoste pentru el, vine si spune as vrea sa te vad mai des, dar nu vreau sa ii ranesc pe ai mei.Sotiei nu-i va spune niciodata.O fi las din nou.SI nici eu nu poat face asta.Ori pt ca stiu ca ar durea-o ori pentru ca nu am curaj.De fapt nu vreau sa fac rau nimanui.Cred ca asta e motivul.

14+



leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristinutza25 spune:

Nu vreau sa te supar....Dar te-ai gandit un pic la sotia lui??????????????????????????Daca ar stii despre relatia voastra ce parere ar avea?Ce suflet ai?Nu cred ca este momentul sa fiu rautacioasa dar unele femei ca tine distrug vietile altoara...de ce nu te pui in situatia ei?Tu crezi ca el o sa aiba grija de copilul tau daca el este asa de schimbator ''azi e alba maine e neagra''...Incearca sa te gandesti mai mult la viitorul copilului...Copii sufera ingrozitor de tare daca nu au langa ei ambi parinti...Iti spun din tot sufletul...Gadeste pentru sufletul din tine...ce viitor o sa aiba? Un tata de wk.? Ce ii poate oferi el? Tu cand esti singura cum te simti? ...Cam atat...Te rog sa ma ierti ca am fost rautacioasa cu tine dar incearca sa vezi cat mai repede ce e de vazut, pana nu e prea tarziu...Te pup si sarcina usoara...



Mergi la inceput