O parere despre scoala Lexis-engleza

O parere despre scoala Lexis-engleza | Autor: marinaa

Link direct la acest mesaj

As vrea sa o inscriu pe fetita mea (11 ani) din toamna la scoala Lexis ,grupa de engleza.Este vorba despre sediul de pe Mihai Bravu(Muncii).Face engleza de la gradinita,am facut si acasa dar cred ca intr-o colectivitate unde exista competitie ar fi mai bine.
Stiu ca se da un test ca sa se vada nivelul si sa fie incadrata intr-o anumita grupa.Pretul e destul de piperat ...intrebarea mea este ..merita?Mai are cineva copii inscrisi la Lexis?Poate aflu mai multe amanunte..
Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Buna Marina,

Eu am predat la Lexis acum doi ani si zic ca merita. Profesorii sunt foarte bine pregatiti si asta pentru ca aproape in fiecare sambata se tin diverse cursuri, seminarii de specialitate, se prezinta noi manuale si noi tehnici de lucru la clasa - intr-un cuvant, chiar le pasa de ce se intampla acolo. Ca sa nu mai zic ca eu in perioada de inceput am avut inspectii lunare si mi se faceau evaluari; totul foarte deschis si prietenesc. Am invatat multe lucruri de la inspectoarea aceea (imi pare rau ca nu-i mai tin minte numele) - lasa impresia ca inspectia nu e facuta cu gandul sa te "infunde", ci ca sa te invete si sa te ajute sa progresezi, ceea ce e mare lucru.

Se lucreaza pe grupe de varsta omogene, activitatile sunt variate in functie de varsta si capacitatea de concentrare a copiilor, dotarile tehnice sunt bune (video, casetofon, CD etc) si la cateva lectii o data trebuie facuta o lectie de listening sau o vizionare de film (la cei mici desene animate si filme pentru copii, la cei mari documentare sau filme adaptate pentru varsta lor). Manualele sunt, de asemeni, foarte bune.

Eu cred ca fetita ta are ce invata la Lexis si colectivitatea ar putea s-o stimuleze sa vrea mai mult.

Daca vrei sa invete foarte bine engleza, te-ai gandit s-o dai la Liceul Cosbuc? Au si clase de scoala generala (5-8) si acolo chiar se invata engleza bine, cu metode moderne si profesori nativi din Anglia sau SUA. Dezavantajul, din cate inteleg de la prietenele care au copii acolo (eu am terminat liceul acolo, deci stiu despre ce vorbesc - doar ca am terminat acum 8 ani :-)) - dezavantajul este ca devine din ce in ce mai mult un cuib al copiilor de bani gata si se dezvolta in timp o competitie intre copii "cine are telefon mai smecher" "cine se imbraca mai sic" si chestii de-astea.

Sper ca ti-am raspuns putin la intrebare, daca te mai pot ajuta cu ceva o fac cu mare placere.

Pupici si bafta multa fetitei.

Smilla


Curiozitatea ii impinge pe unii sa descopere America si pe altii sa asculte la usa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Fata mea va merge la Cosbuc. Adica va incerca, pentru ca se da examen, engleza, mate si romana, toate trei eliminatorii (adica nici unul nu trebuie sa aiba nota sub jumatate). Si inteleg ca este si concurenta!

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Bafta multa, Rufus!

Eu am regretat Cosbucul cand eram in facultate, desi am studiat engleza (Limbi Straine). E un liceu bun.

Smilla

Curiozitatea ii impinge pe unii sa descopere America si pe altii sa asculte la usa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgetas spune:

Fetita mea are 10 ani si merge de 2 ani la Scoala LEXIS (pe str. Oitelor).Sunt foarte multumita pentru ca sunt intr-adevar foarte seriosi. Copilul merge cu placere, desi cele doua sedinte saptamanale inseamna ca-si rupe mult din timpul sau. Metoda de lucru este buna si adaptata pentru copii. Fetita mea e la Lic. Cervantes si invata si limba spaniola, dar nu am gasit inca un loc unde sa se tina cursuri de spaniola la fel de bine ca cele de engleza de la LEXIS.
E bine s-o inscrii cat mai repede pentru ca astfel beneficiezi de o reducere de 10%.
Succes,
Geta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinaa spune:

Multumesc pentru raspunsuri.Acum m-am decis ,o inscriu la Lexis la sediul de pe Mihai Bravu.(Muncii)

Serbari frumoase si Vacanta placuta!



Mergi la inceput