Copilasi de ian-feb 2003 (3)

Copilasi de ian-feb 2003 (3) | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

Copilasii din ianuarie - februarie 2003



02.01.2003 Candy24 si Cristi 13.500 kg, 90cm energic, mofturos la masa


14.01.2003 Anya si Matei 18kg, 1m


27.01.2003 Nicoleta si Stefan 16kg, 92 cm, cu personalitate!


30.01.2003 Elly si Daria Ioana 15 kg, 88 cm


01.02.2003 Ira si Sofia


04.02.2003 Loryi1974 si Maria 16 kg 97 cm


04.02.2003 Sinzi_ana si David 12,500kg, 95 cm, foarte incapatzanat


14.02.2003 Alina si Luca 18 kg, 95 cm mancacios, vorbaret si pupacios


18.02.2003 Tincuza si Pitzy 20kg 98 cm


24.02.2003 Ciupercar si Rebbeca 14.5 kg, 95 cm




Copilasii de Martie

. 04.2003 Ghinetz si Stefan 14 kg 97 cm














Vreau sa fac o lista cu bebeii nostrii din ian feb 2003, dar am nevoie de informatii de la voi...
datele de nastere, kg si cm si o usoara descriere, ok?

"O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează așa cum trebuie. ."


Sinzi si David
David la 2 ani si petrecerea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sanzi, felicitari pentru reusita. Stefan a facut azi pe el de doua ori, dupa care incerca sa o dreaga stand pe olita pana il luam eu cu forta aproape... Apoi s-a dezbracat de tot si a intrat in baie unde a facut pe jos pisu... Nu stiu ce ne mai asteapta. Numai ca el merge la cresa si cred ca este cam terorizat, il cearta cred ca face in pampers... Uneori se si sperie cand il intreb daca face caca. Si eu nu l-am certat rau.
Sotul meu trece la varsta cu 3. Multumesc de felicitari, Sanzi.
Mai vorbim. Sanatate.
Nicoleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nicoleta eu l-am lasat sa vina de la el...nu l-am certat si nu i-am spus niciodata ca e rusine...pt ca nu e vina lui ca se scapa...sunt inca mici si nu pot sa isi controleze functiile...si daca le vad pe bunici sau pe cineva ca il cearta sau ii spun "rusine" sar imediat cu gura...
Si uite ca daca il las in chilotei imediat se simte si spune el ca face...fara sa il cert sau sa il fortez.
Ii spun doar "ti-am pus chiloeti de baiat mare, daca iti vine pipi sau caca sa imi spui ca te uzi..."
Nu vreau sa il terorizez si eu nu ma grabesc nicaieri sa il scap de pampers!!!
Vezica e asa de sensibila ca urmarile unei "dresarii" la olita prea timpuri cand copilul nu e pregatit sunt dramatice...
Asa ca stau linisita, si il las sa faca cand vrea el...
Nicoleta nu te grabi...si nu da importanta ca se scapa...e normal...

". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.
Janism"


Sinzi si David
Poze de la prima noastra serbare si excursia din Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Pentru listuta: MATEI 14.01.2003 18KG - 1Metru

Noi nu am reusit cu olita. Refuza cu desavarsire sa se aseze pe ea sau la WC, desi nu l-am fortat sau obligat niciodata. Oricum, daca nu vrea...nici macar tricoul nu poti sa i-l pui. De personalitate nu ducem lipsa...

anya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciupercar spune:

Rebecca este nascuta pe 24.02.2003, are acum in jur de 92-95 cm (ochiometric, ca nu sta la masurat) si 14 kg. Este vorbareata, f curioasa si nu sta o clipa locului.

Fetelor, vreau sa va spun ca de lunea trecuta ii dau Rebeccai Helmiflores, cate 10 picaturi/3 ori pe zi. Se vaita de dureri de burtica dupa ce manca si asa m-am hotarat sa incep tratamentul Sincera sa fiu credeam ca are giardia, dar surpriza! a descoperit bunica-sa, cu care sta in timpul zilei, oxiuri in caca.
Deja dupa 3 zile dupa ce am inceput tratamentul, s-au vazut rezultatele: a inceput sa manance f bine, nu o mai doare burtica si parca doarme si mai bine. Doamne ajuta!

Azi noapte s-a intamplat o minune: nu m-a mai trezit! Nu-mi venea sa cerd de dimineata cand m-am trezit si am vazut ca este ora 8 si Rebecca nu m-a chemat in timpul noptii. Da doamne s-o tina si sa nu ma mai trezeasca...ca cam chiaunisem...

In rest ce sa va mai zic: a primit de 1 iunie o rochita superba de la nasii ei, iar de la noi a un puzzle si o minge (este innebunita dupa puzzle).

La capitolul olita stam bine: n-a gresit niciodata, zice cand face de fiecare data, ieri n-a vrut sa faca decat la wc. Nici eu n-am fortat-o deloc, am lasat-o pe ea, sa vina de la sine, sa fie destul de mare ca sa constientizeze. Daca s-a intamplat vre-un accident, n-am certat-o dar nici n-am laudat-o...Singurele momente cand ii mai pun pampersi este cand doarme: inca uda scutecul in timpul somnului, ceea ce inseamna ca nu este pregatita sa renunte la el, chiar daca o pun pe oala inainte.

Cam atat deocamdata.

Va pup,





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

De ce l-am certat eu pe Stef? Daca se poate numi cearta... Nu se scapa pe el, se dezbraca special si face nu pe olita (nu avea probleme cu olita, insa...), ci prin colturi, se ascunde si se pare ca ii face placere sa se vada facand. Spune multumit: "Pisuuu!". Poate ca aude des la cresa copii certati ca au facut pe ei sau poate este certat si el ca face pe el(in scutec, caca).Ii spun insa ca este baietel mare si ca trebuie sa spuna inainte, nu dupa. Problema este ca nu sta cu minetot timpul acasa sau cu cineva cu multa rabdare si dragoste pentru copii. STa cu mai multe persoane la cresa si...va inchipuiti. Nu vreau sa scape de scutec fiindca asa vreau eu. Insa el si cand ii poarta imi spune ca a facut pisu. Si caca, dar numai dupa ce termina, sa il schimb cat mai repede.
Sa va spun ce mi-a facut ieri? Mi-a cerut cascaval si fiindca nu aveam i-am dat o felie de branza topita Hochland. A mancat-o si a mai cerut una dar eu, stiind ca il constipa, am zis ca nu mai am. Insa atat a insistat, ca i-am mai dat inca una. A luat-o si s-a uitat la mine si m-a intrebat: "De ce ma minti?" M-a blocat, pur si simplu.
Nu va spun ca a vazut paturica pe care o asezam in iarna pe sanie si a recunoscut-o si vroia sa ii scot sania din debara... Ce memorie are! Este prima data cand o vede din iarna!
Cam atat.
Nicoleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nicoleta si pe mine ma uimeste DAvid cu memoria...
Tine minte tot si spune uneori niste lucuriri care ma lasa cu gura cascata...
Cand am fost la Timisoara, era un vaporas pe Bega (sau Borga???) si treceam destul de des pe pod deasupra lui... si in camera imi spune "vine tati acasa" si eu ii spun "nu inca, maine vine" "atunci mergem noi pe vapor" "nu ca e departe" "nu, e acolo pe pod, vaporul"....(tati e plecat pe mare cu vaporul...)
Ce legaturi a putut sa faca...

". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.
Janism"


Sinzi si David
Poze de la prima noastra serbare si excursia din Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Mai fetelor, sa ne traiasca minunile ca tare destepti mai sunt. Vorbesc serios, eu nu cred ca noi am fost atat de inteligente la varsta lor. Generatiile copiilor nostri sunt ceva de domeniul fantasticului. Te uiti la o mogaldeata care abia a invatat sa vorbeasca si iti da lectii de viata...E fantastic...
Luca vorbeste incredibil de bine, are putine cuvinte pe care le mai stalceste si de cele mai multe ori o face din placere...Pur si simplu vorbeste cursiv. El este cel care raspunde la telefonul de acasa (totdeauna) si daca sunt persoane care nu-l cunosc nu le vine sa creada ca tocmai au vorbit cu un copil de 2 ani si 4 luni.
Ce nu-mi da mie pace este faptul ca de la o vreme adoarme f greu si NUMAI pe canapea la TV. Pur si simplu se da jos din patut si vine in sufrageriela TV. Am incercat sa opresc TVul dar nici asa nu vrea sa intre in dormitor. Si sta si se uita la talk show-uri, la documentare..nu conteaza la ce, gaseste el ce sa comenteze (aseara butonand la telecomanda am oprit si la Nasul pe B1 si era Becali facand acelasi circ ca intotdeauna; copilul meu a comentat: "Mami uite un nene netivilizat"). Ma dispera situatia asta si nu stiu ce sa fac...Imi dati un sfat?


Va pup

Salvati viata lui Mihaita!
http://www.site.neogen.ro/mihaita.hogas
http://www.hogas.go.ro

Alina si puiul Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Scoate tv din priza si spune-i ca s-a stricat. Mai bine vumperi cd cu povesti...
Eu incerc sa ii limitez tv-ul lui David...Se uita la desene animate sau casete cu showuri pt copii cam 30 de min pe zi...
La comp nu prea mai sta...ca iesim f mult pe afara...asa ca...

". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.
Janism"


Sinzi si David
Poze de la prima noastra serbare si excursia din Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Alina, este foarte posibil sa ii placa la tv, dar eu cred ca se mai poate sa ii fie dor de voi peste zi si sa vrea sa stea cu voi indiferent ce faceti, mai ales ca va uitati la tv, ceea ce se pare ca ii place si lui. Sau sa va imite. Ia mutati voi cartierul general seara la el in camera (adica du-te acolo, fa-ti de lucru si sa vezi ca va veni si el, sau asa cred).
Stefanel nu vorbeste asa de cursiv. El inca stalceste cuvintele, insa asta cred ca tine de constructia fiecaruia. El este insa foarte tehnic si atent la detalii, imi da rufele sa le asez la loc, urmareste cu mare atentie miscarea rotilor masinutelor, a stat intr-o zi 30 de minute langa o masinarie care turna beton si greu l-am luat de acolo... Azi a vazut paturica pe care o asezam asta iarna pe sanie, si-a adus aminte de ea desi nu o mai vazuse de atunci si s-a dus la debara sa ii dau sania, desi in iarna nu vroia sub nici o forma sa se aseze pe ea. Si cate luni sunt de atunci? Este clar, trebuie sa ii ajutam sa se dezvolte in sensul pe care structura lor interna il impune. Si asta cre multa atentie si rabdare din partea noastra.
Numai bine.
Nicoleta, mamica obosita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

mie o pediatra mai in varsta mi-a spus ca ochiul este singura "portita" deschisa catre creier si tv este un stimulent iritant aplicat direct pe el...asa ca trebuie sa ii protejam de tv, mai ales seara inainte de culcare...

Nicoleta, nici DAvid nu pronunta foarte corect, dar vorbeste flunet si curgator si are si o voce asa...cristalina de copil...si am observat ca nu prea vorbeste mult cand e cu alti copii...doar cu mine...sau cu alti adulti apropitati lui...

". A man should treat all creatures in the world as he himself would like to be treated.
Janism"


Sinzi si David
Poze de la prima noastra serbare si excursia din Timisoara

Mergi la inceput