Pestele - care este mai bun pentru copii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

pana la 1 an jumate i-am dat numai salau. de atunci am inceput sa-i dau somon. si nu am avut probleme. ii place foarte mult!
fiecare cu gusturile lui....
pupici.
ii dau fiert cu piure de cartofi.

cgaby
http://community.webshots.com/user/cgaby100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Eu i-am dat doar pastrav; este dulce, placut a gust.
Si eu stiu ca se da doar peste slab (fara preea multe oase sa nu ramana vreunul si sa se innece).

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)
Poze < 8 luni , > 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

quote:
Originally posted by axxa

Nu se da crap la copii! crapul este atat de greu, incat si noi trebuie sa il consumam cu zgarcenie.
Pestele cel mai bun pentru copii este cel cu carne "alba": salau, stiuca, biban, merluciu. Eu ii dau salau mai ales, fiert cu cartofi natur si lamaie.



Si crapul nu are carne alba? Si de ce ar fi greu ca nu mi se pare nici exagerat de gras....intreb ca nu stiu.

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert
www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank"> Bebelusi de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rotty spune:

File de salau, somon, ton sau cod. Fiind file se rezolva si problema oaselor.
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Eu i-am dat doar pastrav pana acum (1 an si 3 luni).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Aici, la Tulcea (de fapt, in Delta Dunarii) pestele este printre primele alimente care se dau copiilor.
Din ce stiu eu, pestele alb (salau, merluciu, ton) are nu numai mai putina grasime, dar si mai putine toxine.
Eu nu i-am dat fiului meu, pana la 4 ani, decat salau fiert si foarte rar stiuca, de dimensiuni mici. Oricum, fiert e cel mai sanatos, eventual pe gratar. Pestele prajit este tare gustos, dar la fel de indigest.
Sugestie pentru stresul oaselor mici: se fierbe peste si se mixeaza ffff bine, cu cartofi , cu smanatana/iaurt sau cu radacinoase fierte (morcov, telina, pastarnac) si se face pasta tartinabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susulina spune:

Se poate da bb-ului si peste fript ? Pentru ca eu cred ca are o savoare mai mare decat gatit altfel .Si daca da, se poate pune si putina sare ? BBluta noastra are 8luni si jumatate si o cheama Alexandra Ioana, este o scumpik si cam mofturici la mancare dar noi continuam sa incercam de toate poate ii va placea ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Dr. mea ne-a recomandat peste slab, cu carne alba si de preferat rapitor sau/si oceanic.
Emi a facut si ea alergie la primele 2 incercari (pe la 8-9 luni) insa la un an l-a tolerat si de atunci papa destul de bine "piese" - chiar ii place cu orez si legume.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput